Не бути соціально ізольованим: становище людей з обмеженими можливостями в Румунії

У виданні "Буковинське віче" опубліковано статтю Дана Чевки про становище людей з обмеженими можливостями в Румунії

У виданні “Буковинське віче” опубліковано статтю Дана Чевки про становище людей з обмеженими можливостями в Румунії. Матеріал підготовано за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”.

Не бути соціально ізольованим:
становище людей з обмеженими можливостями в Румунії
Дан Чевка

Люди з обмеженими можливостями завжди потребують особливої уваги від держави. Адже якщо вони не будуть захищені на державному рівні законами, фінансуванням, сприятливими умовами для працевлаштування, лікування, відпочинку, ані вони самі, ані просто громадські організації не зможуть забезпечити такого захисту. Щодо захисту інвалідів, то в Румунії функціонує окреме Головне управління охорони людей з обмеженими можливостями. За законом, у Румунії діє чотири групи інвалідності, за якими – перша – при серйозних захворюваннях і травмах, а четверта – при найлегших.

Станом на сьогодні, групу інвалідності мають 3 відсотки населення країни. Також варто наголосити, що протягом останніх років значно зросла кількість осіб, яких визнано інвалідами. Це не пов’язано з гіршим лікуванням, збільшенням виробничого травматизму і так далі, а з тим, що розширився спектр характеристик, за якими людина може отримати групу інвалідності, а відповідно – і додаткову допомогу від держави.

Зі вступом до Європейського Союзу соціальна увага до людей з обмеженими можливостями значно зросла, адже кожна країна-член ЄС має відповідати загальній політиці ЄС щодо певних питань. І це, звісно, позитивні зміни, хоча ще не такі, як того би хотілося, не такі, як в Німеччині чи Польщі.

І хоча соціальна система в Румунії все більше намагається наближатися до європейських стандартів, сегмент інвалідності, пов’язаний із психічними або фізичними проблемами як і раніше ігнорується.

Також і досі спостерігається проблема працевлаштування людей з обмеженими можливостями. Безробіття серед інвалідів в Румунії поки що в два рази вище, ніж в інших країнах Європейського Союзу. Це пов’язано з тим, що Румунія порівняно нещодавно вступила до ЄС, і хоч ЄС всяко підтримує реформи в країні, вони займають багато часу. Адже йдеться про побудову європейського суспільства зі всіма його цінностями, повагою до гідності та прав людини. Проблема не тільки в тому, що часто роботодавці не хочуть брати на роботу людей з обмеженими можливостями, а й в тому, що самі інваліди не особливо намагаються знайти роботу. Вони недооцінюють свої можливості та соромляться бути соціально активними, часто потерпають від ізоляції.

Ще одна проблема, що і досі не вирішена на 100 відсотків, – організація безперешкодного доступу до громадських місць. З цими проблемами намагаються боротися різного плану громадські організації, які функціонують за рахунок грантів Європейського Союзу. Громадські ініціативи показують гарні результати.

Окрім того, що такі організації фактично намагаються допомагати з працевлаштуванням, вони виконують ще й іншу дуже важливу місію – формують в населення нове, терпиме, співчутливе і розуміюче ставлення до людей з обмеженими можливостями. Адже на них не можна просто закривати очі, якщо немає пандусів чи спеціальних парковок – це ж не означає, що немає людей, які їх потребують!

Румунія намагається побудувати таке суспільство, де за інвалідів не відповідатимуть тільки певні організації чи управління, а ці люди на рівні з іншими матимуть такий адекватний захист, що їх у багатьох випадках не потрібно буде виокремлювати поруч зі здоровими людьми.

Контакти:
“Буковинське віче”
Леся Воронюк
lesiavoroniuk@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: