На Херсонщині переплачують за харчі для школярів

У Херсоні відбувся круглий стіл “Хто, як і за яку ціну закуповує продукти у шкільні їдальні?”

16 грудня в Херсоні відбувся круглий стіл “Хто, як і за яку ціну закуповує продукти у шкільні їдальні?” Захід провів Центр політичних студій та аналітики в межах проекту “Створення методики, яка дозволить громадськості аналізувати діяльність тендерних комітетів у освітянській сфері” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

Заступник директора Центру політичних студій та аналітики Олена Медведєва розповіла, що серед основних порушень громадські аудитори виявили такі: по всій області тендери проходять без оголошення про них у місцевих ЗМІ; закупівельні ціни зазвичай є завищеними, що завдає збитків місцевим бюджетам на сотні тисяч гривень; недосконалість тендерного законодавства позбавляє впорядкованості систему тендерних закупівель загалом. Важливу роль відіграють складнощі тендерних процедур, що веде до обмеженої кількості учасників, адже постачальники товарів і послуг відмовляються брати участь у конкурсах. Це призводить до відсутності конкуренції, спрощення вибору та монополізації.

Учасники круглого столу підкреслили, що закупівля дешевих товарів не є правильною, коли йдеться про харчування дітей у школах.

Експерти зауважили, що більшість районних управлінь освіти не надали відповідних даних, що є прямим порушенням законодавства, і відповідно картина цінової політики залишається не до кінця зрозумілою.

Громадський аудитор Катерина Гандзюк представила дані стосовно цін на харчі у різних районах Херсонської області.

У навчальних закладах Нової Каховки за кілограм картоплі заплатили 5,50 грн., за кілограм моркви – 4,90 грн., а в Новотроїцькому районі школярі їдять ті ж овочі за 11 грн. і 10,90 відповідно. Школярі Херсона їдять вершкове масло, на 26 грн. дорожче, ніж у Новій Каховці.

У Новотроїцькому районі тендерна вартість овочевих культур перевищує ринкову вдвічі, у Херсоні вартість вершкового масла та яловичої печінки перевищує ринкову вартість на 15 і 14 грн. відповідно, а в Новій Каховці куряче філе закуповують із різницею від ринкової ціни в 4 грн.

На круглому столі також було обговорено пропозиції з удосконалення законодавства. Зокрема, було запропоновано проводити закупівлю продуктів на різні періоди року, а не на весь рік, урівноважити роль ціни та якості продукції в оцінці тендерних пропозицій, не проводити закупівель у сфері роботи монополіста (електроенергія, водовідведення, теплопостачання). Особливу увагу було зосереджено на необхідності законодавчого закріплення права батьків і батьківських комітетів на контроль шкільного харчування.

Пропозиції було передано до Комітету Верховної Ради з питань науки й освіти. Народний депутат Леся Оробець пообіцяла ініціювати додаткові перевірки тендерних закупівель у сфері освіти в Херсонській області. За результатами моніторингу також буде сформовано пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства, які передадуть у парламент.

Центр політичних студій та аналітики
(096) 497 42 25
office@cpsa.org.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: