Мін’юст і громадські експерти розробили антикорупційну концепцію

Міністерство юстиції спільно з громадськими експертами підготувало Концепцію реформування системи запобігання корупції в Україні

Міністерство юстиції спільно з громадськими експертами підготувало Концепцію реформування системи запобігання корупції в Україні. Про це розповів Руслан Рябошапка, заступник Міністра юстиції, 31 березня під час обговорення документу. Захід було проведено за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження” та Програми розвитку ООН в Україні.

За словами Руслана Рябошапки, Концепція – детально опрацьований документ, який закладає підвалини для функціонування майбутньої системи протидії корупції, в тому числі через створення Національної комісії з питань запобігання корупції.

Він зазначив, що група громадських експертів за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” спромоглася за короткий час виробити цілісне бачення того, яким чином і через які інституції Україна може посилити реальну боротьбу з корупцією. За його словами, Міністерство юстиції готове підтримати експертів у доопрацюванні концепції та оформленні її як законопроекту, який буде подано на розгляд у парламент.

Експерти взяли за основу словенську модель. Вони запропонували створити колегіальний орган – Національну комісію з питань запобігання корупції, який охоплюватиме найбільш нагальні сфери антикорупційної політики. Серед його функцій – розробка оновленої антикорупційної стратегії та контроль за її виконанням, проведення системних досліджень задля поліпшення державної антикорупційної політики, моніторинг дотримання норм і правил етичної поведінки посадовцями, співпраця з особами, що повідомляють про корупційні правопорушення, перевірка декларацій про майновий стан і доходи, координація секторальних і відомчих антикорупційних програм, планів і стратегій. Окрім цього, до повноважень Комісії пропонується внести право порушувати питання про звільнення посадовців, які не вжили заходів щодо запобігання та протидії корупції та ініціювати проведення службових розслідувань.

Під час обговорення експерт Програми розвитку ООН Константин Палікарський зазначив, що у презентованій Концепції враховано всі базові міжнародні стандарти й вимоги до превентивних антикорупційних органів. На додачу він запропонував збільшити роль Комісії в питаннях запобігання корупції в бізнес-середовищі, забезпечити більш тісну координацію антикорупційної політики між майбутньою Комісією та міністерствами й відомствами, а також рекомендував сконцентрувати увагу на конфлікті інтересів посадовців і передбачити можливість прямого накладання санкцій за дрібні корупційні діяння без застосування судових рішень.

Зі свого боку, Драґо Кос, колишній голова Групи держав проти корупції (GRECO), розповів, що останні 15 років його подорожей до України були розчаруванням, оскільки все, що можна було побачити у сфері боротьби з корупцією, – це надто поступові, несистемні зміни чи їх повна відсутність. Одначе, за його словами, країна зараз перебуває на такому етапі розвитку, що тільки швидкі, рішучі та продумані дії в боротьбі з корупцією можуть виправдати суспільну довіру.

За підсумками обговорення громадські експерти та представники Міністерства юстиції домовилися спільно доопрацювати Концепцію та розробити на її базі законопроект, який зміг би потрапити на розгляд парламенту на початку травня.

Розробка Концепції – не єдина ініціатива у сфері боротьби з корупцією. Наразі парламентські комітети розглядають законопроект “Про Національне бюро антикорупційних розслідувань”, яким пропонується запровадити інструмент розслідування корупційних злочинів на всіх щаблях влади.

Окрім цього, на порядку денному – створення оновленої Національної антикорупційної стратегії, реформування системи доступу до інформації (в тому числі бюджетної), внесення змін до нормативно-правових актів, що стосуються відмивання грошей, внесення змін до системи забезпечення прозорості фінансування політичних партій і кампаній тощо.

Контакти:
Міністерство юстиції України
(044) 271 17 62
press@minjust.gov.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: