Міліція катує затриманих, вибиваючи свідчення, а адвокати стоять перед зачиненими дверима

Центр правових та політичних досліджень “СІМ” презентував проект “Усунення перешкод реалізації права на захист як спосіб реформування системи кримінальної юстиції”, який реалізується за фінансової підтримки МФ “Відродження”.

Презумпція невинуватості в Україні залишається ілюзією, а на практиці домінує винятково обвинувальний ухил з боку органів досудового слідства, прокуратури, нерідко без урахування дійсних фактів, — у цьому мав нещастя переконатися молодий мешканець Червонограда, якого у місцевій міліції катуваннями примусили написати зізнання у важкому злочині. Його свідчення від першої особи ставлять чимало запитань до системи кримінальної юстиції.

Адвокат Олег Мицик, який у своїй практиці часто стикається із тим, що міліція буквально вибиває покази із затриманих, свідчить: в Україні існують істотні перешкоди у реалізації особою конституційного права на захист. Доступ захисника до підзахисного та до особи, викликаної на допит як свідок, зустрічається з низкою перешкод, бо в кримінальному судочинстві і далі панує ставлення до захисника як до суб’єкта, який заважає перетворити підсудного на ув’язненого. Звернення учасника процесу або захисників зі скаргою на неналежні дії чи бездіяльність працівників міліції та прокуратури є рідкістю через незначний обсяг позитивної практики таких оскаржень та через необізнаність захисників про неї. Адвокатам часто доводиться конфліктувати із правоохоронцями при отриманні дозволу на побачення, використанні фотоапаратів, диктофонів та ПК.

Центр “СІМ” здійснював діяльність в рамках надання безкоштовної правової допомоги, під час якої зіткнувся з існуванням низки перешкод, що стоять перед адвокатами внаслідок існування внутрішніх інструкцій та усталеної традиції, що не базується на законі.

Центр “СІМ” також зустрічався з випадками перешкоджання доступу захисників до ув’язнених. Саме перешкоджання доступу захисників до підзахисних на початкових стадіях досудового слідства призводить до вибивання працівниками міліції зізнань, які потім стають основою справи.

Саме на протидію цьому спрямований проект “Усунення перешкод реалізації права на захист як спосіб реформування системи кримінальної юстиції”, підтриманий Міжнародним фондом “Відродження” (програма “Верховенство права”), про реалізацію якого повідомила президент Центру “СІМ” Лідія Тополевська.

Центр “СІМ” досліджує поточну ситуацію щодо перешкод здійсненню захисту в Україні та намагається вплинути на чинну юридичну практику щодо забезпечення будь-якій особі права на захист, готує пропозиції й рекомендації щодо змін до законодавства та юридичних процедур.

У межах проекту обговорюються проблеми, пов’язані з реалізацією права на захист, а за його результатами буде укладено посібник-довідник для захисників.

Ставлення правоохоронців до захисників та підзахисних мусить принципово змінитися, перешкоди в діяльності адвокатів повинні бути усунені з практики судів, прокуратури, міліції та СІЗО.

Контакти виконавців проекту: (032) 243-25-50, porada@centre7.org.ua

Мар’яна Мазур, асистент програми “Верховенство права”
тел: +380 (44) 482 03 63 
eлектронна пошта: mazur@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 44, кім. 1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: