Менше 20% українців отримують необхідне знеболення

Дослідження «Споживання опіоїдних анальгетиків в Україні 2011-2016» проводилося Інститутом аналітики та адвокації за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Такими є результати дослідження «Споживання опіоїдних анальгетиків в Україні 2011-2016», що були презентовані 20 вересня у Києві. Дослідження проводилося протягом двох років спеціалістами Інституту аналітики та адвокації за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Автори дослідження Олександр Ткаченко та Наталія Дацюк розповіли, що воно охопило всю Україну, але повну інформацію щодо відпуску необхідних знеболювальних препаратів, а саме морфіну, аналітики отримали лише в м. Київ, Івано-Франківській та Полтавській областях.

pastedGraphic.png

“За оціночними даними, впродовж 2014-2016 років 95 тис. осіб в Україні щороку помирали, страждаючи від болю, – розповідає аналітик ІАА Олександр Ткаченко. – Це означає, що приблизно 85% хворих не отримали необхідного знеболення”.

Водночас після затвердження Кабміном Постанови №333 від 13 травня 2013 року та реєстрації в Україні таблетованого морфіну спостерігається ріст аптечного відпуску цього анальгетика.

pastedGraphic_1.png

Інфографіка демонструє збільшення рецептурного відпуску препарату. Ця інформація отримана безпосередньо від 170 регіональних аптек. Станом на грудень 2016 року в Україні лише 518 аптек мали ліцензію на роботу з наркотичними речовинами, що становить менше ніж 3% від їхньої загальної кількості (22 406).

Інформацію від аптек в Україні не збирають, але практика збору статистичної звітності використання опіоїдів у лікарнях  існує.

“Опіоїдні анальгетики у лікувальних закладах використовуються як у випадку оперативних втручань, так і при наданні паліативної допомоги. – пояснює Наталія Дацюк, кандидат фармацевтичних наук, асистент кафедри організації та економіки фармації НМУ ім. О. О. Богомольця. – Також, сьогодні ці ліки відпускають з аптек за рецептами лікарів. У комплексі інформація щодо використання препаратів в лікарнях та аптечного відпуску дозволяє встановити чи всі пацієнти отримують необхідне їм знеболення”. 

Основними причинами низького забезпечення хворих морфіном за словами дослідників є:

  • мала кількість аптек, які мають відповідні ліцензії,
  • небажання лікарів виписувати рецепти на опіоїдні анальгетики,  
  • відсутність якісних даних про рівень споживання опіоїдних анальгетиків. 

Остання причина, на думку експертів, є найвагомішою, адже через відсутність інформації неможливо встановити рівень задоволення потреб хворих, що не дає можливості розробити комплекс дій для вирішення проблеми.

pastedGraphic_2.png

Підсумувавши результати дослідження, Леся Брацюнь, радниця Міністра охорони здоров’я України з питань паліативної допомоги звернула увагу на необхідність дотримання усіма лікарями сучасних рекомендацій зі знеболення паліативних хворих, чинних нормативних документів з обігу наркотичних лікарських засобів та потребу створення ефективної системи збору інформації щодо споживання опіоїдів у медичних цілях. 

Завантажити презентацію аналітичного звіту дослідження.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: