Майже 60% виборців цікавлять виборчі програми кандидатів – результати опитувань

Представники громадських організацій, що ведуть моніторинг та спостереження на місцевих виборах-2010, розповіли про головні суспільні очікування виборців та активність політичних сил.

Опитування спростовують стереотип, який активно просувають політики, про неготовність самих виборців до змістовних програм кандидатів. «57,4% респондентів заявили, що цікавляться програмами кандидатів і вважають їх важливим компонентом виборчої кампанії, — розповідає Ольга Айвазовська, Голова правління ГМ ОПОРА. — А 22,4% виборців готові захищати свої права в суді, що є доволі високим показником їх правової активності».

За результатами експертного опитування Мережі підтримки реформ та Громадянської асамблеї України (проходило у 13 регіонах за квотною вибіркою), повноцінна змістовна передвиборча дискусія практично не ведеться. «Діяльність т.зв. «нових партій» не стала більш активною, ніж «старих». Ми, на жаль, не бачимо різниці, попри декларовану «нову якість», — повідомив Андрій Когут, секретар ГАУ.

Наталія Линник із Комітету виборців України говорить про загальну апатію щодо можливості позитивних змін після виборів. «Тому на заході очікується явка 68-70% виборців, в центрі, на півночі і півдні 50-60%, в Донецькій та Луганській областях традиційно на рівні 70%» .

Попри все, за результатами соціологічного опитування ГМ ОПОРА , зросла на 10% кількість виборців, які вважають демократію найбільш бажаною формою устрою. Ольга Айвазовська зазначила: «В демократії твердо переконані 47% громадян. Ці результати підтвердили, що українці починають цінувати те, що втрачають» .

Учасники прес-конференції повідомили, що головними місцевими проблемами залишаються питання ЖКГ, інфраструктури та рівня життя (зокрема інфляція). В риториці кандидатів однією із топових тем стала необхідність реформування ЖКГ через створення ОСББ. Проте значну частину виборчих повідомлень займають загальнодержавні політичні питання, які не можуть бути вирішеними на місцевому рівні (наприклад питання податкового регулювання, пенсійні).

Найактивніше кампанію веде Партія регіонів. Друга — «Сильна Україна». ВО «Батьківщина» — третя. Далі в порядку спадання розмістилися: Партія «Фронт Змін», Єдиний центр, Комуністична партія України, Народна партія, партія «За Україну!», ВО «Свобода» — розповів результати моніторингу представник Громадянської асамблеї України. В регіональному розрізі, активну позицію займають локальні політичні сили. Так, наприклад, у Сумах «Рідне місто» Геннадія Мінаєва, у Вінниці «Єдність» Олександра Домбровського та «Совість України» Володимира Гройсмана, партії «ЕКО + 25%» на Закарпатті.

«Виборці спантеличені самим процесом вибору з великої кількості нових партій та мажоритарних кандидатів (по 10-20 осіб на місце, по 5, 7, а подекуди і 10 видів бюлетенів)», — говорить Комітет виборців України.

Експерти застерігають, що таку ситуацію можуть використати: штучно нарощувати явку, маніпулювати з кількістю бюлетенів (невидача всіх бюлетенів виборцю). Вже зараз зрозуміло, що в день виборів не уникнути значних черг на дільницях, і не тільки через кількість бюлетенів, але і через недофінансування обладнання ДВК (недостатня кількість кабінок та скриньок для голосування).

Джерело: Громадянська асамблея України, +380 63 628-68-69, +380 63 617-97-05, assembly@gau.org.ua.

Громадський прес-центр «Місцеві вибори — 2010: факти, порушення, тенденції» створено громадськими організаціями, які ведуть моніторинг і спостереження за місцевими виборами: Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА, Мережа підтримки реформ, Фонд «Демократичні ініціативи», Громадянська асамблея України.

Організатор Громадського прес-центру «Місцеві вибори — 2010: факти, порушення, тенденції» — Громадянська асамблея України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

***

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже п‘ятнадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.

Комітет виборців України — Наталія Линник, 044 2299730, 050 3426123, nata@cvu.kiev.ua

11 вересня Громадянська мережа ОПОРА розпочала національну кампанію моніторингу виборів до органів місцевого самоврядування. 177 громадських спостерігачів слідкують за ходом перегонів в усіх обласних та районних центрах України.

Громадянська мережа ОПОРА — Ольга Айвазовська, 044 2862670, a.olja@opora.org.ua

Мережа підтримки реформ та Громадянська Асамблея України реалізовують проект «Усвідомлений вибір 2010», що має на меті проведення комплексного експертного опитування щодо перебігу та характерних рис виборчої кампанії у 12 регіонах України, з його подальшим широким оприлюдненням на місцевому та загальнонаціональному рівні.

Мережа підтримки реформ — Катерина Сідаш, 044 5313768, kateryna@laboratory.kiev.ua

Громадянська асамблея України — Андрій Когут, 063 6179705, assembly@gau.org.ua

Фонд “Демократичні ініціативи” — аналітична організація, яка спеціалізується на аналізі громадської думки, аналізі соціальних і політичних тенденцій.

Фонд буде проводити чотири екзитполи виборів до органів місцевого самоврядування (вибори міських голів, міських та районних рад) у найбільших містах України: Харків, Одеса, Львів, Дніпропетровськ.

Фонд “Демократичні ініціативи” — Наталія Якимчук, 044 5813317, dif@dif.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: