Майбутнє Європи пов’язане з відновленням України – Олександр Сушко для Euronews

Цими вихідними у країнах ЄС відбуватимуться вибори до Європарламенту. І поки уряди країн та місцеві ЗМІ закликають громадян Євросоюзу “to use your vote”, росія посилює свій тиск та атаки на українську енергетичну та цивільну інфраструктуру. На думку виконавчого директора фонду “Відродження” Олександра Сушка – майбутнє сучасної Європи повʼязане з відновлення України. Особливо в час, коли різні політичні сили намагаються підірвати “європейський проєкт”, відновлення та оновлення України може стати її найбільшим досягненням та найпотужнішим активом.

У колонці для порталу Euronews наш виконавчий директор поділився своїми думками щодо прийдешньої Конференції з відновлення в Берліні, український євроентузіазм та потенціал громадянського суспільства. Оригінал колонки англійською доступний на сайті Euronews.

Нижче – її переклад українською.

***

Протягом останніх тижнів росія відновила обстріли України з силою, небаченою з перших днів повномасштабного вторгнення. Нещодавній ракетний удар по переповненому «Епіцентру» поблизу Харкова в суботу вдень продемонстрував, що Україна продовжує стикатися з екзистенційною загрозою.

Села в регіоні, деякі з яких лише нещодавно вперше за два роки були підключені до електрики, знову опинилися під шквалом безпілотників і ракет.

Цими вихідними у ЄС виборці обиратимуть, хто відповідатиме за політику Євросоюзу протягом наступних п’яти років, і вони повинні тримати нас у своїх думках. Наступного ж тижня в Берліні відбудеться Конференція з питань відновлення України (URC-2024), яка має зосередитися не на відновленні зруйнованого, а на зміцненні суспільства для досягнення перемоги.

Дух громадянського суспільства України є її найсильнішим активом

Відновлення не було б необхідним, якби Україна могла запобігти руйнуванню. Затримки з наданням військової допомоги виявилися фатальними, а обмеження на її використання ставлять Україну в невигідне становище.

Все частіше росія обстрілює не лише лінію фронту, але й об’єкти критичної інфраструктури по всій країні. Будівлі та дороги можна відремонтувати, і українці стали експертами у швидкому відновленні.

Але, окрім відновлення, ключовим фактором є стійкість. Без життєздатних секторів охорони здоров’я, освіти та енергетики, здатних підтримувати економіку та населення, країна не має жодних шансів протистояти такому натиску.

Берлінська конференція має ще раз підкреслити, що підтримка України – це не просто процес «зверху-вниз» від донорів до уряду, а багаторівневе партнерство між муніципальними групами, організаціями громадянського суспільства, бізнес-асоціаціями, регіональними та місцевими освітніми ініціативами та іншими.

Найкращих результатів можна досягти, використовуючи дух українського громадянського суспільства. Навчаючись у людей з найбільш постраждалих громад, які вже адаптувалися та впроваджували інновації протягом років війни, Україна та її союзники можуть допомогти здобути мир. Малий та середній бізнес країни буде ключовим у цих зусиллях за умови, що він матиме надійні джерела фінансування.

Не відмовляйтеся від європейського ентузіазму України

Вулиці Києва та інших великих міст наповнюються гуркотом генераторів, оскільки відключення електроенергії стають довшими і частішими. У теплу пору року це, загалом, можна терпіти. Взимку ж це буде нестерпно. Щоб уникнути цього, Україні потрібна набагато гнучкіша і децентралізована енергосистема. Мережа невеликих електростанцій, розкиданих по всій країні, була б менш вразливою для російської зброї.

Працьовиті приватні компанії енергетичного сектору України можуть це зробити, але їм все ще важко отримати доступ до капіталу та страхування, навіть маючи неймовірний послужний список. 

У 2023 році була відкрита Тилігульська вітроелектростанція, що знаходиться всього за 100 км від лінії фронту в Миколаєві, і тепер виробляє достатньо електроенергії для 200 000 домогосподарств.

Ключовим фактором виживання України є зміцнення її демократичних засад, які залишаються сильними, попри інтенсивні виклики.

Минулого року Transparency International визнала Україну однією з найкращих у світі за показниками процесу подолання корупції (антикорупційним індексом), що є значним досягненням для будь-якої країни, особливо тієї, що перебуває у стані війни.

Навіть у важких умовах війни більшість українського суспільства вважає, що демократія є кращим способом управління, ніж «сильна рука». Прагнення України до демократичного майбутнього є ключовим фактором, який відрізняє її від російського тоталітаризму, а реформи, проведені на шляху до вступу в ЄС, ставлять її вище навіть деяких давніх членів ЄС.   

Який сенс лагодити міст, яким ніхто не перейде?

Партнерство з Україною у процесах відновлення також створює більше стимулів і можливостей для деяких з 6,5 мільйонів вимушених переселенців повернутися додому. Адже люди тікають не лише від ракет, але й від відсутності опалення, електрики, водопостачання. Гостинність Європейського Союзу щодо вимушено переміщених осіб оскаржують політичні партії, які скептично ставляться до імміграції та важкого становища України, і можуть збільшити свою частку голосів на майбутніх парламентських виборах. Надійним рішенням для послаблення міграційного тиску в регіоні є забезпечення того, щоб Україна залишалася життєздатною домівкою для своїх громадян.

Підтримка стійкості України також є необхідною інвестицією в глобальну безпеку. Минулого тижня росія прибрала лінію буїв, які демаркували її кордон з Естонією. Такі провокаційні дії часто унеможливлюють подальші дії і нагадують нам про те, що якщо москві буде дозволено взяти гору в Україні, то наступними на лінії вогню можуть опинитися країни НАТО.

Зрештою, Україна переможе, якщо її народ отримає право власності на своє майбутнє. Який сенс лагодити міст, якщо по ньому нікому ходити? Яка користь від нових шкіл без вчителів та учнів, які б їх заповнили?

Ширшою метою конференції у Берліні цього тижня має бути допомога Україні у зміцненні її післявоєнного суспільства, заснованого на демократії, верховенстві права та європейській ідентичності. Бо у час, коли політичні сили намагаються підірвати “європейський проєкт”, відновлення та оновлення України може стати її найбільшим досягненням та найпотужнішим активом.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: