Лише 2% українських ОСББ мають узаконену прибудинкову територію

Право на оформлення прибудинкових територій мають лише ОСББ й ЖБК, створені в 20 тис. житлових будинків, що становить 16% від загальної кількості багатоповерхівок

В Україні лише 2% ОСББ й ЖБК мають узаконену прибудинкову територію. Про це 29 березня в Миколаєві розповіли учасники прес-конференції, яку провели громадські організації “Агентство економічного розвитку” й “Фонд розвитку м. Миколаєва” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, “Pact Inc.” і Фонду Східна Європа.

Голова ГО “Агентство економічного розвитку” Сергій Аверков презентував результати відповідного всеукраїнського дослідження:
– право на оформлення прибудинкових територій мають лише ОСББ й ЖБК, створені в 20 тис. житлових будинків, що становить 16% від загальної кількості багатоповерхівок;
– статті 41 і 42 Земельного кодексу, які передбачають право ОСББ й ЖБК на прибудинкову територію, прописані нечітко й мають невідповідності з іншими законодавчими актами;
– процедур, за якими має відбуватись оформлення прибудинкових територій, не прописано в жодному нормативно-правовому акті загальнонаціонального рівня.

За словами Сергія Аверкова, у Миколаївській області з майже 900 ОСББ землю у власність отримали всього 7.

На думку фахівців, першим кроком у цій ситуації може бути консолідоване звернення до органів місцевої влади з вимогою затвердити процедуру оформлення прибудинкових територій.

Експерти підготували рекомендації щодо запровадження місцевих процедур передачі прибудинкових територій ОСББ:
– оптимальний пакет документів при поданні клопотання, який включає копії витягу про реєстрацію, статуту, витягу з протоколу загальних зборів про прийняття рішення щодо оформлення землі, копію витягу з містобудівної документації з відображенням місця розташування земельної ділянки та копію паспорту уповноваженої особи;
– передача земельної ділянки має відбуватися на підставі технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості, згідно з п. 3 прикінцевих і перехідних положень закону “Про державний земельний кадастр”;
– прибудинкові території слід передавати у власність, окрім випадків, коли ОСББ виявило бажання взяти земельну ділянку в користування.

Поява місцевих процедур, на думку експертів, дозволить уже сьогодні змінити ситуацію, а поступово накопичена позитивна практика дасть змогу ініціювати зміни на законодавчому рівні, щоб вирішити проблему системно.
Начальник управління земельних ресурсів Миколаївського міськвиконкому Олександр Мороз зазначив, що законодавство не заважає ОСББ та житловим кооперативам оформити у власність та в користування прибудинкову територію. Основне питання, на його думку, полягає в бажанні ОСББ пройти відповідну процедуру та наявності коштів для оплати послуг ліцензованих землевпорядних організацій.

ОСББ Миколаєва висловилися за запровадження зрозумілої всім процедури з помірною оплатою (1700-2000 грн.). Також ОСББ відзначили, що розраховують на допомогу громадських діячів і депутатів.

Депутат міської ради Олександр Дем’янов закликав представників ОСББ та громадськості разом сформувати пропозиції міськраді для вирішення згаданого земельного питання. А заступниця голови “Фонду розвитку м. Миколаєва”, депутат Тетяна Чистякова запросила лідерів ОСББ до “Школи громадянської дії”.

За підсумками заходу громадськість і депутати домовилися підготувати пакет нормативно-правових актів для вирішення земельного питання ОСББ.

Контакти:
ГО “Агентство економічного розвитку”
Сергій Аверков
067 45 71 556
(05134) 3 22 50
aerbox@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: