Контроль за деклараціями посадовців пропонують посилити

Коаліція моніторингових організацій створила онлайн-мапу декларацій посадовців за 2011-2012 роки

В Україні потрібно запровадити ефективний фінансовий контроль за статками державних службовців. Про це 1 квітня на прес-конференції заявили представники коаліції НУО, яка здійснює моніторинг декларацій посадовців. Діяльність коаліції координує ГО “Transparency International Україна” в межах кампанії “Декларації без декорацій” за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження” та Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні.

Коаліція моніторингових організацій створила онлайн-мапу декларацій посадовців за 2011-2012 роки. Громадські активісти зібрали й дослідили 405 декларацій. Перевірці підлягали декларації міністрів, голів обладміністрацій, мерів обласних центрів, а також їхніх заступників.

Результати моніторингу виявили кричущі невідповідності стилю життя чиновників тим статкам, які вони задекларували. Всі дані буде надіслано у правоохоронні органи.

Найбільшу офіційну зарплату мав Сергій Арбузов (колишній Перший віце-прем’єр-міністр, а до того – голова Нацбанку), який за 2012 рік отримав 1 766 337 грн. (147 194 грн. на місяць).

Серед 405 досліджених посадовців було виявлено всього троє альтруїстів: це заступники голови Чернівецької ОДА Кирило Крищенко, Василь Бурлака та Георгій Галиця. Вони перерахували матеріальну допомогу в загальному розмірі 16 600 грн. вихованцям Магальського дитячого будинку-інтернату.

За словами експертів, проблема недостовірного декларування доходів існує через прогалини в законодавстві, де взагалі немає контролю за майновими деклараціями, немає механізмів виявлення недостовірності даних, не передбачено санкцій за неправдиві дані. Максимальний штраф за неподання декларації становить 435 грн.

Щоб змінити цю ситуацію, громадські активісти спільно з Міністерством юстиції розробляють законодавчі нововведення, які мають урегулювати конфлікт інтересів посадовців і запровадити ефективний фінансовий контроль за їхніми статками.

Зокрема, експерти пропонують:
– створити Національну комісію з питань запобігання корупції, до функцій якої буде входити перевірка декларацій посадовців і їхнього фактичного способу життя;
– створити загальнодержавну електронну систему майнових декларацій службовців із вільним онлайн-доступом;
– суттєво посилити відповідальність як за неподання службовцями власних декларацій, так і за неправдиві відомості в них.

До 1 квітня всі державні службовці України зобов’язані оприлюднити декларації про майно, доходи й витрати попереднього року (це регулює ст. 12 закону “Про засади запобігання та протидії корупції”). За законом, декларації мають стати доступними не пізніш ніж 30 квітня та містити лише правдиву інформацію.

Результати моніторингу (1)

Результати моніторингу (2)

Контакти:
ГО “Transparency International Україна”
Ольга Тимченко
(044) 360 52 42
tymchenko@ti-ukraine.org

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: