Коаліція “Україна. П’ята ранку” отримала премію “Відкрите суспільство” від Центрально-Європейського університету

Представники української правозахисної Коаліції “Україна. П’ята ранку” отримали премію “Відкрите суспільство” від Центрально-Європейського університету та Мережі Фундацій Відкритого Суспільства. Про це повідомлють фейсбук-сторінки Коаліції та Мережі.

Церемонія відбулася у Відні 25 червня. Коаліцію 5АМ визнано лауреатами 2022 року на знак визнання “мужньої роботи з документування звірств, скоєних під час війни Росії проти України”.

«Нагороджуючи Коаліцію «Україна 5 ранку» нашою найвищою нагородою, Open Society Foundations схвалює мирне прагнення Коаліції основоположних цінностей відкритого суспільства – глобальної справедливості та прав людини. Цьогорічна премія «Відкрите суспільство» вручається на знак визнання величезної мужності, яку члени коаліції демонструють перед обличчям неймовірних страждань, спричинених російською загарбницькою війною. Зусилля Коаліції мають вирішальне значення для справедливості для України та її народу», – сказала президентка і ректорка Шаліні Рандерія.

Премію “Відкрите суспільство” Центрально-Європейський університет присуджує з 1994 року за видатні заслуги в захисті та розбудові відкритого суспільства у світі.

Лауреатом премії Central European University українську коаліцію було названо 9 червня, церемонія нагородження відбувалася у Відні 25 червня.

Від імені Коаліції премію отримали Тетяна Печончик, голова Центру Прав Людини ЗМІНА, та Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру прав людини (RCHR). Наводимо їх виступи.

Тетяна Печончик: «Дякую вам за удостоєння цією відзнакою, яка повернеться з нами до України. Країни, яка бореться з варварством і тиранією всі чотири місяці цієї кривавої війни.

Коаліція 5AM складається з 29 правозахисних організацій, які збирають і документують випадки порушення прав людини та злочини проти людяності, які вчиняє Росія під час збройної агресії в Україні.

П’ята ранку – це час тривоги, коли ми всі прокинулися у різних містах України 24 лютого від звуків вибухів. Уже наступного дня, працюючи з бомбосховищ, ми створили перші комунікаційні канали і почили збирати факти звірств в Україні.

Протягом цих чотирьох місяців російські бомби та ракети падають на мирні українські міста. Російські війська здійснюють обстріли і руйнують стратегічну інфраструктуру та цивільні об’єкти: лікарні, дитсадки, школи. Вони розстрілювали громадський транспорт та карети швидкої допомоги з пораненими, вбивали цивільних, включаючи дітей, ґвалтували жінок, катували міських голів, журналістів та активістів на щойно окупованих територіях.

Однак, війна почалась для нас понад вісім років тому, 20 лютого 2014 року, коли Росія почала свою вторгнення у Крим. Всі ці роки, о п’ятій ранку, Російські силовики в Криму проводили обшуки та арешти в будинках кримських татар. 5 AM – це сигнал, що непокаране зло повертається.

Останні дві десятиліття режиму Путіна, ми ходимо колами безкарності. Щоразу, заходячи на нове коло, в якому звірства примножуються і воєнні злочинці отримують нагороди замість тюрем. У 2008 році Росія атакувала Грузію, у 2014 вона окупувала Кримський півострів. Того ж року Росія розв’язала війну на Донбасі, де було убито 13 тисяч людей. У 2015 році Росія вступила у війну в Сирії з новою хвилею воєнних злочинів. У 2022 році Росія атакувала всю територію України. У Генеральній прокуратурі зареєстровано 18 тисяч військових злочинів, ці цифри зростають з кожним днем.

П’ята ранку – це час пробудження. Ми би воліли, щоб світ прокинувся і зрозумів: якщо Україна не стримає російської агресії, на наступному, шостому колі, війна поглине решту Європи.

Ми всі маємо єднатися ради правосуддя. Найвище керівництво Російської Федерації та безпосередні виконавці військових злочинів мають нарешті понести відповідальність.

Війна має закінчитися для усіх нас».

Катерина Рашевська: «Велика честь отримати нагороду, яку свого часу отримали Кофі Анан, Йоахім Гаук та Лікарі без кордонів. Повірте – ми не почуваємося героями. Ми просто робимо все від нас залежне, щоб допомогти захистити демократичні цінності та права людини тим, хто на лінії фронту.

Ми народжені у вільній країні. До 2014 року ми знали про жахіття війни хіба з історії. Однак наш сусід вирішив знищити нашу націю і замислив план перетворення України в руїну. Часто я запитую себе, чому вони так нас ненавидять і заперечують саме наше право на існування? І я не маю відповіді на це питання, бо я ніколи не мала в собі такої ненависті. Бо у вільна демократичній країні, яка спирається на закон, ми ніколи не думали, що доведеться брати до рук зброю і захищати наше землю і те, у що ми віримо. Наші люди і наша нація – ось що для нас найцінніше.

Сьогодні я маю велику честь стояти тут перед вами, тими, хто визнає здобуток 29 неймовірних організацій, які докладають титанічних зусиль для захисту прав людини у воєнному конфлікті. Російське вторгнення продемонструвало необхідність багатогранного підходу, який би поєднував громадські організації та їх коаліції у документуванні, розслідуванні та притягнення до відповідальності винних у масових звірствах. Ми шукаємо шляхів допомогти тим, хто вижив, знайти ефективні шляхи для захисту їхніх прав, особливо права на правду. Як і наша держава, українське громадянське суспільство довело всьому світові свою згуртованість, показало досвід і готовність працювати на захисті демократичних цінностей за будь-яких умов.

Війна в Україні не закінчена. Ми надто поспішили, намагаючись відкласти питання окупованого Криму та Донбасу на завтра. Завтра настало 24 лютого. А з ним – усі ті воєнні злочини та злочини проти людства, які вже стали закономірністю для деяких територій України, досягли масштабів звірств та геноциду українського народу.

На жаль, війна не закінчується і після нашого нагородження. Однак ми готові сміливо стояти до переможного кінця. Доки ми не звільнимо останній клаптик нашої території, доки не повернеться останній захисник із полону, і останні депортовані діти з Російської Федерації».Коаліція “Україна 5 ранку”

Дивіться також: Коаліція “Україна 5 ранку” отримала нагороду CEU Open Society Prize

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: