Хто “приватизував” землю західного передмістя Києва?

Сергій Головньов, експерт ГО "Наша перспектива", опублікував у своєму блозі на сайті CityPlan допис, присвячений непрозорій приватизації землі в передмісті Києва

Сергій Головньов, експерт ГО “Наша перспектива”, опублікував у своєму блозі на сайті CityPlan допис, присвячений непрозорій приватизації землі в передмісті Києва. Матеріал підготовано за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Хто «приватизував» землю західного передмістя Києва?
Сергій Головньов

Після місцевих виборів 2010 року владу в міських та селищних радах західного передмістя Києва отримали в основному бізнесмени-забудовники. Замість того, щоб розвивати свої регіони, вони використовують владу для розподілу землі між своїми будівельними компаніями.

Під загрозою комфортне життя не тільки корінних мешканців Ірпіня, Бучі, Боярки, Вишневого, а й покупців новобудов. Адже замість обіцяних житлових комплексів серед лісу вони отримують квартири в будинках, що зведені з порушенням будівельних норм. Так, відстань між спорудами менша за мінімально допустиму. А застарілі мережі комунікацій не готові до обслуговування такої кількості житла. «Бездумне будівництво загрожує колапсом застарілим об’єктам водопостачання, каналізації, електромережам, які вже сьогодні працюють на межі свого ресурсу. Проте, замість того, щоб поповнювати бюджет за рахунок продажу землі, депутати місцевих рад віддають її під забудову», – говорить голова правління «Громадського руху захисту зелених зон Київщини» Лаврентій Кухалейшвілі.

В рамках проекту, який ГО «наша перспектива» здійснювала за підтримки фонду «Відродження», було розіслано запити на отримання інформації щодо розподілу земельних ділянок в Західному передмісті столиці за два останні роки. Близько 90 % місцевих рад відмовились надавати цю інформацію, посилаючись на те, що вона є конфеденційною. Між тим, Боярська міськрада, Хотівська та Ходосіївська селищні ради надали цю інформацію.

В ст. 6 закону «Про доступ до публічної інформації» вказано, що не може бути обмеженою інформація, яка має суспільний інтерес. Крім того, не може бути обмежений доступ до інформації, що стосується розподілу коштів та майна, що належать державі, або перебувають у комунальній власності. Земля – це і є майно, що перебуває у власності громади.

Чому представники місцевої влади не бажають оприлюднивати інформацію про те, кому буди виділяються земельні ділянки? Тому що їх отримують забудовники, які були обрані депутатами місцевих рад.

Наприклад, депутат Вишневої міської ради, член комісії з питань архітектури і містобудування Сергій Кафтя разом з братом Максимом володіють ТОВ «Акварелі Девелопмент Холдінг». Ця компанія будує у Вишневому житловий комплекс «Акварелі».

У Боярці землю отримують депутати Боярської міської ради. З рішень, які були надані ГО «Наша перспектива» стало відомо, що землю під будівництво житла отримав Павло Яременко – чоловік депутата міськради Людмили Яременко. Ділянку під будівництво магазина отримали депутат Боярської міськради Анатолій Матейко та його дружина Тетяна.

Але найпоказовішим є місто Ірпінь. Із 36 депутатів Ірпінської міськради щонайменше 7 є власниками чи менеджерами компаній-забудовиків. Не дивно, що коли ГО «Наша перспектива» звернулась до Ірпінської міської ради з вимогою надати рішення про виділення земельних ділянок в 2011-2012 роках, її керівники відмовили. «Є багато схем, за якими діють забудовники. Перша, найпоширеніша – земельні ділянки розподіляються між фізичними особами, які потім передають їх забудовнику. Інша схема: земля надається в аренду комунальному підприємству «Ірпіньжитлоінвестбуд», яке передає землю в суборенду забудовнику», – розповідає керівник проекту «Контроль за розподілом землі в західному передмісті Києва» Сергій Головньов.

Свою політику забудовники намагаються втілити, затвердивши Генеральний план розвитку Ірпеня. Згідно з ним забудові підлягають практично всі зелені зони міста. Фактично повторюється сценарій, по якому намагаються знищити Біличанській ліс. «Грубо порушуються норми щодо озеленення територій, питома вага яких в межах забудови міст повинна становити не менше 40%», – говорить голова ГО «Наша перспектива» Сергій Андрощук.

Будівництво нового житла в Ірпіні призвело до перенаселення міста. Вже зараз в групах дитячих садків кількість дітей доходить до 40. Несвоєчасна модернізація комунікацій змушує владу думати про те, щоб подавати воду по годинах та робити планові відключення електроенергії. А свіжого повітря і зелених зон, які так рекламують забудовники, стає все менше і менше.

Контакти:
ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”
Аліна Бондар
099 932 36 73
bondar.alina21@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: