“Картування стратегічних цілей України та ЄС у контексті Європейського зеленого курсу: вектори розвитку та флагманські ініціативи”: аналітичне дослідження

У травні Громадська організація “Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля” презентувала своє дослідження “Картування стратегічних цілей України та ЄС у контексті Європейського зеленого курсу: вектори розвитку та флагманські ініціативи”, яке можна завантажити українською та англійською. Саме дослідження та аналітичний документ були підготовлені завдяки партнерству Фонду з Європейським Союзом, в межах ініціативи EU4USociety.

Аналітичний документ містить результати та висновки картування стратегічних цілей України та ЄС у контексті Європейського зеленого курсу (ЄЗК) – програми дій Європейської Комісії для переходу до кліматично нейтральної Європи до 2050 року. Документ аналізує кожен компонент Європейського зеленого курсу через порівняння цільових індикаторів та цілей політики у тій чи іншій сфері в Україні та ЄС. До переліку компонентів входять:

  • зміна клімату
  • енергетика та енергоефективність
  • зелене сільське господарство
  • промислова політика
  • транспорт
  • нульове забруднення
  • біорізноманіття
  • фінансування зеленого переходу

Для кожної сфери пропонується низка флагманських ініціатив, які можна реалізувати для сприяння досягненню цілей Європейського зеленого курсу, синхронізації політик та законодавства, а також реалізації конкретних практичних ініціатив. Перелік флагманських ініціатив може бути корисним у процесі двосторонньої роботи України та ЄС над формулюванням пріоритетів для співпраці в рамках ЄЗК.

Команда “Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” вважає, що на даному етапі важливо переходити від слів до дій і працювати над конкретними взаємовигідними ініціативами, які, з одного боку, допоможуть Україні синхронізувати свою політику і законодавство з цілями ЄЗК та, відповідно, скористатись можливостями ЄЗК та подолати виклики, а, з іншого боку, забезпечать можливість реалізації конкретних практичних ініціатив, спрямованих на досягнення цілей ЄЗК.

Основні висновки дослідження такі:

  • Європейський зелений курс створює широкий простір для взаємовигідної синхронізації політики та законодавства України з відповідними політиками та законодавством ЄС, а також співпраці України та ЄС у ключових сферах ЄЗК. Вимірювані індикатори є хорошою доказовою базою для порівняння векторів розвитку України та ЄС на шляху досягнення тих чи інших цілей ЄЗК. Ключові зміни, передбачені ЄС у своїх документах, які запроваджують та імплементують ЄЗК, у більшості секторів мають повне чи часткове відображення у стратегічних документах України (програма уряду, плани дій, стратегії тощо).
  • Попри особливості результатів порівняльного аналізу прогресу і векторів руху та політичних порядків денних у різних сферах ЄЗК, для кожної такої сфери можна ідентифікувати потенційні флагманські ініціативи, які можуть лягти в основу майбутньої Дорожньої карти з ЄЗК між Україною та ЄС, слугувати точковими ініціативами співпраці чи посилювати вже існуюче співробітництво, зокрема в контексті виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

This publication is also available in English.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: