Глобальна допомога: як Фонд допомагає нарощувати міжнародну підтримку України

Сашко Кульчицький

Вже понад 600 днів Україна протистоїть значно більшій, потужнішій та багатшій росії. Наша стійкість – це, в першу чергу, результат героїзму українських воїнів. Проте вистояти і перемогти у цій війні ми точно не зможемо без підтримки країн-партнерів: безпекової, економічної, дипломатичної. І важливо, щоб обсяги цієї підтримки лише зростали.

Ми, Міжнародний фонд «Відродження», підтримуємо багато проєктів від різних організацій, що ставлять собі за мету єдину ціль – зберегти і наростити підтримку України, а також посилити тиск на росію. І поки українські дипломати працюють на своєму рівні, ми допомагаємо громадським організаціям просувати важливі для України меседжі серед експертів, радників, медіа, блогерів та політиків важливих для нас країн.

Чому це працює?

«Сьогодні міжнародна політика не рухається лише професійними дипломатами, – каже Дмитро Шульга, директор програми «Європа і світ» Міжнародного фонду «Відродження. – На дипломатів та політиків впливають медіа, впливають експерти, лідери громадської думки і навіть коментатори в соціальних мережах. Інколи вони можуть навіть не усвідомлювати цей впив, але він відбувається».

За словами Дмитра, великий вплив мають також численні радники, аналітики, експерти. Українські громадські організації можуть спілкуватися з ними і доносити позицію України, а вони можуть інтегрувати наші меседжі в свої записки, статті, виступи. «Це значно ефективніше, сталіше і викликає більше довіри, ніж якщо лише ми безпосередньо намагатимемось пояснити щось всередині їх країн», – каже Дмитро.

Йдеться про комбінацію різних способів донесення інформації. Бувають зустрічі за закритими дверима з політиками, урядовцями, дипломатами, як закордоном, так і в Україні. Наприклад, часто коли західні політики приїздять в Україну, вони прагнуть спілкуватися не лише з представниками влади, але з експертами, громадянським суспільством. Аналогічно, коли якесь важливе рішення приймається всередині їх країн, для повноти картини вони звикли верифікувати інформацію від української влади через розмови з експертами та лідерами громадської думки.

Паралельно відбувається і робота в публічній площині: пости, інтерв’ю, статті, колонки в медіа, твітер-шторми. «Якщо ми говоримо про адвокацію в демократичних країнах – громадська думка там суттєво впливає на рішення. А ключові для нас країни – це країни Заходу, що є демократичними», – пояснює Дмитро Шульга.  

Зараз Фонд підтримує з десяток організацій, що працюють над міжнародною адвокацією. Цю діяльність можна умовно розділити на кілька сфер: просування вступу України до ЄС, політична і безпекова підтримка України, розширення мережі міжнародних партнерств задля просування українського порядку денного, кращої обізнаності про Україну у глобальному світі та посилення санкційного тиску на росію.

Просування вступу України в ЄС

Шлях до Європейського Союзу – це вже не лише питання політики, але й економічної стійкості України. Вже сьогодні ЄС надає значну підтримку для української економіки, що страждає від наслідків війни. В майбутньому вступ до ЄС має на порядок пришвидшити наш розвиток, а також посилити безпеку через спільну з країнами ЄС зовнішню політику та оборонну співпрацю.

Одна з організацій, що глибоко і послідовно просуває за кордоном ідею вступу України в ЄС – Центр «Нова Європа». Фонд надає «Новій Європі» інституційну підтримку, яка дозволяє продовжувати адвокаційну роботу з країнами-союзницями.

В фокусі організації – робота в Німеччині, Франції, Нідерландах, Італії та США щодо питань вступу України до ЄС, а також політичної, фінансової та збройної допомоги від союзників задля перемоги над росією. Завдяки інституційній підтримці Фонду, організація може адвокатувати теми, які мають найбільшу актуальність в конкретний момент часу. Наприклад, перед самітом НАТО організація активно просувала ідею майбутнього вступу України до Альянсу, зараз комунікує питання початку переговорів про вступ в ЄС тощо.

Експерти організації публікують статті в ЗМІ країн-союзниць, проводять опитування, відвідують ці країни, щоб зустрітися з політиками, чиновниками та політичними радниками урядовців, приймають іноземних експертів в Україні.

«Українська призма» також розширює свої спроможності по роботі в ЄС. За підтримки Фонду та Фундації «Відкрите Суспільство» «Українська призма» відкрила свій офіс у Брюсселі, щоб мати легший та швидший доступ до стейкхолдерів. Крім Брюсселя, за підтримки Фонду, експерти «Призми» також працюють із  скандинавськими країнами, Іспанією та Португалією.  

Український центр європейської політики аналізує, наскільки Україна готова до членства в ЄС і що очікують від нас партнери з країн об’єднаної Європи. У ці дослідження вони активно залучали і експертів з країн ЄС, а вже восени за підтримки Фонду вирушили в адвокаційні поїздки: Париж, Берлін, Брюссель, Мадрид та Стокгольм. Під час цих візитів експерти зустрінуться з місцевими експертами, активістами, дипломатами, щоб розповісти їм про те, як далеко Україна просунулась на шляху до Європейського Союзу. Такі поїздки допоможуть донести до ключових країн ЄС те, що Україна справно рухається за своєю євроінтеграційною траєкторією, адже багато рішень залежать не лише від Брюсселю, але й від рішень країн-членів.

Easy Business досліджує та просуває те, як Україна може бути корисною для ЄС в контексті європейської ідеї Стратегічної автономії. Це популярна в ЄС концепція, за якою Європейський Союз має бути незалежним та самодостатнім у таких аспектах як технології, ресурси, безпека, економічна стійкість тощо. Сьогодні ця ідея стає все більш популярною серед європейських урядовців.

Експерти Easy Business аналізують, як Україна може включитися у європейські ланцюжки додаткової вартості і допомогти країнам ЄС з реалізацією ідеї європейської стратегічної автономії. Це допоможе пояснити чиновникам та політикам країн ЄС, що інтеграція України принесе для них користь з точки зору економіки та побудови цієї самої стратегічної автономії, що ми є не просто бідною країною, яку потрібно буде підтримувати, але й самі можемо багато цікавого запропонувати для європейців, зокрема в подоланні залежностей ЄС від росії та Китаю.  

Результати своїх досліджень аналітики поширюватимуть серед стейкхолдерів країн ЄС, а представників країн Східної Європи планують запросити на спільну конференцію, яка дозволить детальніше обговорити питання ролі України у стратегічній автономії ЄС.

Для формування міжнародних експертних середовищ, що готові просувати український порядок денний, працюють і два українські майданчика, які традиційно підтримує Фонд : Центральноєвропейський форум та Accession Exchange Forum.

Центральноєвропейський форум проводить «Українська призма» у співпраці з нашим Фондом та за фінансової підтримки ЄС. Це дискусійна платформа, яка збирає відомих мислителів і експертів з Центральної та Східної Європи, щоб обговорити спільні виклики і збудувати спільне бачення процвітаючого центральноєвропейського майбутнього.

Accession Exchange Forum – це унікальна платформа, яка об’єднує політиків, експертів та експерток, лідерок думок, представників масмедіа та офіційних осіб як з країн-кандидатів, так і з держав-членів ЄС. Його головна мета – обговорювати та пропонувати рішення найгостріших питань, пов’язаних із процесом вступу до Європейського Союзу. Організатором Форуму виступає Центр «Нова Європа» спільно з Фондом та за фінансової підтримки ЄС.

Міжнародний Центр Української Перемоги постав у 2022 році, щоб посилити адвокаційний тиск на європейських та американських стейкходерів. Головна їх ціль – пояснити необхідність політичної, безпекової та економічної допомоги Україні.

Міжнародний Фонд «Відродження» та Фундація «Відкрите суспільство» надають інституційну підтримку Центру, що допомагає його експерткам обирати найнагальніші теми для адвокації. Вони беруть участь у міжнародних подіях, проводять зустрічі та комунікацію з політиками та експертами. І хоча тематично ця діяльність має широкий діапазон, саме безпекова допомога залишається ключовим фокусом уваги.

Міжнародні партнерства заради просування українського порядку денного у глобальному світі

Хоча Західний світ об’єднався в підтримці України, ця єдність залишається хиткою і потребує підживлення. Паралельно, ми маємо розбудовувати нові партнерства у країнах Азії, Африки та Латинської Америки, доносити до всього світу український погляд на речі і пояснювати злочини росії.

«Українська призма» налагоджує партнерства між українськими та закордонними аналітичними центрами у Великобританії, Польщі, Канаді, Бразилії, Ізраїлі, Саудівській Аравії, Катарі, Сінгапурі, Південній Кореї, Індії та Австралії. Експерти «Призми» налагоджують інформаційний обмін з закордонними аналітичними центрами, беруть участь у міжнародних конференціях, презентуючи там позицію України тощо. У кожній з країн «Призма» працює над розвитком партнерств з одним або кількома аналітичними центрами. Крім цього, експерти готують аналітичній записки щодо сприйняття України у різних країнах та випускають англомовні подкасти на цю тему.

Фонд «Демократичні ініціативи» розвиває партнерства з науковими середовищами у Бразилії, Аргентині, Мексиці, ПАР, Катарі, Пакистані та Індонезії. Експерти контактують з університетами, аналітичними центрами та медіа цих країн та допомагають їм доносити правдиву інформацію до своїх урядовців та громадян в цілому. Ця робота також відбувається за підтримки Фонду.

Санкційний тиск на росію

Україна докладає багатьох зусиль, щоб не лише знищувати росіян на полі бою, але й зменшити можливості росії для ведення війни. В першу чергу це здійснюється через санкції. При цьому сама росія використовує легальні та нелегальні способи обійти санкції, тож ця сфера потребує постійного докладання зусиль.

Аналітичний центр «DiXi Group» допомагає українським урядовцям поліпшувати енергетичну безпеку України та моніторить виконання санкцій проти росії. Особлива увага на таких темах як дотримання правил цінової стелі щодо російської нафти, торгівля російським скрапленим газом в ЄС, санкції щодо РосАтому та інші. «Діксі» доносить до закордонних стейкхолдерів потребу посилити санкції і підкріплює це конкретними розрахунками.

На основі своїх досліджень аналітики готують адвокаційні пропозиції, які доносять під час онлайн-зустрічей або робочих поїздок. Завдяки таким зустрічам адвокаційні пропозиції з часом перетворюються на документи та рішення у межах нових санкційних пакетів.

Вже багато років Фонд підтримує Моніторингову групу Інституту Чорноморських досліджень, які є авторами сайту BlackSeaNews. Експерти вже 9 років моніторить порушення санкцій та міжнародного права суднами в Чорному морі. Проте якщо раніше йшлося про відвідування окупованого Криму, то зараз ареал роботи розширився. Наразі їх база даних включає 7380 юридичних осіб, що тією чи іншою мірою підпадають під санкції та/або порушували наявні санкції.

Пізніше на основі моніторингу експерти організацію готують пропозиції, щодо розширення списку підсанкційних суден та компаній, які передають українським органам державної влади та посольствам країн-партнерів.

Роль Міжнародного фонду «Відродження»

У роботі зі збільшення міжнародної допомоги Україні Фонд виступає не лише донором, але й активним гравцем, який може включатися в адвокацію, зводити між собою різних гравців та формувати нові неформальні коаліції та партнерства.

«Експерти та організації, з якими працює Фонд, володіють унікальною експертизою, контактами, можливостями. Але й ми, як Фонд, залучені в різні кола спілкування і отримуємо різноманітну інформацію, яка не обов’язково може бути у колег. Часто у нас є повніша інформацію про події, меседжі, напрямки роботи в цьому середовищі, – пояснює Дмитро Шульга роль Фонду у адвокації підтримки України. – Ми не ті, хто дає якісь команди чи роздає завдання, але ті, хто може допомогти, порадити, спрямувати, не лише грантами, але й знаннями та зв’язками».

За його словами, Фонд виступає своєрідним хабом, який і надає підтримку, і допомагає дізнатися, що роблять інші організації, звірити годинники, зрозуміти, що відбувається у середовищі. «Важливо, що ми є український Фонд, ми живемо і працюємо в Україні, а тому розуміємо потреби і можливості, перспективи і настрої серед українських стейкхолдерів, відчуваємо реалії», – каже директор програми «Європа і світ».

Для Фонду не йдеться про те, щоб змусити усіх однаково формулювати меседжі і однаково говорити. На думку Дмитра, така позиція було б невиправданою і могла би принести шкоду. Проте Фонд допомагає різним організаціям чіткіше розуміти, що відбувається в сфері їх роботи в цілому. «Ключове – це те, що у середовищі громадянського суспільства немає стратегічних протиріч, а навпаки – є спільне розуміння, що Україна потребує єдиної адвокації, є співпраця і координація. Загальні наші напрямки – єдині, наші цілі – єдині», – пояснює Дмитро Шульга.

Міжнародна допомога – це питання, що включає безпеку і економіку, дипломатію та захист прав людини. Без неї неможлива перемога України, а за умови її посилення – перемога стає ближчою. І поки триває війна, Міжнародний фонд «Відродження» працюватиме над тим, щоб світ допомагав нам у нашій справедливій боротьбі проти агресора. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: