«Ініціатива «Відкритий уряд» легалізувала Ініціативу прозорості видобувних галузей в Україні», – Олексій Орловський, директор програмної ініціативи «Демократична практика»

7 травня в Україні стартував Тиждень Відкритого Уряду. Він розпочався із зустрічей урядовців з представниками громадських організацій всіх областей України. Провідною темою заходу стала реалізація в Україні міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». Під час інформаційних сесій йшлося, зокрема, про прозорість публічних закупівель, взаємодію поліції та громади, бюджети участі, прозорість видобувних галузей тощо.

7 травня в Україні стартував Тиждень Відкритого Уряду. Він розпочався із зустрічей урядовців з представниками громадських організацій всіх областей України.

Провідною темою заходу стала реалізація в Україні міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». Під час інформаційних сесій йшлося, зокрема, про прозорість публічних закупівель, взаємодію поліції та громади, бюджети участі, прозорість видобувних галузей тощо.   

Партнерами Тижня Відкритого Уряду є: Секретаріат Кабінету міністрів України, Програма розвитку ООН в Україні,  Міжнародний фонд «Відродження», урядово-громадська ініціатива «Разом проти корупції», Державне агентство з питань електронного врядування в Україні. Від Міжнародного фонду «Відродження» у заході взяв участь директор програмної ініціативи «Демократична практика» Олексій Орловський.

«Ініціатива Партнерство «Відкритий уряд» стимулювала чимало прогресивних ідей. Зокрема легалізувала Ініціативу прозорості видобувних галузей в Україні. Це приклад того, як одна міжнародна ініціатива допомогла іншій міжнародній ініціативі здійснитись в Україні, – зазначив Олексій Орловський. – Ініціативі прозорості видобувних галузей в Україні (ЕІТІ) більше десяти років, але лише у 2011-му завдяки Ініціативі «Відкритий уряд», коли держава у перший Національний план включила зобов’язання про приєднання до ЕІТІ, вона стала важливою не тільки для громадськості. Зрештою, у 2013 році Україна офіційно доєдналась до ЕІТІ, і на сьогодні прогрес у реформування видобувних галузей очевидний».

Він нагадав, що за цей час було відкрито інформацію про видачу ліцензій на користування надрами та транспортування природних ресурсів територією країни; запроваджено звірку платежів компаній та надходжень до бюджетів різних рівнів від видобувних компаній; відкрито безкоштовний доступ до реєстру бенефіціарних власників підприємств, куди входять і видобувні компанії; ухвалено закон, що зобов’язав компанії відкривати інформацію про видобуток нафти та газу, і наразі готовий до остаточного ухвалення парламентом новий, ще більш прогресивний закон «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».

Олексій Орловський також підкреслив, що від початку цього року 5% рентних платежів, які сплачують нафтогазові компанії, зараховуються до місцевих бюджетів тих громад, районів та областей, на території яких здійснюється видобуток.

«Це нововведення збільшило бюджети громад, які в процесі децентралізації і так значно зросли, на сотні мільйонів. Для того, щоб ефективно використати їх на користь громади, уникнути конфліктів та помилок, потрібно мати довгострокову Стратегію її розвитку. А щоби запобігти корупції, влада повинна бути відкритою: підконтрольною та підзвітною своїм громадянам. І тут роль громадянського суспільства виняткова», – зазначив Олексій Орловський.  

Міжнародна ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» (Open Government Partnership) це платформа для національних реформаторів. Тобто її головною метою є об’єднання зусиль урядів та громадянського суспільства для створення позитивних змін у житті громадян. Ініціатива була започаткована у вересні 2011 року в рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН. Наразі Ініціативу підтримали 75 країн світу. Україна доєдналася до Ініціативи у рік її заснування. Відтоді в рамках реалізації трьох національних планів запровадила систему публічних закупівель ProZorro, єдиний веб-портал використання публічних коштів Є-дата, систему електронного декларування, стандарти прозорості в роботі підприємств видобувних галузей. У липні цього року на П’ятому глобальному саміті партнерства, що відбудеться у Тбілісі, Україна презентує четвертий національний план дій. Нині спільно уряд і громадянське суспільство працюють над розробкою конкретних зобов’язань, які Україна має вирішити протягом 2018-2020 років.

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: