Ігнорування ситуації у Шелудьківці може спровокувати чергові антиромські погроми, – правозахисники

Моніторингова група Громадської Координаційної Ради з питань інтеграції та захисту прав ромів 29 грудня 2016 року виїхала в село Шелудьківка Зміївського району Харківської області, де вороже ставлення до місцевих ромів стало причиною закликів до їх виселення. Висновок правозахисників: ситуація залишається напруженою і такою, що вимагає уваги як з боку громадськості, так і з боку влади.

Моніторингова група Громадської Координаційної Ради з питань інтеграції та захисту прав ромів 29 грудня 2016 року виїхала в село Шелудьківка Зміївського району Харківської області, де вороже ставлення до місцевих ромів стало причиною закликів до їх виселення. Висновок правозахисників: ситуація залишається напруженою і такою, що вимагає уваги як з боку громадськості, так і з боку влади.

Нагадаємо, перші тривожні «дзвіночки» правозахисники Міжнародного благодійного фонду «Чіріклі»  отримали у грудні від самих місцевих ромів. Люди просили допомогти врегулювати конфлікт між ними і місцевим населенням. Вони стверджували, що деякі з селян почали вимагати виселити ромів, нарікаючи на «постійні крадіжки».

Тоді до розв’язання ситуації долучилася віце-президентка МБФ «Чіріклі», заступниця голови Міжвідомчої робочої групи з питань виконання плану заходів щодо Стратегії захисту та інтеграції ромів Земфіра Кондур. Вона звернулася за допомогою до Нацполіції, офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Харківської обладміністрації і Зміївського райради. Ситуацію було вирішено розв’язувати спільними зусиллями, разоміз Харківськими ромськими НУО. 

Перший візит до Шелудьківки преставників громадських організацій, медіатора БФ «Чіріклі» та представника Офісу Уповноваженого відбувся 27 грудня 2016 року.

На другому позачерговому  засіданні Громадської Коордінаційної Ради правозахисники прийняли рішення виїхати з моніторинговим візитом на місце конфлікту 29 грудня. До складу групи увійшли 5 представників громадських організацій, які представляють ромські громади Харківщини і правозахисні організації: Микола Бурлуцький (ГО «Чачімо»), Максим Корнієнко (КЦ «Правозахисник), Віталій Москаленко (БФ« Жива річка»), Вадим Матюшенко (ХНКО «Ромен») і Євген Чурілов (БФ «Право на захист»).

Учасники моніторингового візиту зустрілися з родиною ромів, яким безпосередньо погрожували виселенням. У сім’ї – 6 дорослих і 7 дітей (старшій дитині – 13 років, молодшій – 14 днів).

– Роми розповіли, що систематично зазнають дискримінації і утисків з боку дільничного і місцевої влади. Ромська родина живе в орендованому будинку, що перебуває у жахливому стані і не приданий для житла. Голова родини повідав, що після побоїв, нанесених дільничним, залишив місце роботи, боячись розправи з боку правоохоронних органів. У своїх заявах люди пишуть про те, що неодноразово зазнавали насильства з боку поліції, свідчать про постійні погрози і несанкціоновані вторгнення у будинок, – розповів Правовому Простору керівник ГО «Чачімо» Микола Бурлуцький.

Жорсткий тиск, за словами ромів, почався після того, як у селі сталися крадіжки.  У якості підозрюваного поліція затримала на горищі одного з нежитлових будинків місцевого чоловіка, рома за походженням. Як він туди потрапив і що робив – невідомо. На даний момент суд відпустив підозрюваного  під розписку.

В результаті візиту моніторингової групи четверо ромів звернулися до Громадської Координаційної Ради з письмовими заявами про порушення їхніх прав з боку дільничного інспектора і представників місцевої влади.

Особливо правозахисників збентежила зустріч із депутаткою районної ради Наталією Буряк (ВО «Батьківщина»), зазначає Микола Бурлуцький і наводить подробиці діалогу:

– Під час бесіди було помітно її агресивне ставлення не тільки до місцевих ромів, але й до нашої моніторингової групи. Спочатку вона розповідала, як добре ставилася до ромів і як їм допомагала, але зараз вважає, що всіх ромів потрібно вивезти за межі села, тому що всі роми – злодії і, що місцеві жителі вчинять над ними самосуд або виселять із села. На питання, як вона ставиться до ситуації в Лощинівці Одеської області, пані Буряк відповіла, що це правильно, що в її селі з ромами вчинять так само, і що треба було це зробити ще до нашого приїзду. Ми були настільки обурені, почувши такі слова від представника влади і депутата, що деякий час просто мовчки здивовано дивилися на неї! Наше зауваження про те, що її дії і висловлювання порушують 161 статтю Кримінального кодексу України, і що її позиція дискредитує владу в її особі, депутатка ігнорувала…

Правозахисники наголошують: ситуація у Шелудьківці залишається напруженою і такою, що вимагає уваги як з боку громадськості, так і з боку влади. Ігнорування конфлікту може спровокувати погроми ромських сімей і дестабілізувати ситуацію не лише у Зміївському районі, а й у всій Харківській області та в Україні, заявляє Микола Бурлуцький.

Конфлікт у Шелудьківці також прокоментувала Олена Рассказова, керівниця Східного регіонального представництва Міжнародного Фонду «Відродження» у Харкові, який на місці бере активну участь у врегулюванні ситуації.

– Щоб запобігти повторення Лошинівського сценарію, Громадська Координаційна Рада з питань інтеграції та прав ромів проводить регулярні зустрічі в офісі нашого представництва: обговорюємо ситуацію, плануємо наші подальші дії та здійснюємо моніторингові візити на місце події, де представники ради зустрічаються з учасниками конфлікту та тими, хто може вплинути на його подолання. Адже слід не допустити розповсюдження «правих» настроїв у Харківській області, бо тут багато ромських поселень, і виселення ромів з одного села може призвести до подальших конфліктів на національному ґрунті і порушення прав людини.

До Громадської Координаційної Ради входять як представники ромської громади, так і громадських організацій та міжнародних місій і фондів Харківщини, а також юристи. Сподіваємось, що таке поєднання призведе до ефективних результатів. Окрім вирішення ситуації у Шельдьківці, нами запланований моніторинг Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.  

Водночас директорка Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко повідомила, що з метою врегулювання ситуації і вжиття заходів по відношенню до представників влади, які розпалюють міжетнічну ворожнечу, 17 січня заплановано виїзд до Шелудьківки представників моніторингової місії ОБСЄ, УВК ООН з прав людини, Міжнародного фонду «Відродження», правозахисників і представників організацій, які представляють ромські громади.

На останньому засіданні Громадської Координаційної Ради 10 січня, присвяченому розгляду питання врегулювання ситуації у Шелудьківці, було вирішено направити ряд звернень до очільників області, а також на ім‘я Уповноваженого ВРУ з прав людини і голови Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. 

Автор: Олена Орлова, ІРЦ «Правовий Простір»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: