“Human Rights Watch” схвалює реєстрацію таблетованого морфіну в Україні

Міжнародна організація “Human Rights Watch” наголошує: реєстрація таблетованого морфіну в Україні – сильного знеболювального засобу, який найчастіше застосовують для лікування хронічного болю в пацієнтів із раком, – це найважливіший крок у поліпшенні допомоги пацієнтам наприкінці життя

Реєстрація таблетованого морфіну в Україні – сильного знеболювального засобу, який найчастіше застосовують для лікування хронічного болю в пацієнтів із раком, – це найважливіший крок у поліпшенні допомоги пацієнтам наприкінці життя. Про це заявила Міжнародна організація “Human Rights Watch”, коментуючи наказ Міністерства охорони здоров’я №77 від 1 лютого 2013 року.

За словами фахівців, реєстрація таблетованого морфіну дозволяє підприємству “Інтерхім” (Одеса) виробляти таблетки морфіну (5 мг і 10 мг). Уже в березні ліки надійдуть до медичних закладів та аптек.

“Це чудова новина для пацієнтів, які хворіють на онкологічні захворювання в Україні”, – наголосив Дідерік Ломан, головний дослідник із питань громадського здоров’я “Human Rights Watch”. “Тисячі українських пацієнтів, які живуть і помирають зі страшним болем, нарешті отримують адекватне знеболення”, – відзначив він. “Уряду слід буде переконатися, що лікарі мають досить знань для призначення цього препарату, а в бюджетах утримання державних медичних закладів закладено кошти на його закупівлю”, – додав фахівець.

“Затвердження Постанови Кабінету Міністрів щодо правил обігу наркотичних речовин у медичній сфері стане новим важливим кроком. Це буде означати, що держава виконає свої зобов’язання щодо недопущення невиправданих страждань пацієнтів від сильного болю”, – сказав Дідерік Ломан.

Всесвітня організація охорони здоров’я ще 1977 року визначила таблетований морфін як один з основних лікарських засобів для лікування болю в онкології. При цьому в системі охорони здоров’я України доступна лише ін’єкційна форма морфіну. Її виробник фактично є монополістом. Хоча на ринку є знеболювальні пластирі, але пацієнти мають платити за них самостійно, а ціна для більшості є завеликою. Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що за допомогою нинішніх медичних засобів можна контролювати майже всі типи болю в пацієнтів із раком.

У травні 2011 року “Human Rights Watch” спільно з програмою “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження” оприлюднила звіт “Неконтрольований біль. Зобов’язання України забезпечити надання паліативної допомоги згідно з принципами доказової медицини”. У ньому зазначено: щорічно в Україні тисячі пацієнтів із раком помирають у страшних муках через неможливість отримати якісну паліативну допомогу. “Human Rights Watch” також виявив, що деякі пацієнти розглядають можливість суїциду (або вже робили такі спроби) через нестерпний біль. У звіті було зазначено, що відсутність таблетованого морфіну в Україні – головна перепона для забезпечення належної допомоги наприкінці життя. Було рекомендовано зареєструвати таблетований морфін і поширити його в закладах охорони здоров’я. Суворе законодавство щодо обігу наркотичних речовин і застарілі навчальні програми для медичних працівників організація назвала основними перепонами в наданні паліативної допомоги. “Human Rights Watch” наголошувала, що зміна нормативних документів і реорганізація навчання має стати частиною державної політики розвитку паліативної допомоги.

Державна служба з контролю за наркотиками створила робочу групу з удосконалення нормативно-правової бази щодо обігу контрольованих речовин у медичній сфері. Нове законодавство, на думку фахівців, допоможе подолати чимало бар’єрів, які існують при використанні сильних знеболювальних засобів, зокрема морфіну. До Кабінету Міністрів передано проект постанови щодо правил обігу наркотичних речовин у медичній сфері.

Контакти:
“Human Rights Watch”
Дідерік Ломан
+1 646 645 49 02
lohmand@hrw.оrg

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: