Херсонці лишаються «На плаву»: у Києві відкрилась виставка художніх робіт

Юний херсонець малював в окупації гроші: лише гривні, рублі — жодного разу. Він знає напам’ять, хто з видатних українців зображений на кожній купюрі. 

Херсонські митці перетворюють Херсон з міста-коробочки, в якому майже не лишилось будівель без вибитих вікон, на місто, де замість вікон — роботи художників. 

Митець та фактично хранитель херсонського ботанічного саду Олександр Семенченко виготовляє керамічних бичків, які незабаром поїдуть за сіллю до Криму. 

Це лише частина уривків з історій херсонців, які за допомогою сили мистецтва лишаються на плаву.

У Києві в просторі PEN Ukraine (вулиця Лук’янівська 14а) відкрилась виставка проєкту «НА ПЛАВУ», організована херсонським центром культурного розвитку «ТОТЕМ» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та українського ПЕН. Виставка триватиме до 31 січня 2024 року включно.

Відкриття видалось камерним, дружнім і теплим. Херсонські гості і ті, хто просто щиро підтримують херсонців, зібрались у просторі ПЕН, щоб зустрітись зі своїми добрими знайомими, послухати гарну музику, щемливі вірші, жарти про Херсон, а головне — дізнатись, як Херсон тримається на плаву, зокрема завдяки митцям.

Атмосфера закладу і атмосфера, яку створили гості, налаштовувала на важкі, але такі важливі спогади, рефлексії. Один із одним та з залом гості ділились своїми емоціями, згадували своє життя в окупації. Довершенням атмосфери спогадів про війну та окупацію стала зокрема книжкова шафа українського ПЕН, де одне з центральних місць займала книжка-щоденники закатованого росіянами дитячого письменника Володимира Вакуленка. Щоденники віднайшла інша українська письменниця Вікторія Амеліна. Вікторія встигла презентувати книжку за записами Володимира на «Книжковому Арсеналі» у Києві 2023 року, а вже наступного дня в кафе, де перебувала Вікторія разом із журналістами в Краматорську, влучила російська ракета. Вікторія Амеліна померла 1 липня 2023 року. І її багато пов’язувало з Херсоном, який вона любила і де жила її сестра.

Під час відкриття свої вірші читав поет та редактор Novakahovka.city Олександр Гунько, який тричі побував у полоні росіян під час окупації; лунала проза про те, як сприймалися прильоти в окупації, Михайла Кльокти; підкорив майстерністю гри на гітарі Євген Губань, який нині очолює херсонську дитячу музичну школу №1; заспівала про Херсон щемливу пісню Анастасія Дроздовська, а розбавив все це веселий стендап авторки цього матеріалу. Харизматична ведуча вечора і кураторка проєкту Олена Афанасьєва розповідала про те, як народилась ця виставка.

Ось ті самі намальовані гроші від маленького херсонця. Долари малював, гривні малював, рублі — ніколи, каже Олена Афанасьєва.

«НА ПЛАВУ — це проєкт, який повертає Херсону мистецтво його художників, — розповіла Олена Афанасьєва. — Із окупацією багато митців виїхали, хтось лишився в окупації. Але ми — культурний центр «Тотем», все одно збирали творчу спільноту вже з весни 2022-го, аби втримати ті зв’язки, які напрацьовували роками. І хоча під постійними обстрілами мистецтво, може видаватись, не на часі, проте ми побачили, що це зовсім не так. Сумні «коробочки» перетворились на яскраві мистецькі роботи, які підтримують херсонців у такі складні часи».

На виставці ви побачите і неймовірну графіку з херсонським єнотом, який став символом опору в Херсоні, і фото Херсона, де сліди обстрілів росіян закриті роботами митців. А ще — почитаєте переписку херсонців у соцмережах щодо цих фото. Питання, чи на часі мистецтво під обстрілами, скоріш за все зникне саме тоді, коли ви побачите відгуки херсонців, які в захваті від робіт.

Нагадаємо, виставка експонується до 31 січня 2024 року включно у просторі PEN Ukraine за адресою: Київ, вулиця Лук’янівська 14а.

Всі фото — Євгенії Вірлич

Джерело: Район. Херсон

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: