“Гуманітарна солідарність”: звіт про роботу програми

За час роботи програми «Гуманітарна солідарність» надійшло 300 звернень від постраждалих із різних областей України

Як ми починали

5 лютого 2014 року, коли Україна переживала трагічні часи та намагалася оговтатися від перших людських втрат під час протестів, вийшло звернення про підтримку ініціативи «Гуманітарна солідарність», яке підписала Оксана Забужко, Андрій Курков, Сергій Жадан і Василь Князевич. У зверненні наголошувалося: «Тут ми не даємо оцінки правим і винним у цьому спровокованому конфлікті, який загрожує громадянському миру й самому існуванню української держави. Народ, історія винесуть своє судження. Сьогодні і для нас, і для всієї України найголовнішою є наша національна солідарність задля припинення кровопролиття та надання насамперед медичної допомоги всім постраждалим».

Саме з цією метою ми розпочали програму адресної допомоги постраждалим під час протестних дій «Гуманітарна солідарність». Ми свідомо зазначали, що готові надавати допомогу постраждалим по обидва боки барикад. Ми сподівалися, що нашим основним завданням стане реабілітація постраждалих, адже невідкладна медична допомога надавалася своєчасно завдяки самовідданості лікарів, підтримці звичайних людей і численним громадським ініціативам. Медична служба Майдану, «Євромайдан SOS», «Варта в лікарні», координаційні центри допомоги, «Народний госпіталь» і безліч інших спільнот, що утворилися в ті дні, створивши мережу взаємодопомоги, допомогли й нам визначити місце в цій структурі.

Були донори, готові давати свої кошти, але не готові координувати надання допомоги. Спільноти вказували на потребу у відкритті валютних рахунків. Цю місію взяв на себе Міжнародний фонд «Відродження».

Як це відбувалося

Робота програми стала можливою завдяки пожертвам українських громадян та організацій, а також посольств Естонії, Канади, Великої Британії, коштам, які надала фундація «Ukraine Charity» (Велика Британія) та ВГО «Нова українська хвиля» (місто Балтимор, США), а також внеску Міжнародного фонду «Відродження». Загалом на потреби «Гуманітарної солідарності» надійшло 3 129 057,63 грн.

До Наглядової ради програми увійшли її ініціатори – Оксана Забужко, Андрій Курков, Сергій Жадан, Василь Князевич. Рішення про підтримку пацієнтів приймала Експертна рада, до складу якої увійшли лікарі різного профілю.

Надання адресної допомоги стало для «Відродження» унікальним досвідом, адже з моменту заснування фонд спрямовував зусилля на досягнення системних змін і не займався адресною підтримкою. Досить швидко ми зрозуміли, що кожна людина, яка звернулася по допомогу, потребуватиме особистого супроводу. Такий щільний кейс-менеджмент був пов’язаний як із безпекою пацієнтів (люди все ще боялися повідомляти дані про себе), так і з унікальністю кожного випадку. Досить швидко ми як налагодили роботу із волонтерами при лікарнях і громадських шпиталях, так і створили власну волонтерську мережу.

У пекельні дні 18-20 лютого коштом програми на прохання лікарень і громадських шпиталів було придбано обладнання для наданні допомоги потерпілим.

З початком заворушень у Криму, Луганську й Донецьку допомогу надавали постраждалим і біженцям із цих регіонів.

Що ми зробили

За час роботи програми «Гуманітарна солідарність» надійшло 300 звернень від постраждалих із різних областей України.

Наймолодшому потерпілому – 15 років, найстаршому – понад 70. Один із постраждалих від отриманих поранень помер.

Найчастіше люди зверталися з закритими черепно-мозковими травмами, вогнепальними пораненнями та забоєм м’яких тканин або наслідками переохолодження. 127 людей звернулися з ураженням дихальних шляхів внаслідок розпилювання газів і вибухів гранат. Понад 40 звернень стосувалися протезування зубів, 32 людини потребували допомоги офтальмологів. Проведено 8 операцій тимпанопластики (пластика барабанної перетинки). 25 пацієнтів отримали путівки на реабілітацію та санаторно-курортне лікування.

Ми змогли запобігти спробам шахрайства. Низку заявок було відхилено: зокрема при перевірці звернень лікарі засвідчили застарілий характер травм, а отже, їх невідповідність наслідкам протестних дій.

Придбане обладнання передано лікарням на безповоротній благодійній основі:
– протипролежневі матраци – Київській міській клінічній лікарні (КМКЛ) швидкої медичної допомоги та Київській міській клінічній лікарні №17;
– стерилізатори для медичного приладдя – КМКЛ №17 та Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова Національної академії медичних наук;
– селсейвер (апарат для очищення та перегонки власної крові пацієнта) – КМКЛ №17;
– мобільний відеобронхоскоп, медичне ліжко, функціональний візок, ваги-помішувачі – опіковому центру КМКЛ №2;
– портативний УЗД-апарат, придбаний для потреб «Народного госпіталю», – виїзній консультативній службі «Хоспіс удома» (Івано-Франківськ);
– інструментарій і носилки – Ізюмській центральній міській лікарні (Харківська область).

Процедури, які розробив фонд для забезпечення роботи програми «Гуманітарна солідарність», було передано іншим організаціям і ініціативам, які взялися за надання допомоги, зокрема Центру «Родина Майдан».

Повний грошовий звіт буде надано пізніше, після виконання всіх фінансових зобов’язань перед постраждалими.

Контакти:
«Гуманітарна солідарність»
(044) 484 04 87
050 383 0 555
human_solidarity@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: