Громадський контроль за тендерами може сприяти зниженню закупівельних цін

ГО “Незалежна асоціація журналістів” здійснює проект “Прозорість держзакупівель – посилення підзвітності й ефективності органів влади”

ГО “Незалежна асоціація журналістів” здійснює проект “Прозорість держзакупівель – посилення підзвітності й ефективності органів влади”. Проект підтримує програма “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”. Про його результати експерти розповіли 23 грудня в Києві.

З серпня представники організації відвідали близько 90 засідань комітетів із конкурсних торгів підприємств та установ Державного управління справами (ДУС), Секретаріату Кабінету Міністрів та Апарату Верховної Ради, а також органів місцевої влади в Дніпропетровській, Запорізькій областях та АР Крим. Крім того, організація аналізувала державні закупівлі по всій території України.

Непрозорість тендерних закупівель Незалежна асоціація журналістів оскаржує в судах. Зокрема, представників організації не допустили на засідання комітету з торгів ДП “Готельний комплекс “Київ”, що керує готелем, де мешкають народні депутати не зі столиці. Також управління преси й інформації Дніпропетровської обладміністрації відмовилося надати копії документів про проведення торгів.

Під час моніторингу експерти звернули увагу на зловживання процедурою закупівлі “в одного учасника”. Такі процедури часто аргументують нагальною потребою, якої неможливо перевірити.

Було виявлено тендери, у яких брали участь пов’язані учасники. Наприклад, у тендері на закупівлю робіт із “підвищення проточності Самарської затоки”, що відбувся у Дніпропетровську, брали участь два підприємства, директор одного з яких раніше був директором іншого.

Згідно зі статтею 14 закону “Про здійснення державних закупівель”, усю інформацію про процедуру закупівлі слід подавати в письмовій формі чи її має письмово підтвердити замовник. Утім, до жовтня було опубліковано документи лише щодо 70% процедур закупівель. Зараз ці норми закону порушують у 10% випадків.

Експерти зауважують: коли громадськість відвідує засідання комітетів із торгів, закупівельну ціну інколи вдається знизити. Наприклад, у серпні автобаза ДУС провела тендер на закупівлю палива. Налив в середньому купили по 10,40 грн./л у фірми “Октан”, а по талонах – по 13,27 грн./л у фірми “Рось-1”. На цьому тендері були присутні журналісти. І вже в листопаді підприємство купило паливо у того ж “Рось-1” у середньому по 9,77 грн./л. Якщо б закупівлю проводили по серпневій ціні, то державі довелося б сплатити майже на 300 тис грн. більше. За підрахунками експертів, за час реалізації проекту закупівлі бензину на підприємствах, які відвідували представники громадськості, опустилися до рівня “дрібногуртових”, завдяки чому було зекономлено близько 2 млн. грн.

Незалежна асоціація журналістів
Іван Красіков
(044) 230 49 63
ivkrasikov@yandex.ru

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: