Громадськість не має доступу до інформації про фінансові потоки у вугільній галузі

Інститут сталого розвитку здійснив дослідження прозорості фінансових потоків вуглевидобувної галузі в України

Інститут сталого розвитку здійснив дослідження прозорості фінансових потоків вуглевидобувної галузі в України. Дослідження було проведено в межах проекту “Транспарентність фінансових потоків у вуглевидобувному секторі в Україні” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти проаналізували фінансові складові національної програми “Українське вугілля”, яку реалізує Міністерство енергетики та вугільної промисловості, а також спробували звірити платежі підприємств вугільного сектору та надходжень до державного й місцевого бюджетів.

Фахівці наголошують, що виділення дотацій для вуглевидобувної галузі з державного бюджету має бути більш прозорим, оскільки в держбюджеті-2011 було передбачено 11,8 млрд. грн. – 7,5% видаткової частини – на субвенції для компенсації окремим вуглевидобувним підприємствам різниці між собівартістю видобування вугілля та його ринковою ціною. При цьому у відкритому доступі немає інформації щодо використання бюджетних коштів.

Вуглевидобувні підприємства сплачують до держбюджету кошти за користування надрами, а також податок на прибуток від діяльності підприємств. Одначе звірити ці платежі експертам не вдалося через відсутність інформації. Окремі звіти про діяльність вугільних підприємств надав лише концерн “ДТЕК”.

До місцевих бюджетів вуглевидобувні підприємства здійснюють такі виплати:
· земельний податок за використання земель під вуглевидобувними підприємствами;
· орендна плата за використання земель під вуглевидобувними підприємствами;
· комунальний податок;
· податок на прибуток від економічної діяльності підприємств;
· плата за спеціальне водокористування (частково);
· плата за користування надрами (частково).

Одначе, на думку представників органів місцевого самоврядування, на території яких розташовано шахти, не всі платежі надходять за призначенням. Так, за даними Державного комітету статистики, 2011 року вуглевидобувні підприємства витратили на розв’язання соціальних проблем близько 6,8 млрд. грн. Зокрема в Горлівці Донецької області було сплачено 1,2 млрд. (48% видаткової частини міського бюджету), проте міський голова Євген Клеп стверджує, що цих субсидій міський бюджет не отримав, а відповідних соціальних об’єктів профінансовано не було.

Експерти дійшли висновку, що платежі до бюджетів від вуглевидобувних підприємств не є відкритими та загальнодоступними. Насамперед це пов’язано з відсутністю в органів місцевого самоврядування та більшості вуглевидобувних підприємств спільного інструменту публічної звірки платежів.

Торік у державну скарбницю надійшло 31 млрд. грн. від видобування вугілля та 24 млрд. – від виробництва коксу, що становило майже 19% прибуткової частини держбюджету.

Інститут сталого розвитку
(057) 77 55 672
isdu@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: