Громадське обговорення проекту Кримінально-процесуального кодексу України

19 січня 2006 року у конференц-залі готелю "Національний" відбулося Громадське обговорення проекту Кримінально-процесуального кодексу України, організоване Національною комісією зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права, Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Міжнародним фондом "Відродження"

 

19 січня 2006 року у конференц-залі готелю “Національний” відбулося Громадське обговорення проекту Кримінально-процесуального кодексу України, організоване Національною комісією зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права, Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Міжнародним фондом “Відродження”.

 В обговоренні взяли участь  науковці, правозахисники, представники правоохоронних органів та судової гілки влади.

Зі вступним словом виступив Міністр юстиції України, Голова Національної комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права, Сергій Головатий. Учасники обговорення також заслухали експертні висновки провідних науковців, зокрема, свої висновки представив Аркадій Бущенко (адвокат, експерт з кримінального процесу Харківської правозахисної групи), Микола Хавронюк (доцент, кандидат юридичних наук) та Микола Сірий (кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України).

Основні доповідачі були спільні у думці, що незважаючи на певні позитивні сторони проекту КПК, існує низка концептуальних недоліків. Зокрема, багато положень принципово суперечать статтям 3, 5, 6 та 8  Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод. Проект КПК не враховує зобов’язання України щодо реформування судової системи та правоохоронних органів з метою дотримання прав людини та оснвних свобод.

Проект, прийнятий Верховною Радою України у першому читанні 15 грудня, практично дублює положення проекту КПК, що був знятий з розгляду парламентом 1 грудня 2005 року. В основу проекту КПК покладено існуючу кримінально-процесуальну доктрину радянського права. За таких обставин його остаточне прийняття позбавлено сенсу.

Учасники обговорення констатували, що під час підготовки проекту КПК були допущені суттєві порушення технології підготовки такого роду документів, зокрема, попередньо не були визначені його концептуальні засади. Законопроект був винесений на розгляд у пленарному засіданні Верховної Ради України без висновку її науково-експертного управління.

У проекті не враховано багато важливих зауважень і пропозицій  експертів Ради Європи щодо проекту КПК, прийнятого у першому читанні у травні 2003 року. Зокрема, у проекті:

– не реалізовано принцип змагальності у кримінальному процесі;
– збережено надзвичайно велику кількість органів дізнання з невластивими для них повноваженнями;
– не встановлено чітких гарантій захисту від свавільного затримання;
– передбачено надзвичайно тривалий термін тримання під вартою;
– передбачено можливість заміни особистої відповідальності особи колективною відповідальністю представників підприємства, установи, організації;
– не встановлено достатніх гарантій захисту прав потерпілих;
– не виключено питання застосування виховних заходів до малолітніх із сфери кримінального процесу;
– не включено до положень про міжнародну правову допомогу усі необхідні положення відповідних міжнародних договорів України.

Учасники обговорення констатували, що в Україні існує достатня кількість наукових досліджень щодо розвитку кримінального процесу, судочинства, правоохоронної діяльності на демократичних засадах. Наявні можливості для вироблення нових законодавчих ініціатив у галузі кримінального правосуддя.

За результатами громадського обговорення проекту Кримінально-процесуального кодексу України були вироблені наступні рекомендації:

Верховній Раді України:

– скасувати своє рішення від 15 грудня 2005 року про прийняття у першому читанні проекту Кримінально-процесуального кодексу).

Національній комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права:

– виробити концептуальні засади реформування кримінального правосуддя;

– створити експертну групу для розробки на основі концептуальних засад проекту нового Кримінально-процесуального кодексу відповідно до європейських стандартів, взявши до уваги висновки і рекомендації експертів Ради Європи щодо проекту КПК № 3456-1, що був знятий з розгляду Верховної Ради України 1 грудня 2005 року.

Ліана Мороз, менеджер програми “Верховенство права”
тел: +380 (44) 482 03 63 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: moroz@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 44, кім. 1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: