Фестиваль «Харків європейський»

28-го травня у Муніципальній галереї м. Харкова відбувався перший фестиваль «Харків європейський». Захід було проведено за підтримки Представництва Європейського Союзу Східноукраїнським регіональним представництвом Міжнародного фонду «Відродження» та Муніципальною галереєю.

28-го травня у Муніципальній галереї м. Харкова відбувався перший фестиваль «Харків європейський». Захід було проведено за підтримки Представництва Європейського Союзу Східноукраїнським регіональним представництвом Міжнародного фонду «Відродження» та Муніципальною галереєю.

«Ми хотіли позбавитись стереотипу, що Харків – суто радянське місто, – говорить автор ідеї фестивалю, керівник Східноукраїнського представництва МФ «Відродження» Олена Розсказова. – І показати інший Харків. Тому була задумка, що учасники створять образ європейського Харкова у різних жанрах: музичний, літературний, мала архітектурна форма (виготовлення будинків з картону), плакат, колаж, малюнки на асфальті, фото, фейс-арт (розпис обличчя), театр. І нам це вдалося. Куратори груп лише спрямовували в цьому, надаючи напрямок».

Пані Розсказова зазначила, що у фестивалі «Харків європейський» взяли участь представники різних вікових груп (від 3 до 70) та професій: приходили і професори, і студенти, і  фрілансери і навіть бізнесмени. І це не заважало творити разом.

В рамках фестивалю харківськими митцями і культурними діячами були прочитані лекції з творчості і створенню художніх образів, втіленню ідей. «Неможна бути європейцем по понеділках. Це – образ мислення, – завірив під час лекції шоумен, художник Ігор Діденко. – Саме у тому, що ви змінюєте світ і берете на себе відповідальність, він і виражається».

Тетяна Тумасьян, галерист і куратор сучасного мистецтва, директор Харківської муніципальної галереї, розповіла про культурні і мистецькі акції, які проводились у Харкові. «Іноді нашим виставкам і фестивалям заздрять галереї Європи. Тому, безперечно, Харків – європейське місто».

Український художник, художник стріт-арту, відомий своїми муралами в Харкові й інших містах України та Європи Гамлет Зіньковський у своїй промові розмірковував про свободу, свободу вибору, свободу від стереотипів. На його думку, це і є однією з ознак європейськості.

Цей захід є альтернативним культурним дозвіллям для всієї родини, де підчас мистецьких майстер-класів харків’яни висловлювали своє бачення майбутнього міста й те, як само вони бачать інтеграцію України до європейської спільноти та втілення європейських цінностей. Фестиваль був сповненим відчуття свята, посмішок, любові та єдності. Були здобуті знання в різних мистецьких техніках, з’явилась змога висловити свої думки через візуальні образи, комунікація з городянами різних поколінь.

«Спілкування з відомими митцями та експертами в галузі культури є головними досягненнями фестивалю, , – пояснює куратор фестивалю Марина Конева. –  Для нас як для організаторів було важливо показати через думки представників міської спільноти новий образ Харкова, сучасний, яскравий, багатоголосий й прогресивний.

«Ми як батьки дитини, які мріють, аби він зростав у європейському місті, сподіваємось на те, що фестиваль вніс його “я” частинку Європи. Навіть форматом заходу, нетиповим для пострадянського суспільства», – зазначає Дмитро Гонтаренко, який прийшов на фестиваль разом з сином Марко. Карина Донченко, мати хлопчика, продовжує: «Марко бачить, що люди усіх вікових категорій, національностей, поглядів можуть брати участь у неформальному заході, отримувати задоволення від спілкування, поважати один одного і щиро радіти. Саме це – те, чого не вистачає нашому місту зараз».

Громадський активіст Олена Рофе-Бекетова із захопленням ділиться своїми враженнями: «Люди, це чудово! Щиро дякую організаторам за цікаві зустрічі, неординарні думки, теплі розмови, створити у творчій формі своє “я” і своє місто … можливість відчути себе у  Європі. Все це дало черговий ковток сил. Сподіваюсь, такі заходи будуть проводитись і надалі,  і ми-таки побачимо Харків європейським вільним, в усіх сенсах, містом».

Юлія Тимченко, одна з учасниць фестивалю, усвідомлює європейський Харків як простір, який би був зручним для більшості людей і враховував би потреби окремих груп. На її думку, для цього потрібна зручна інфраструктура, зручний суспільний транспорт. «Кльово б було запровадити розвиток урбаністичних проектів типу Салатівка, аби у кожному районі міста люди мали альтернативні форми дозвілля (культурного, спортивного та ін.) та рекреаційні ресурси для корисного відпочинку ввечері, без необхідності їхати у центр, – ділиться своїми мріями дівчина. На її думку, у європейському Харкові буде можливість громадянам вільно приходити на засідання міськ і облрад, де будуть проводитися слухання з важливих для життя міста і громадян питань. «А ще, – каже Юлія замріяно, – коли у  Харкові нарешті з’являться люди з хорошим смаком та амбіціями, то залишать після себе добрий архітектурний, культурний, мистецький спадок».

Фото Андрія Яригіна

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: