Євроінтеграційні процеси на Донбасі: дослідження

12 квітня експерти Центру міжнародної безпеки, Національного інституту стратегічних досліджень та Міжнародного фонду «Відродження» презентували дослідження про проблеми територій Донецької та Луганської областей, підконтрольних українській владі, і ставлення їхніх жителів до європейської інтеграції. Дослідження відбувалось протягом 19-26 січня 2017 року у містах Краматорськ, Маріуполь та Сєвєродонецьк за участі представників місцевої влади, бізнесу та громадських активістів у форматі 12 кругліх столів на тему «Євроінтеграційні процеси на Донбасі: план дій на майбутнє». Усього в дослідженні взяли участь 89 місцевих представників експертного середовища.

12 квітня експерти Центру міжнародної безпеки, Національного інституту стратегічних  досліджень та Міжнародного фонду «Відродження» презентували дослідження про проблеми територій Донецької та Луганської областей, підконтрольних українській владі, і ставлення їхніх жителів до європейської інтеграції. Дослідження відбувалося протягом 19-26 січня 2017 року у містах Краматорськ, Маріуполь та Сєвєродонецьк за участі представників місцевої влади, бізнесу та громадських активістів у форматі 12 кругліх столів на тему «Євроінтеграційні процеси на Донбасі: план дій на майбутнє». Усього в дослідженні взяли участь 89 місцевих представників експертного середовища.

Міжнародний фонд «Відродження» продовжує підтримувати проекти, які сприяють європейській інтеграції України. Вони є засобом для впровадження дієвих проєвропейських реформ у сферах: демократизації, прав людини, належного врядування та верховенства права в Україні. Дослідження експертної думки на територіях Донецької та Луганської областей, що підкотрольні українській владі, стосовно актуальних проблем регіону та ставлення до європейської інтеграції – один з таких проектів.

«Цей проект важливий, тому що дає можливість голосу Донбасу бути почутим, а міжнародним донорам та всім іншим партнерам, хто працює в сфері європейської інтеграції, – скласти краще розуміння про реальні проблеми та потреби цього регіону і спільно скоординувати свої зусилля для їх вирішення», – підкреслив Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».

Основні висновни дослідження:

  • Топ-5 проблем регіону: 1) воєнні дії на Донбасі та жертви пов’язані з цим; 2) корупція; 3) падіння рівня виробництва; 4) зростання комунальних тарифів; 5) повільне просування реформ.
  • Окремо респонденти згадували такі специфічні проблеми: безкарність посадовців у випадках скоєння правопорушень; низький рівень соціальної активності населення; виїзд населення з регіону; криза ідентичності; невпевненість населення щодо майбутнього; брак інвестицій; нестабільність податкового законодавства.
  • Топ-5 факторів, які впливають на процеси відновлення Донбасу: 1) відновлення інфраструктури регіону; 2) розвиток економіки та виробництва; 3) відбудова соціальних об’єктів (лікарні, школи тощо); 4) відновлення територіальної цілісності Україні, завершення бойових дій, встановлення миру та безпеки; 5) ефективне управління, впровадження реформ, боротьба з корупцією.
  • Топ-5 пріоритетних сфер у відносинах України та Європейського Союзу: 1) торгівля та відкритість ринків; 2) економіка; 3) безвізовий режим; 4) інвестиції; 5) досвід та допомога в реформах.

За результатами дослідження були напрацьовані рекомендації для органів центральної та місцевої влади, які займаються питаннями європейської інтеграції, а також для міжнародних фондів та дипломатичних представництв європейських країн. Рекомендації стосуються сфери інформаційної політики, освіти, питань бізнесу, економіки та інвестицій, громадянського суспільства, ефективності діяльності місцевої влади, надання донорської допомоги регіону.

У роботі круглого столу взяли участь дипломати, представники донорських організацій, науковці, експерти урядових та неурядових аналітичних та дослідницьких центрів.

Українська версія повного дослідження з рекомендаціями.

Англійська версія повного дослідження з рекомендаціями.

Відео з презентації дослідження: 

Для додаткових коментарів щодо проектів Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження», можна звернутись до її директора Дмитра Шульги, надіславши свій запит на pr@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: