Електронна демократія: вперше в Україні

27 вересня в м. Судак Автономної Республіки Крим відбулась церемонія відкриття першого в Україні центру розвитку електронного урядування, покликаного сприяти впровадженню і ефективному застосуванню технологій е-урядування та електронному розвитку регіону. Відкриття Центру є першим для України кроком у становленні е-демократії  як можливості залучення громадян до формування та реалізації державної політики, прийняття рішень органами влади, застосовуючи сучасні інформаційно-комунікаційні технології.

27 вересня в м. Судак Автономної Республіки Крим відбулась церемонія відкриття першого в Україні центру розвитку електронного урядування, покликаного сприяти впровадженню і ефективному застосуванню технологій еурядування та електронному розвитку регіону. Відкриття Центру є першим для України кроком у становленні е-демократії  як можливості залучення громадян до формування та реалізації державної політики, прийняття рішень органами влади, застосовуючи сучасні інформаційно-комунікаційні технології.

Регіональний центр розвитку е-урядування в АРК створений відповідно до Меморандуму про співпрацю Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Виконавчого комітету міської ради м. Судак та Міжнародного фонду “Відродження” щодо створення Регіонального центру розвитку електронного урядування в Автономній Республіці Крим (РЦРЕУ). Партнери: міжнародна корпорація “Квазар-Мікро”, Інтернет Асоціація України, Академія е-Урядування (Таллінн, Естонія), Корпорація “Науковий парк “Київська політехніка””.

За словами Віктора Плакіди, Голова Ради Міністрів АР Крим, “досвід, набутий АР Крим, при впровадженні технологій електронного урядування, може бути використаний не тільки іншими регіонами України, а й країною в цілому. Сподіваюся, що відкриття першого в Україні центру дозволить ефективно реалізувати нові можливості комплексної моделі е-урядування”.

Радник Постійного Представника Президента України в АР Крим Валерій Титарчук відзначив: “актуальність впровадження і широкого застосування технологій е-урядування у діяльність органів публічної адміністрації в України, і зокрема, в АР Крим, визначається нагальною потребою у політичних, економічних і соціальних перетвореннях, які можливі лише за умови перенесення акценту з потреб держави на потреби суспільства, громадян, громадських організацій, бізнес-структур” .

“Фонд “Відродження” ініціював створення РЦРЕУ з головною метою — налагодити прямий діалог із представниками влади, зробити владу підзвітною та прозорою”, – констатував Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”.

 “Для впровадження технологій е-урядування, окрім заходів щодо нормативного, технологічного, інфраструктурного, кадрового забезпечення,  необхідно подолати психологічний бар’єр у взаємовідносинах громадян і органів влади, в усвідомленні ролі держави як “сервісної” структури, яка надає послуги і функціонує виключно в інтересах громадян”, – зауважила Інна Малюкова, голова Ради ініціативи МФВ “Створення та діяльність центрів е-урядування”.

Олександр Баранов, член Консультаційної ради з питань інформатизації при Верховній Раді України, наголосив: “чиновником в інформаційному суспільстві можна бути лише засвоївши знання електронного управління“.

Учасники заходу дізнались про цілі, завдання, форми та перспективи діяльності РЦРЕУ, а також про результати дослідження “Готовність Автономної Республіки Крим до впровадження е-урядування”, проведеного у 2007–2008 рр. за підтримки Фонду “Відродження”. Дослідження показало, що АР Крим має перспективи впровадження технологій е-урядування у взаємодії органів публічної адміністрації, громадського сектору і бізнес-сектору, про що свідчить наступне:

–          62% робочих місць службовців обладнано комп’ютерами;

–          61% службовців має доступ до мережі Інтернет;

–          58% органів влади здійснюють документообіг через комп’ютерні мережі;

–          60% органів влади мають веб-сайти.

В той же час, на шляху системного впровадження технологій е-урядування в АРК існують суттєві проблеми:

–          неналежне усвідомлення чиновниками сутності і переваг застосування технологій е-урядування в їхній діяльності;

–          недорозвиненість інформаційно-комунікаційної інфраструктури;

–          низький рівень кваліфікації чиновників, представників громадських організацій та бізнесу в сфері інформаційно-комунікаційних технологій та технологій е-урядування.

 

Вирішити зазначені проблеми можливо лише за умови:

–          визнання політиками і вищими посадовими особами Автономної Республіки Крим створення системи е-урядування пріоритетним напрямом розвитку регіону з відповідним забезпеченням його реалізації;

–          укріплення позицій і активізації дій громадських організацій щодо впровадження новітніх технологій у взаємодію між громадським сектором та державою;

–          активна участь підприємств всіх форм власності у застосуванні технологій е-урядування, які надають їм можливість отримувати необхідні адміністративні послуги в електронному вигляді.

З детальною інформацією про діяльність РЦРЕУ можна ознайомитися на веб-сайті: http://crimea.e-gov.org.ua

Контактні особи:  Інна Малюкова, голова Ради ініціативи МФВ “Створення та діяльність центрів е-урядування”, тел. 8 050 332-2671

Олеся Архипська, директор з інформаційно-комунікаційної діяльності МФВ, керівник проекту “Створення та діяльність Регіонального центру розвитку е-урядування в АР Крим”, тел. 8 050 331-2462

 

Христина Басілія, менеджер зі зв’язків з громадськістю
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: basiliya@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46, кім.1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: