Експерти закликають посилювати роль громадськості при наданні пільг

У Львові відбулося обговорення напрямів удосконалення правового регулювання пенсійного забезпечення та системи пільг в Україні

У Львові відбулося обговорення напрямів удосконалення правового регулювання пенсійного забезпечення та системи пільг в Україні. Воно пройшло в межах проекту “Сприяння громадськості впровадженню принципу соціальної справедливості в державній політиці в соціальній сфері”, який виконує Центр громадської адвокатури за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

На заході були присутні представники соціальних неурядових організацій (НУО), правозахисних організацій і профспілок.

Під час обговорення Леонід Тарасенко (Центр громадської адвокатури) розповів про результати громадської експертизи Міністерства соціальної політики щодо реформування системи пільг. “На виконання Стратегії упорядкування системи надання пільг окремим категоріям громадян до 2012 року Міністерством праці та соціальної політики затверджено план заходів, які на цей час реалізує Міністерство. Зокрема, проведено інвентаризацію пільг, розроблено два законопроекти, які зараз перебувають на опрацюванні в центральних органах виконавчої влади. Проте ця діяльність майже не висвітлюється в засобах масової інформації, а також практично не проводяться консультації з громадськістю з цих питань”, – розповів він.

На думку представника Всеукраїнської профспілки мігрантів в Україні та за її межами Віталія Ілика, недоречно запроваджувати нові категорії пільговиків, оскільки Україна не має достатньо коштів для утримання системи нинішніх пільг і компенсацій. “У Росії є стабілізаційні фонди, за допомогою яких держава може утримати й значну кількість пільговиків. В Україні цього немає”, – підкреслив експерт.

Тетяна Яцків, керівник програми правової підтримки НУО, відзначила: “Багато категорій громадян, які отримують пільги за професійною ознакою (судді, прокурори, правоохоронці тощо), мають своє лобі, яке унеможливлює скасування їх пільг, проте пільговики за соціальною ознакою (інваліди, чорнобильці, багатодітні та інші категорії) такого лобі не мають. Не варто очікувати, що настане день, коли раптом державний апарат почне задумуватися про ці категорії населення. Тому цю “нішу” мають зайняти громадські організації, які об’єднують і представляють їхні інтереси. Законодавство надає певні можливості участі громадськості у законотворчому процесі, консультаціях із владою. Це потрібно використовувати максимально”.

За результатами обговорення учасники дійшли висновків, що для багатьох категорій громадян скористатися пільгами, які гарантовано законом, практично неможливо, оскільки відповідні норми не діють. Водночас більшість учасників погодилися, що пільги потребують реформування. Шляхи реформування, за їхніми словами, є дуже різними: адресність пільг, інвентаризація, певна грошова допомога (монетизація), посилення обліку за використанням пільг тощо. При цьому учасники обговорення наголосили, що одним із ключових питань успішного реформування є публічність прийняття рішень, а також створення умов для участі громадських організацій соціально вразливих категорій громадян у формуванні та прийнятті рішень.

Контакти: Центр громадської адвокатури, тел. (032) 244 46 59, факс (032) 244 46 54, cga@lawngo.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: