Експерти переконані, що чиновники Дніпропетровщини не зацікавлені розвивати малий бізнес

Експерти стверджують, що чиновники Дніпропетровщини обкладають малих підприємців максимальними податками, чим знищують малий бізнес і позбавляють бюджет додаткових фінансових надходжень

Чиновники Дніпропетровщини обкладають малих підприємців максимальними податками, чим знищують малий бізнес і позбавляють бюджет додаткових фінансових надходжень. Про це заявили учасники прес-конференції, присвяченої результатам громадського моніторингу діяльності органів місцевого самоврядування Дніпропетровської області. Моніторинг здійснив Дніпропетровський координаційно-експертний центр із питань регуляторної політики за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами голови організації Олексія Литвинова, подібне дослідження проведено в Україні вперше. Його мета – визначити, як діяльність органів місцевого самоврядування впливає на бізнес-клімат в області.

Місцевим чиновникам було спрямовано спеціально підготовлені запити. У середньому по області рівень інформаційної відкритості сільських рад становить лише 12%, селищних рад – 28%, міських – 40%, районних – 55%. “Зі 100 запитів вам прийде лише 12 відповідей. І це стосується будь-якої сфери, не тільки підприємництва”, – прокоментував експерт.

Інформацію для дослідження в основному брали на сайті Державної податкової адміністрації Дніпропетровської області. “За чинним законодавством, усі органи місцевого самоврядування мають передавати свої рішення до органів податкової, а ті можуть розміщувати їх на своєму сайті, чим ми і скористалися”, – сказав Олексій Литвинов.

Він також підкреслив, що “вбивцями малого бізнесу” є саме органи місцевого самоврядування (а не податкова, як заведено вважати), оскільки всі рішення приймають саме вони.

За його словами, органи місцевого самоврядування визначають ставку єдиного податку для підприємців на максимальному рівні – 200 грн. на місяць, незалежно від того, Дніпропетровськ це чи якесь село. Він підкреслив, що, ухвалюючи такі рішення, органи місцевого самоврядування дбають про наповнення бюджету й не беруть до уваги впливу подібних рішень на бізнес-клімат, розвиненість платоспроможного попиту. Внаслідок цього, за інформацією експерта, в області зафіксовано значне скорочення суб’єктів підприємництва, збільшується кількість звільнень найманих працівників, зростають ціни на товари й послуги.

”У Солонянському районі підприємець мав у селі два магазини. Щомісячна ставка була 100 грн., у нього були наймані працівники. Але місцева рада вирішила підняти ставку. У Дніпропетровську беруть 200 грн., і ми зробимо 200 грн., і нехай він заплатить за себе 200 грн. і 212 грн. – єдиний соціальний внесок, і за кожного найманого працівника по 100 грн. єдиного податку. У результаті підприємець закрив обидва магазини на території цього населеного пункту. Тепер мешканцям ніде купувати воду, хліб і готові речі”, – навів приклад експерт.

Громадським моніторингом було встановлено, що найбільш сприятливими для ведення підприємництва (на умовах сплати єдиного податку) є Синельникове, Дніпропетровськ і Тернівка, а також Петриківський, Синельниківський, Криничанський, П’ятихатський, Царичанський, Межівський і Покровський райони. Найбільш несприятливими є міста Павлоград, Новомосковськ, Вільногірськ, Орджонікідзе, Жовті Води, Кривий Ріг, а також Павлоградський і Петропавлівський райони.

Як зазначив Олексій Андрєєв, юрист Дніпропетровської обласної громадської організації “Цивільний захист “ГраЗа”, на сьогодні бюджети місцевих органів влади практично не залежать від розвитку малого підприємництва. За його словами, наявна в Україні система формування місцевих бюджетів не стимулює органи місцевого самоврядування нарощувати дохідну частину місцевих бюджетів за рахунок збільшення надходжень від місцевих податків і зборів. Він відзначив, що мала частка податкових надходжень до місцевих бюджетів і значна залежність останніх від міжбюджетних трансфертів, субвенцій і дотацій, призводить до знищення малого бізнесу. Експерт пояснив, що всі податкові надходження від підприємців місцеві чиновники сприймають як втрати, оскільки саме на суму таких надходжень буде зменшено субвенції та дотації з державного бюджету. Олексій Андрєєв підкреслив, що на законодавчому рівні в Україні створено передумови для незацікавленості органів місцевого самоврядування в розвитку підприємництва на своїй території.

Цього року Дніпропетровський координаційно-експертний центр із питань регуляторної політики почне проводити 11 семінарів у Дніпропетровській області для депутатів і посадових осіб органів місцевого самоврядування з метою навчити, як правильно приймати регуляторні рішення.

Дніпропетровський координаційно-експертний центр із питань регуляторної політики
(056) 744 42 24
dcecrp@i.ua

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: