Експерти: Парафування Угоди про асоціацію з ЄС – це тільки початок

Експерти застерігають, що парафування Угоди про асоціацію між Україною та ЄС може бути останнім етапом прийняття Угоди

Парафування Угоди про асоціацію між Україною та ЄС може бути останнім етапом прийняття Угоди, і це буде великою втратою для країни. Про це заявили учасники прес-конференції “Угода про асоціацію: скільки ще кроків від парафування до підписання?”, який відбувся 30 березня в Києві. Захід провела Громадська експертна рада за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

“Парафування означає остаточне затвердження тексту Угоди. Цим актом сторони ставлять остаточну крапку в переговорах і зобов’язуються більше не вдаватися до перегляду тексту погодженого документу. Крім того, цим документом запускається рутинний механізм підготовки Угоди до підписання, що у випадку ЄС означає переклад на всі офіційні мови Євросоюзу. Утім, політичне рішення щодо підписання буде ухвалено окремо й вимагатиме згоди урядів усіх країн-членів”, – пояснив Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва.

Зі свого боку Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру Разумкова, додав: “Щоб Угода про асоціацію набула сили, потрібно зробити дві кардинальні речі: наповнити реальними діями порожні декларування влади щодо вибору ключового європейського інтеграційного напряму, а в балансі між корпоративними, особистими, тактичними інтересами та національним стратегічним інтересом обрати друге – євроінтеграційний шлях, який зараз підтримують більшість громадян України, практично всі політичні партії та який на сьогодні не має реальної альтернативи”.

Під час прес-конференції також було оприлюднено Відкрите звернення українських експертів до керівництва Євросоюзу й України з проханням надати українським аналітичним центрам повний текст Угоди з додатками для фахової експертної дискусії та відповідної роз’яснювальної роботи. “Оприлюднення тексту Угоди надасть можливість здійснювати аргументоване лобіювання й інформаційно-просвітницьку діяльність у напрямі євроінтеграційних прагнень України. Останні дані опитувань доводять, що така необхідність існує”, – ідеться у зверненні.

На думку ініціаторів заяви, наявність детального фахового аналізу є корисним і для українського бізнесу, адже дозволить йому розпочати внутрішні реформи ще до набуття чинності торгівельної частини Угоди, а також полегшить інформування щодо важливих секторальних реформ, які має здійснити українська влада.

Експерти також висловили свої побоювання щодо зволікання з оприлюдненням тексту Угоди: можливе перекручування інформації щодо змісту Угоди різними зацікавленими групами та висвітлення її в негативному контексті, небезпека появи у ЗМІ вирваних із контексту положень Угоди з упередженим аналізом на користь відмови від її підписання.

Нагадаємо, парафування Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбулося 30 березня у Брюсселі.

Громадська експертна рада
067 232 69 23
youkraine.eu@gmail.com

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: