Експерти констатували низький рівень політичної конкуренції та очікують «сюрпризів при підрахунку голосів»

Громадянська асамблея України та Мережа підтримки реформ провели опитування 250 експертів у 13 регіонах України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Ігор Когут, голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив зазначив: «Коли говорять про демократичні вибори, за усіма академічними підходами розглядають вільні та конкурентні умови політичного змагання під час кампанії. Експертне опитування Мережі підтримки реформ чітко констатує (на рівні 41,5% опитаних) наявність у низки політичних партій значних переваг щодо більшості учасників перегонів. Тут, очевидно, мають місце два явища — слабкість і нерозвиненість партійних політичних структур та гіпотеза про застосування адміністративного ресурсу на цих виборах».

«Як бачимо з порівняння рівня політичної конкурентності, найгірша ситуація на півдні. Зважаючи також на те, що рівень застосування адмінресурсу також найвищий на півдні — це, очевидно, є свідченням з одного боку невпевненості Партії регіонів у власних силах у цьому регіоні, а з іншого — наявності можливостей для конкуренції із нею», — зазначив Андрій Когут, секретар Громадянської асамблеї України.

«Інша дражлива тема цієї виборчої кампанії — використання адмінресурсу, — говорить Андрій Когут. — На жаль, мусимо констатувати повсюдне застосування політичного сприяння, маніпулювання, тиску та зловживання службовим становищем у виборчому процесі у всіх без винятку досліджуваних регіонах. Навіть ті регіони, де при владі перебувають конкуруючі політичні сили, демонструють високий рівень залученості адмінресурсу до виборчої кампанії. Найбільш вправно усі наявні схеми впливу використовує теперішня партія влади».

Експерти в більшості регіонів України підтверджують гіпотезу про реанімацію явища адміністративного ресурсу в умовах українських виборів. За семибальною шкалою застосування адмінресурсу оцінюється в 5,69, в той час, як відповідність місцевих виборів міжнародним демократичних стандартам – на рівні 4,36.

За рівнем політичної та агітаційної активності на цих виборах можна говорити про п’ятірку лідерів: Партію регіонів, партію «Сильна Україна», партію «Фронт змін», ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода». До них наближається «Єдиний центр» та «УДАР».

«Це свідчить, що ці вибори демонструють зміну ключових гравців на українській політичній арені, хоча однозначні висновки робитимемо виключно за результатами підрахунку голосів виборців, де на нас можуть очікувати несподіванки та сюрпризи, оскільки експертне опитування оцінює якість територіальних виборчих комісій на рівні 3,43 за семибальною шкалою», — додав Ігор Когут.

Детальніше про результати опитування читайте за посиланнями: http://gau.org.ua/node/511 та http://gau.org.ua/node/510

Джерело: Громадянська асамблея України, +380 63 628-68-69, +380 63 617-97-05, assembly@gau.org.ua.

Громадський прес-центр «Місцеві вибори — 2010. Факти, порушення, тенденції» створено громадськими організаціями, які ведуть моніторинг і спостереження за місцевими виборами: Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА, Мережа підтримки реформ, Фонд «Демократичні ініціативи», Громадянська асамблея України.

Організатор Громадського прес-центру «Місцеві вибори — 2010. Факти, порушення, тенденції» — Громадянська асамблея України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

***

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже п‘ятнадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.

Комітет виборців України — Наталія Линник, 044 2299730, 050 3426123, nata@cvu.kiev.ua

11 вересня Громадянська мережа ОПОРА розпочала національну кампанію моніторингу виборів до органів місцевого самоврядування. 177 громадських спостерігачів слідкують за ходом перегонів в усіх обласних та районних центрах України. Під час самих виборів на дільницях також працюватиме 1050 спостерігачів.

Громадянська мережа ОПОРА — Ольга Айвазовська, 044 2862670, a.olja@opora.org.ua

Мережа підтримки реформ та Громадянська Асамблея України реалізовують проект «Усвідомлений вибір 2010», що має на меті проведення комплексного експертного опитування щодо перебігу та характерних рис виборчої кампанії у 12 регіонах України, з його подальшим широким оприлюдненням на місцевому та загальнонаціональному рівні.

Мережа підтримки реформ — Катерина Сідаш, 044 5313768, kateryna@laboratory.kiev.ua

Громадянська асамблея України — Андрій Когут, 063 6179705, assembly@gau.org.ua

Фонд “Демократичні ініціативи” — аналітична організація, яка спеціалізується на аналізі громадської думки, аналізі соціальних і політичних тенденцій.

Фонд буде проводити чотири екзитполи виборів до органів місцевого самоврядування (вибори міських голів, міських та районних рад) у найбільших містах України: Харків, Одеса, Львів, Дніпропетровськ.

Фонд “Демократичні ініціативи” — Наталія Якимчук, 044 5813317, dif@dif.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: