Експерт: запровадження солідарної відповідальності може демотивувати ефективні підприємства

Експерт попереджає, що запровадження солідарної відповідальності, яка полягає у спрямуванні частини єдиного соціального внеску на погашення заборгованості по заробітній платі на державних підприємствах, може демотивувати ефективні підприємства та фізичних осіб-підприємців

Запровадження солідарної відповідальності, яка полягає у спрямуванні частини єдиного соціального внеску на погашення заборгованості по заробітній платі на державних підприємствах, може демотивувати ефективні підприємства та фізичних осіб-підприємців. Про це заявив старший експерт Лабораторії законодавчих ініціатив Денис Черніков, коментуючи відповідну ініціативу Віце-прем’єр-міністра – Міністра соціальної політики Сергія Тігіпка. Коментар підготовано за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експерта, цей ризик можна мінімізувати за певних умов.

Він звертає увагу, що за останні 2 роки заборгованість по заробітній платі в економіці України знизилася майже на 60% незалежно від форми власності підприємств. Тож уряду, на думку Дениса Чернікова, варто було б проаналізувати, які інструменти (окрім перерозподілу соціальних внесків) можуть бути ефективними для подальшого погашення цих боргів.

“Що стосується безпосередньо урядової ініціативи запровадити солідарну відповідальність, то вона насамперед, по суті, є державною підтримкою збиткових або збанкрутілих підприємств. Хоча держбюджет тут формально не використовується, державною ця підтримка є тому, що на підставі закону кошти буде залучено до фонду, який є державним, і перерозподілено від імені держави на користь конкретних підприємств”, – пояснив фахівець.

“Створюється прецедент, коли ефективні, прибуткові бізнеси повинні будуть фактично субсидіювати непрацюючі підприємства. Усвідомлення цього факту може негативно позначитися на продуктивності праці або ж стати стимулом до тінізації доходів підприємств”, – попереджає Денис Черніков.

Уникнути цих ризиків, на його думку, можна шляхом використання принципів державної допомоги ЄС:
– прозорість, а саме оприлюднення обсягів допомоги на погашення заборгованості по заробітній платі та публікація переліку підприємств, що одержують таку допомогу;
– зміна поведінки одержувача, а саме надання допомоги за умов, що системні недоліки в роботі підприємства буде виправлено й надалі воно не потребуватиме такої допомоги.

Денис Черніков пропонує всім зацікавленим громадським організаціям і незалежним експертам підтримати пропозицію щодо дотримання зазначених принципів при підготовці урядового законопроекту про солідарну відповідальність.

Лабораторія законодавчих ініціатив
Денис Черніков
Chernikov@laboratory.kiev.ua

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: