Прозорість видобувних галузей: прогрес України за 2014-2015 роки

У Києві презентували звіт щодо прозорості видобувних галузей в Україні за 2014-2015 роки під час конференції «EITI в Україні: як ефективно управляти ресурсами», яку організував аналітичний центр DiXi Group.

21-22 лютого в Києві відбулася презентація другого звіту України в рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) за 2014-2015 роки під час конференції «EITI в Україні: як ефективно управляти ресурсами». У звіті окреслено прогрес України за ці роки на предмет прозорості та ролі видобувної галузі в економіці України, подано інформацію про запаси та обсяги видобутку вугілля, нафти та газу, залізних, марганцевих та титанових руд.

Серед учасників конференції були Олексій Орловський, член міжнародного правління ЕІТІ, директор програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження», Ігор Насалик, Міністр енергетики та вугільної промисловості України, Дмитро Шимків, заступник Голови Адміністрації Президента України, Денис Гурський, радник Прем’єр-міністра України з питань відкритих даних, Олег Прохоренко, голова правління ПАТ «Укргазвидобування», Ольга Бєлькова, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, Олена Павленко, заступник голови БГЗО, президент DiXi Group.

У 2007 році Міжнародний фонд «Відродження» розпочав запровадження в Україні Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) – міжнародного стандарту підвищення прозорості доходів держави, отриманих від видобутку природних ресурсів. З цього часу Фонд активно займався підготовкою фахівців з питань прозорості у сфері видобувних галузей серед громадянського суспільства, привертав увагу до теми в медіа, підтримував розробку нормативно-правової бази та адвокатував її в органах державної влади. 

Сьогодні, завдяки участі в Ініціативі прозорості видобувних галузей, Україна відкрила дані у сфері закупівель та інформацію про процедури надання дозволів (ліцензій) на користування надрами, зробила обов’язковим аудит платежів, які здійснюють компанії, та доходів у держбюджет. 

«Вітчизняні видобувні галузі, в яких щороку обертається понад 400 мільярдів гривень, мають високі корупційні ризики, а відтак потребують реформування. Нам багато що вдалося зробити, а по певних позиціях ми навіть є лідерами процесу запровадження прозорості у видобувних галузях. Україна стала першою в світі країною, що відкрила бенефіціарних власників, та була серед країн, які ініціювали включення до стандартів ЕІТІ норми про відкриття інформації щодо транзиту енергоресурсів. Для України імплементація стандартів – не лише іміджева перевага, а й необхідний механізм для реформування країни, запобіжник корупції у видобувних галузях», – говорить  Олексій Орловський, член міжнародного правління ЕІТІ, директор програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження». 

Саме завдяки запровадженню подібних ініціатив як ЕІТІ, прогресивні зміни в енергетичній галузі України можуть бути стабільними та незалежними від політичної кон’юнктури. «За час впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні змінилося чотири міністри енергетики, однак ЕІТІ продовжує реалізовуватися.  Це означає, що єдиним можливим варіантом зробити процес реформування стабільним і незворотним є постійна взаємодія влади, бізнесу та громадськості», – сказала Олена Павленко, заступник голови багатосторонньої групи з імплементації EITI в Україні, президент аналітичного центру DiXi Group.

Для додаткових коментарів щодо програмної ініціативи «Демократична практика» можна звернутись до її директора Олексія Орловського, надіславши свій запит на pr@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: