Результати роботи МФВ на Сході України: надбання та перспективи

Про результати за двох років роботи Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» 3 лютого на прес-конференції у медіа-центрі «Накипіло» розповіли співробітники Міжнародного фонду «Відродження».

Про результати за двох років роботи Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» 3 лютого на прес-конференції у медіа-центрі «Накипіло» розповіли співробітники Міжнародного фонду «Відродження».

Станіслав Лячинський, директор програмної ініціативи «Громадські ініціативи нової України», запевнив, що розвиток волонтерського руху був одним з перших пріоритетів представництва. Його діяльність з моменту створення, а це було в липні 2014 року, на прикладі партнерських громадських організацій лише підтвердило, що саме у Харкові волонтерський рух є як ніде сильним. «Ми відкривали представництво, і зараз ми дійсно задоволені його роботою, воно стало справжнім хабом, майданчиком розвитку громадянського суспільства, платформою для розвитку громадських ініціатив, місцем, де можна знайти інформацію про інші ініціативи МФВ, про діяльність наявних програм підтримки громадянського суспільства, донорських програм. Зрештою, майданчиком інституційного розвитку і підвищення спроможності громадських організацій. І ми зараз бачимо, що порівняно з 2014 роком зрілість громадянського суспільства дуже зросла», – зазначив Станіслав. Він зауважив, що волонтери і представники громадянських організацій почали змушувати владу працювати і конструктивно з нею співпрацювати, що можна спостерігати, зокрема, у Харківській області.

Олена Розсказова, керівник Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», розкрила сутність цінностей, на яких базується діяльність МФВ та розповіла про основні напрямки проектів, які були реалізовані на Сході з 2014 року.

За два роки діяльності Східноукраїнське представництво МФВ стало хабом для громадських організацій регіону. «Багато ідей і думок щодо нових ініціатив і подальшого розвитку громадянського суспільства народжувались саме у стінах нашого офісу та на наших заходах (на кшталт ідеї проведення навчання перед реалізацією бізнес-інкубаторів, концепцій Kharkiv Going Global, «Харків – креативне місто», просування реформ у Харківській області, мережування хабів та інші)», – підкреслила Олена. – Представництво – джерело обміну інформацією та мережування більшості донорів та міжнародних програм, що працюють на Сході, а також налагодження комунікацій, фандрейзингу для основних НДО та мас-медіа регіону».

Діяльність Східноукраїнського представництва сприяла тому, що багато ініціатив, які виникли після Майдану, були зареєстровані та реалізували проекти досить успішно у рамках регіональних конкурсів або за підтримки інших фондів та меценатів. Наприклад, легітимізували свою діяльність такі волонтерські групи, як «Станція Харків», «Країна понад усе», «Українське громадянське суспільство», IT Sector (Харків), «Бахмут український», «Моя єдина» (м. Бахмут Донецької області), ГО «Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець», «Свої люди» (м. Сєвєродонецьк Луганської області). Завдяки їх діяльності, у Східному регіоні значно покращився імідж громадських організацій, зокрема, тих, що працюють у сфері антикорупції та волонтерських. Можна констатувати факт підвищення їх інституційної спроможності та можливостей реалізації адвокаційних проектів, а також захисту своїх прав на регіональному і національному рівні.

Робота з внутрішньо переміщеними особами та волонтерська діяльність стали основними напрямками діяльності таких організацій, як «Фонд розвитку громади» (м. Краматорськ), «Агенція демократичного розвитку Донбасу» (м. Слов’янськ), «Сприяння розвитку Лисичанська» (Луганська область), «Станція Харків», «Країна понад усе» (м. Харків), Чугуївська правозахисна група (Харківська область). Вони надавали психологічні та юридичні консультації ВПО, допомагали їм у працевлаштуванні та організовували дозвілля дітей. Проект громадської організації «Проліска» «Дім» був спрямований на пошук житла для людей з особливими потребами, багатодітних сімей, людей похилого віку з числа ВПО. «Харківський центр допомоги вагітним» та організація «Гіпократ-88» надавали допомогу та психологічну підтримку вагітним, матерям з маленькими дітьми та матерям, які мають дітей з особливими потребами серед переселенців.

Проекти «Центру креативних технологій м. Сєвєродонецьк», «Харків з тобою», «Українське громадянське суспільство», «Південний Пост», «Молодіжні ініціативи», «Спілка ветеранів АТО» (м. Харків) сприяли налагодженню взаємодії між військовими та місцевим населенням.

Антикорупційні ініціативи, запроваджені у Донецькій, Харківській, Луганській та Полтавській областях, дозволили створити мережі антикорупційних організацій та центрів, посилити спроможність громадських консультативно-дорадчих органів, почати реформування медицини (м. Чугуїв Харківської області, м. Новопсков Луганської області), моніторити публічні закупівлі, впроваджувати комплекс екологічних антикорупційних ініціатив у Харківській і Донецькій областях, впроваджувати в дію нові положення на міському рівні (м. Бахмут Донецької області, м. Сєвєродонецьк Луганської області). Провідними у цьому процесі можна назвати організації «Печеніги» з Харкова, «Громадський контроль» з м. Дружківка Донецької області, «Аналітичний центр «Бюро економічних та соціальних досліджень» (м. Полтава), «Моя Новопсковщина» (Луганська область), «Альтернатива» (м. Пісочин Харківської області), Агенція змін «Перспектива» (Харків).

З метою обміну досвідом і моделями найкращих антикорупційних практик у листопаді 2016 року у Харкові було проведено Антикорупційний практикум. Він мав на меті координацію зусиль громадських активістів Сходу України у сфері антикорупційної діяльності. Учасники заходу мали змогу ознайомитись з найбільш актуальними інструментами антикорупційної роботи. У заході взяли участь громадські активісти з дванадцяти областей України та провідні експерти Центру протидії корупції, Центру «Ейдос», Transparency International – Україна.

Тренінги, семінари, консультації з громадськими активістами представництва сприяли тому, що понад сорок осіб з числа представників НДО Сходу стали депутатами різних рівнів та сільськими головами. Наші грантери налагодили контакти з органами державної влади та місцевого самоврядування, культурними закладами, місцевими мас-медіа та іншими НДО і фондами, які працюють у регіоні.

Реалізація проектів у Східному регіоні дозволила створити певні профільні мережі, а також налагодити контакти між організаціями як у одному місті, так і міжрегіональні. Цьому сприяли зустрічі з активістами, обговорення (в тому числі у форматі Open Space), Форум волонтерів та Форум лідерів сільських громад, мережування з міжнародними фондами, які працюють на Сході, фестивалі.

Для багатьох організацій Харківської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Полтавської областей фінансування першого міні-проекту в рамках діяльності представництва стало поштовхом для подальшого розвитку, надало можливість фінансування за рахунок інших донорів та навіть адвокаційних практик: К 12, «Бахмут Український», Кризовий медіа центр «Сіверський Донець», «Центр креативних технологій м. Сєвєродонецька», Станція Харків, «Харків з тобою» (HelpArmy), ГО «Сприяння розвитку Лисичанська», ГО «Трибун», ГО «Свої люди», ГО «Центр підтримки реформ», Харківська обласна молодіжна громадська організація «Проліска», ГО «Нова Дружківка», ГО «Сіті лаб», ХОГО «Спілка ветеранів АТО», БФ «Країна понад усе».

Завдяки реалізованим проектам на Сході України протягом двох років було створено інтернет-платформи для інформування населення про діяльність громадських організацій волонтерів та активістів: «На пульсі Краматорська» (м. Краматорськ, активне посилання – http://krm.napulse.tv); http://bahmut.in.ua у м. Бахмут Донецької області; Трибун http://tribun.com.ua/ у м. Рубіжне Луганської області; «Зона війни» (м. Дніпро, http://freednipro.tv/zona-vijni). За підтримки МФВ видавалась газета «Українське громадянське суспільство» (м. Харків).

З метою донесення інформації до англомовної частини населення про імплементацію реформ у Харківській області, діяльність громадських організацій, культурні акції було підтримано англомовну платформу Kharkiv Observer (kharkivobserver.com).

Були реалізовані міні-проекти у Луганській, Донецькій областях, завдяки яким були працевлаштовані безробітні, в тому числі ВПО (Маріупольська спілка молоді «Створення Центру психологічної підтримки жінок ВПО задля сприяння в працевлаштуванні»; Інститут розвитку та соціальних ініціатив «Допомога у працевлаштуванні та перекваліфікації ВПО в Донецькій та Луганській областях»; Міжнародний Східноукраїнський благодійний фонд «Оберіг» «Створення центру тимчасового працевлаштування внутрішньо переміщених осіб (ВПО) Старобільського району «Біржа одного дня»).

Сергій Гульчук, співробітник Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», розповів про власні проекти представництва. Це благодійна акція «Передай іншому», фестиваль «Харків європейський» та проект See Another Side.

Наприкінці 2015 року Східноукраїнське представництво влаштувало у Харкові збір книжок для онкохворих разом з Харківською обласною бібліотекою для юнацтва та бібліотекою Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, а також волонтерами Правого сектору, «Станції Харків»та видавництвом «Весна». Книги приходили з Луганської, Донецької, Криворізької областей. У Дніпропетровській області організували збір книжок на кшталт нашого для лікарні і поліклініки.

Проект «See Another Side» розпочався з приїзду до Харкова французької волонтерки Сесиль Морель, яка провела майстер-класи для фотографів-аматорів, а потім вони разом робили знімки у громадських організаціях, які займаються роботою з переселенцями: «Станція Харків», «Адаптаційно-культурний центр», «Асоціація приватних роботодавців», IDP Business Space, а  також Харківського міського центру зайнятості. Після цього разом з Французським Альянсом і почесним консулом Франції у Харкові було організовано виставки фото з ВПО простонеба біля Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка, Центрі гендерної культури (м. Харків), Кризовому медіа-центрі «Сіверський Донець» (м. Сєвєродонецьк Луганської області), у Львові під час фестивалю ідей «Гра в нас». Навесні планується виставка експозиції у Парижі.

Така взаємодія відкриває нові можливості, переймається новий досвід, активізуються нові механізми та ресурси для вирішення проблем. Ці приклади демонструють можливість успішної реалізації проектів з мінімальним залученням коштів, силами волонтерів.

На фестивалі «Харків Європейський», який був проведений за підтримки представництва Європейського Союзу в Україні у травні 2016 року, учасники різного віку створювали образ європейського Харкова у різних жанрах: музичний, літературний, мала архітектурна форма (виготовлення будинків з картону), плакат, колаж, малюнки на асфальті, фото, фейс-арт (розпис обличчя), театр. Фестиваль дав змогу через образи мистецтва долучитись до євроінтеграції, усвідомити європейський Харків як простір, який би був зручним для більшості людей і враховував би потреби окремих груп. Зараз ці ідеї будуть втілені завдяки конкурсу «Культурна дипломатія для організацій Сходу України», що триває.

Східноукраїнське регіональне представництво буде продовжувати свою роботу у сфері протидії корупції, культурної дипломатії на Сході України, працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, ре соціалізації колишніх воїнів АТО. Буде продовження створення нових моделей змін громадянського суспільства та допомоги незахищеним верствам населення, які можуть бути запозичені в інших регіонах.

Фото Ігоря Лептуги

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: