Мистецько-освітній табір зібрав у Карпатах 20 переможців та номінантів конкурсу есеїв від Нью-Йоркського літературного фестивалю.
Табір є однією з ініціатив Нью-Йоркського літературного фестивалю, заснованого письменницею Вікторією Амеліною. Під час фестивалю діти 9-11 класів з Донеччини надсилали есе на тему “Деокупація майбутнього”. Усього на конкурс надійшло понад 50 текстів. Серед їхніх авторів журі відібрало понад 20 учасників та учасниць кемпу.
“Фокус-тема цьогорічного конкурсу есеїв — “Деокупаця майбутнього” — це гасло другого НЛФ, яке придумала Віка. Фестиваль був запланований на осінь 2022 року і через повномасштану війну, зрозуміло, не відбувся. Ми хотіли, щоб над цією темою натомість поміркували підлітки у своїх текстах. Крім цього, конкурс есеїв також розширили, згідно із задумом Віки. Перший конкурс стосувався тільки шкіл Нью-Йорка, але вже тоді були й інші заклади, які зверталися до неї з питаннями, чи зможуть взяти участь згодом. Тому до участі в конкурсі у 2024 році ми запросили учнів усіх шкіл Бахмутського району”, — розповідає співорганізаторка конкурсу Христина Шевченко.
На NYCamp приїхали підлітки з Нью-Йорка, Бахмута, Званівки, Торецька, Світлодарська та Соледара. Лекції та майстер-класи із письменницької та акторської майстерності, музики та художньої терапії проводили письменниця та художниця Катерина Міхаліцина, музикант і художник, засновник проєкту “Пиріг і Батіг” Мар’ян Пиріг, кінорежисерка та сценаристка Марина Степанська, журналістка і програмна директорка Bookforum Софія Челяк.
Створені на майстер-класах малюнки учасники змогли за допомогою спеціального обладнання власноруч перенести на авторські футболки і забрати з собою після завершення табору. У цьому їм допомагав нью-йоркський активіст Андрій Ковальчук.
Табір відбувся за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
Окрім цього, переможцям конкурсу есеїв Нью-Йоркський літературний фестиваль надає ґранти на освітні курси та проєкти за їхнім власним вибором.
“Для нас найважливіше на таких заходах — це створити простір довіри та взаємопідтримки, дати підліткам можливість відчути себе трохи більш удома завдяки людям, з якими вони проводять ці кілька днів у горах, навіть якщо їхній справжній дім далеко, зруйнований росіянами. Для нас дуже важливо, що молодь “росте” разом із проєктом — так, Андрій Ковальчук минулого року був одним із учасників першого NYCamp, а цього року сам виступив із ідеєю провести захід із підлітками і створити з ними щось власними руками і за їхнім власним дизайном. Ми з командою дуже раді бачити, як ініціативи Вікторії Амеліної, НЛФ і NYCamp розростаються, і вдячні підліткам з Донеччини, які довірили нам свої історії, а також лекторам і лекторкам табору, які були відкритими до всіх наших авантюрних ідей, щирими до підлітків, готовими слухати і співпереживати. ми вдячні всім, завдяки кому мистецько-освітній табір стає чимось більшим, ніж спільним простором у горах. хочеться, щоб це відчуття зберігалось весь наступний рік”, — розповіла співорганізаторка Оля Русіна.
***
У січні 2022 року переможці першого конкурсу поїхали в освітню подорож до Києва та Львова. Уже після початку повномасштабного вторгнення, у 2023 році Вікторія Амеліна хотіла зібрати підлітків та молодь Нью-Йорка на таборі в Карпатах. Письменниця загинула від російського обстрілу Краматорську за місяць до запланованої подорожі з нью-йоркцями. Розвитком ініціативи, зокрема проведення конкурсу есеїв та наступних таборів, зараз займаються друзі та близькі Вікторії Амеліної.
Джерела: Трибун, Bahmut.in.ua, Instagram