Діяльності ОСББ найбільше заважають ЖЕКи, податківці та влада

Експерти підкреслюють, що головними проблемами в діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні є перешкоди з боку ЖЕКів, влади та податкових органів

Головними проблемами в діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) в Україні є перешкоди з боку ЖЕКів, влади та податкових органів. Про це заявили учасники круглого столу “Громадські законодавчі ініціативи в реформуванні системи управління житлом”, який відбувся 17 травня у Львові. Захід організували Спілка власників житла України (Київ) та Центр досліджень місцевого самоврядування (Львів) у межах проекту “Громадські ініціативи в реформуванні житлового господарства” за підтримки Львівської міської ради, Центру підтримки ОСББ у Львові та програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

Круглий стіл зібрав провідних експертів, представників ОСББ й органів місцевого самоврядування Західного регіону. Серед присутніх були заступник начальника управління ЖКГ Львівської обладміністрації Володимир Машевський, голова правління Центру досліджень місцевого самоврядування Володимир Бригілевич, керівник відділу розвитку ОСББ Львівської міськради Галина Когут, керівник Ресурсного центру з підтримки і розвитку ОСББ. Також участь у заході взяли керівники ОСББ й асоціацій ОСББ Львова, Луцька, Чернівців, Ужгорода, Нововолинська, Івано-Франківська, Харкова.

За словами Галини Когут, серед найважливіших чинників у створенні ОСББ та їх ефективній діяльності є не стільки фінансування держави, чого, в принципі, немає, скільки зміни у свідомості мешканців багатоповерхових будинків щодо своєї ролі та відповідальності за майно будинку.

Як з’ясувалося під час доповідей та обговорень, кожен регіон має свої специфічні проблеми в діяльності ОСББ. Наприклад, ужгородські ОСББ мають проблеми з міською владою, яка поки що не підтримує створення ОСББ, а то й чинить перешкоди, зокрема шляхом ненадання коштів на ремонти будинків, які не перебувають на балансі міста. ОСББ Чернівців “воюють” із постачальниками послуг, які, маючи монопольне становище на ринку, не дають згоди на зміни в договорах із постачання послуг і не визнають своєї відповідальності за неякісне надання послуг.

Спільною та найбільш наболілою проблемою ОСББ, про що говорили всі учасники, є стосунки з ЖЕКами, які прагнуть будь-що “втримати” будинок у зоні свого обслуговування. За словами учасників круглого столу, сьогодні проблема зв’язку ЖЕКів із міською владою стоїть найбільш гостро, адже, по-перше, ЖЕКи (або перейменовані КП – комунальні підприємства) залежать винятково від міської влади, зокрема саме чиновники призначають голів ЖЕКів, саме перед ними ЖЕКи звітують, а якості цих звітів і реального виконання написаних у звіті робіт майже не контролюють і не перевіряють. По-друге, як зауважили експерти, ЖЕКам буде доти вигідно існувати на таких засадах, доки голова ЖЕКу зможе на власний розсуд визначати роботи, які слід виконати, і навіть призначати собі заробітну плату, яка часто перевищує середню по Україні в кілька разів і кошти на яку йдуть із кишень громадян.

Володимир Машевський запропонував дати право керівникам ОСББ міста впливати на призначення та звільнення з посади голови ЖЕКу, отримувати всю інформацію про діяльність ЖЕКу, перевіряти якість виконаних робіт.

Учасники почули й про значний позитивний досвід функціонування ОСББ і про конкретні справи, зроблені в будинках (ремонти під’їздів, сходових кліток, встановлення домофонів і замків, енергозберігальних технологій освітлення під’їздів і прибудинкової території, дитячих майданчиків, прибирання й озеленення прибудинкових територій, ремонт або повна заміна окремих технічних систем будинків, встановлення лічильників).

Проте з доповідей учасників стало очевидно, що такі фінансово затратні роботи ОСББ може виконувати лише за умови, що в ОСББ входять не менше 100 квартир, що дозволяє збирати достатньо коштів для виконання робіт, або коли ОСББ об’єднуються в асоціації й кошти всіх ОСББ можна об’єднати. При цьому, за словами учасників, вже часто виникають проблеми з податковими органами, які вимагають визнання господарської діяльності ОСББ чи їх асоціацій, сплати ПДВ, що ставить ОСББ у вкрай невигідне становище, забираючи значну частку коштів, які могли б прислужитися будинку.

Експерти також розповіли про поки що поодинокий позитивний досвід енергетичної санації багатоповерхівок в Україні та вигоди, які від цього отримали мешканці таких будинків. Вони представили фінансове обґрунтування санації панельних багатоповерхових будинків в Україні, наочно продемонстрували вигоди енергетичної санації, яка повністю окупить себе максимум через 10 років при збереженні теперішніх цін на енергоносії, а при їх підвищенні – на кілька років швидше.

Контакти: Центр досліджень місцевого самоврядування, Володимир Бригілевич, (032) 235 68 48, centredms@gmail.com

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: