Держзакупівлі ліків від гепатиту: посадовців МОЗ підозрюють у корупції

За словами активістів, посадовці Міністерства охорони здоров’я обмежують доступ виробників ліків до державних закупівель препаратів від гепатиту, надаючи перевагу тільки одній компанії

Посадовці Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) обмежують доступ виробників ліків до державних закупівель препаратів від гепатиту, надаючи перевагу тільки одній компанії. Про це заявили представники БО “Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні”, які здійснюють моніторинг тендерних закупівель ліків за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Пацієнтські та громадські організації звернулися до Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової з вимогою не допустити закупівлі препаратів для лікування гепатитів за корупційною схемою. У заяві сказано, що, згідно з рішенням комісії тендерного процесу Міністерства, участь у торгах зможуть узяти представники лише одного виробника, а отже, закупити відомство зможе лише один вид інтерферонів для лікування гепатитів, хоча потрібно два. При цьому активісти наголошують, що компанії-виробники заявили про готовність більш ніж удвічі зменшити вартість ліків від смертельної хвороби.

“Рішення номенклатурного комітету – очевидне свідчення підготовки корупційних торгів. Ми вже зараз готуємо листи до всіх контрольних і правоохоронних органів про кричуще порушення та вимагатимемо притягнення до кримінальної відповідальності людей, відповідальних за цю закупівлю”, – наголошує Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції.

Активісти нагадують, що 4 вересня уряд уперше в історії України виділив 33,2 млн. грн. на закупівлю ліків для людей, хворих на гепатит.

“Ми розуміємо, що чиновники не могли пропустити повз себе такий ласий шматок. Саме тому нас, представників пацієнтської спільноти, не хотіли пускати на закриті засідання робочої групи, прописуючи документацію таким чином, щоб на тендер змогла зайти лише одна компанія”, – заявила Ольга Стефанишина, виконавчий директор БО “Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні”.

“Це стандартна корупційна схема в державних закупівлях ліків. Адже в такому разі виробник або постачальник, чия продукція підходить по переліку вимог МОЗу, може виставляти будь-яку ціну, заходячи на тендер із завищеними цінами й віддячуючи різницею чиновникам. У такому тендері у виграші всі, окрім пацієнтів, яким життєво необхідне це лікування”, – пояснює Віталій Шабунін.

На сполох почали бити й народні депутати. Вони надіслали спільне звернення до Міністра охорони здоров’я з закликом втрутитися в ситуацію та не дати обікрасти пацієнтів.

Наразі пацієнти та громадські активісти сподіваються, що Міністр не допустить корупційних держзакупівель і змусить своїх підлеглих створити нормальні ринкові умови для тендеру та провести його відкрито, закупивши найбільшу кількість препаратів за найнижчою ціною.

В Україні є всього два виробники препаратів від гепатиту С (“Альфа-2а” та “Альфа-2в”). Обидва препарати довели свою ефективність і мають усі необхідні ліцензії та міжнародні сертифікати. За словами активістів, щоб тендер відбувся чесно та прозоро, а препарати було закуплено за найнижчою ціною та, відповідно, у більшій кількості, тендерна документація не повинна містити перепон для другого виробника. Натомість комісія МОЗ прописала її таким чином, що другий препарат не потрапляє до переліку ліків, які закуповуватиме Міністерство для людей із діагнозом “гепатит”, незважаючи на те, що обидві компанії заявили про готовність знизити ціну та взяти участь у тендері.

При цьому МОЗ спростовує закиди. Як інформує прес-служба відомства, процедури тендеру ще не розпочато, тож, відповідно, і заявок для участі в держзакупівлях від виробників лікарських засобів МОЗ не отримало. Нині Міністерство формує номенклатуру лікарських засобів для лікування вірусних гепатитів і збирає заявки від регіональних закладів охорони здоров’я, щоб надалі провести тендерні торги й закупити препарати в потрібній кількості.

Контакти:
БО “Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні”
Анастасія Лукашевич
067 447 41 05
nastya.l@ucab.org.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: