Державну допомогу багатодітним родинам пропонують реформувати

Фахівці переконані, що методику надання державної допомоги багатодітним родинам слід реформувати

Методику надання державної допомоги багатодітним родинам слід реформувати. Про це 22 січня в Сумах заявили учасники обговорення, яке провело Обласне об’єднання громадян “Усвідомлений вибір народу” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Багатодітна родина в сільській місцевості реально перебуває на межі бідності, оскільки державна підтримка не враховує низки проблем, а саме: необхідність оплачувати так звані “безкоштовні” послуги в медицині, в освіті, транспортні витрати, постійне підвищення цін на газ і електроенергію, тотальне безробіття в селі, низькі зарплати батьків родин. Існує цілий ряд чинників, які впливають на рівень життєздатності багатодітної родини в селі”, – сказала керівник ООГ “Усвідомлений вибір народу” Світлана Дронік.

За словами фахівців, сьогодні в Україні затверджують єдиний показник прожиткового мінімуму. При цьому в Києві рівень прибутків і споживання на 68-69% вищий від усеукраїнського, а в таких областях, як Волинська і Сумська, на 30% нижчий. Тобто діапазон рівня споживання й рівня прибутків у регіонах коливається з різницею майже вдвічі. З огляду на це експерти наголошують, що при використанні єдиного показника прожиткового мінімуму для визначення права на соціальну допомогу та її розмірів одні області виграють, а інші програють. Крім того, науковці висловлюють думку, що вагомим недоліком методики розрахунку прожиткового мінімуму є те, що в ньому не враховують вартості життя в селі й місті, тож було б непогано їх розраховувати окремо.

Наступна проблема – це розрахунок прожиткового мінімуму сім’ї. Учасники обговорення нагадали, що законодавство визначає право на допомогу з огляду на рівень доходів сім’ї, а розмір допомог – з урахуванням прожиткового мінімуму в розрахунку на сім’ю. Але, як наголошують фахівці, досі немає методики розрахунку прожиткового мінімуму для сім’ї. На їхню думку, методологічно правильно буде просто скласти прожиткові мінімуми членів сім’ї в загальну суму та прийняти це за прожитковий мінімум сім‘ї.

ООГ “Усвідомлений вибір народу” підготувало пропозиції до Верховної Ради щодо забезпечення багатодітних родин:
● Змінити методологічний підхід до прогнозу макропоказників. В основу розрахунків ВВП та такої його складової, як оплата праці, має бути покладено прожитковий мінімум. Це принципове положення закладає новий методологічний підхід до прогнозування ВВП та вироблення на його основі стратегії соціальної політики на коротко- й довгострокову перспективу. При такому підході економіка держави працює на підвищення добробуту населення, а економічні служби здійснюють заходи для зростання ВВП в передбачених параметрах підвищення рівня життя;
● Затверджувати прожитковий мінімум для міського й сільського населення;
● Запровадити розрахунок прожиткового мінімуму в розрахунку на сім’ю;
● У галузевому законодавстві передбачити визначення юридичного статусу багатодітності, запровадити соціальні й економічні гарантії залежно від рангів сім’ї – від трьох до п’яти дітей; від шести до дев’яти дітей; від 10 дітей. Тим самим на державному рівні буде представлено й гарантовано права всіх категорій багатодітних;
● Дати правове визначення статусу “багатодітний батько” (на рівні зі статусом “багатодітна мати”) з забезпеченням відповідними пільгами;
● На регіональному й державному рівнях розробити комплексні програми, спрямовані на популяризацію багатодітної сім’ї;
● Залучити органи місцевого самоврядування, місцеві структури державної влади до поширення серед багатодітних родин інформації про вакансії центрів зайнятості з погляду працевлаштування людей віком після 35 років; можливості підвищення кваліфікації чи отримання іншої спеціальності; можливості працевлаштування на дотаційне робоче місце.

“З матеріалами виступів можна ознайомитися на сайті ООГ “Усвідомлений вибір народу” (http://www.pravodlatebe.sumy.ua/).

Контакти:
Обласне об’єднання громадян
“Усвідомлений вибір народу”
Світлана Дронік
066 58 06 881

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: