«Державі необхідно визначитись з правовим статусом українців у місцях несвободи на тимчасово окупованих територіях та створити дієвий механізм повернення своїх громадян», – Роман Романов, директор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя»

10 липня у Верховній Раді України відбувся круглий стіл «Безправні і забуті: громадяни України в місцях несвободи на непідконтрольних Україні територіях (Крим, Донбас)». Захід організував парламентський комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин спільно з Міжнародним фондом «Відродження».

10 липня у Верховній Раді України відбувся круглий стіл «Безправні і забуті: громадяни України в місцях несвободи на непідконтрольних Україні територіях (Крим, Донбас)». Захід організував  парламентський комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин спільно з Міжнародним фондом «Відродження».

На сьогодні у місцях позбавлення волі на окупованих територіях Донбасу та в Криму загалом перебуває понад 19 000 осіб. Ключове питання: яке становище і правовий статус цих людей, а також механізми повернення їх в Україну.

Директор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов підкреслив, що державі необхідносто визначитися зі ставленням до людей, які через здебільшого протиправні дії, опинились у місцях несвободи на тимчасово окупованих територіях України, але при цьому вони залишаються українськими громадянами. 

«Чи достатньо зроблено з боку держави і чи використані всі можливі засоби для того, щоб наші громадяни відчували захист держави, незалежно від складності обставин, в яких вони опинилися через окупацію та збройний конфлікт? Чи маємо ми сьогодні достатньо інструментів та механізмів, які могли б сприяти поверненню українських громадян на підконтрольну українській владі територію? Якою є роль міжнародних організацій? У який спосіб ми можемо вести комунікацію з людьми, які перебувають на окупованих територіях, зокрема, в місцях несвободи? Вкрай важливо дати відповіді на ці питання», – наголосив Роман Романов.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука зауважив, що громадяни, які порушили закон, вчинивши злочин, залишаються громадянами України, а їхні права гарантовані Конституцією України. «Ми повинні працювати над тим, щоб законодавчо врегулювати питання захисту їхніх прав. Я вітаю законодавчі ініціативи, покликані змінити ситуацію. Бо з кожним днем відтермінування долі людей ускладнюватимуться, юридичні проблеми збільшуватимуться», – сказав Георгій Тука.

За даними Харківської правозахисної групи та громадської організації «Донбас SOS», станом на грудень 2014 року у 14 установах Донецької області утримувалось 9,7 тисяч осіб, у 14 установах Луганської – 6,5 тисяч. 

Представниця громадської організації «Донбас SOS», Наталія Мельник повідомила, що надходить багато звернень від громадян, які знаходяться в місцях несвободи на непідконтрольних Україні територіях, і всі вони свідчать про порушення прав людини. Вона зазначила, що в Росії досі діє Кримінальний кодекс СРСР 1960 року, який не охоплює сучасні реалії, і згідно з яким для усіх українських засуджених переглянли кримінальні статті та змінили режим утримання, залишивши незмінними строки покарання.

«Люди скаржаться на те, що не можуть відбувати покарання відповідно до українського законодавства, не можуть скористатися умовно-достроковим звільненням, не можуть скаржитися в українські органи влади на порушення свої прав, не мають змоги бачитися з рідними, не можуть писати та отримувати від них листи. Переважна більшість ув’язнених відзначає погіршення умов утримання, скаржиться на відсутність медичної допомоги», – розповіла Наталія Мельник.

За даними Регіонального центру прав людини, станом на лютий-березень 2014 року в Криму перебувало 3 400 осіб у місцях позбавлення волі. Українська Гельсінська спілка прав людини та Регіональний центр прав людини зафіксували, що наразі ця цифра збільшилась до 4 700 ув’язнених, за рахунок вироків судів, створених Російською Федерацією на території анексованого Криму. Є також підтверджені дані про те, що Росія активно вивозить громадян України з Криму на власну територію –  українців вивозять до 49 пенітенціарних закладів у 23 суб’єктах РФ.

«Крим – закритий півострів, куди немає доступу ані міжнародним гуманітарним організаціям, ані українським консулам. Політв’язні, утримувані в Криму, в тому числі понад три десятки кримських татар, які затримані та засуджені за проукраїнську позицію, позбавлені прав найбільше. Тому на тимчасово окупованих територіях – Криму та Донбасі – ми просимо більшої підтримки від неурядових та міжнародних гуманітарних організацій», – підкреслила перша заступниця голови Верховної Ради України Ірина Геращенко.

За підсумками круглого столу учасники ухвалили рекомендації для відповідних органів влади. Рекомендації стосуються кращих підходів допомоги засудженим особам та громадянам України, які перебувають на непідконтрольних уряду територіях, а також необхідності дотримуватись норм міжнародного гуманітарного права.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: