CultuROM – новий проект #ВідродженняПідтримує про ромське мистецтво

Ромська програма Міжнародного фонду «Відродження» ініціювала Освітньо-мистецький проект «CultuROM», метою якого є доступно й цікаво розповісти про ромське мистецтво широкій аудиторії.

Учасники проекту – дослідники, науковці, культурні менеджери, куратори українського та ромського походження, які працюють із конкретними напрямками мистецтва: література, візуальні мистецтва, театр, кіно, музика. Їхні напрацювання ляжуть в основу кількох інтелектуальних продуктів: аналітичні матеріали, колонки, вебінари тощо. Науковою консультанткою проекту стала Наталія Зіневич, історикиня, старший науковий співробітник Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського Національної академії наук України, яка багато років цікавиться і досліджує ромську культуру.

«Проект CultuROM – унікальна для українського культурницького та інтелектуального простору ініціатива. На додаток до знайомства з естетичним багатством мистецьких практик ромів, проект пропонує долучитися до важливої дискусії про те, що таке «ромське мистецтво» і, що важливо, яку роль воно відіграло у формуванні культурної дійсності України», – розповідає Сергій Пономарьов, директор Ромської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Щодо назви проекту, то «CultuROM» – це алюзія на латинське Cultura, яке має не тільки широкий спектр значень, а й тривалу суто лінгвістичну історію. Дослівно значення латинського терміну передається в сучасній українській мові словами «оброблення», «виховання», «створення», «формування», «розвиток», «шанування». «Ці дієслова у своїй сукупності досить вдало поєднуються розкриваючи суть акту культури. У латинській мові така дія мала виключно позитивний контекст, а ми намагаємося цим актом культури, її пізнанням, – сприяти згуртованості, взаємоповазі й толерантності у нашому суспільстві», – пояснює Радослава Кабачій, керівниця проекту «CultuROM», менеджера Ініціатив у сфері культури Міжнародного фонду «Відродження».

«Dream Team проекту» інакше кажучи дослідники, що зголосилися до участі у проекті й вже кілька місяців працюють в групах над дослідженнями:

  • Катерина Гладка, закінчила КНУ ім. Шевченка та Український Католицький Університет за напрямком «журналістика», співавторка книг: «Небесня сотня» та «Добробати» (видавництво Фоліо). Лауреатка конкурсу «Як тебе не любити…», коротка проза про Київ, Лауреатка конкурсу Open Eurasia, 2 місце в номінації «Есеїстика».
  • Анастасія Євдокимова, аспірантка Інституту літератури НАН України, кураторка освітньої програми «Гімназія» фестивалів сучасного мистецтва ГОГОЛЬFEST, керівниця відділу промоції читання «Українського інституту книги», експертка ГС «Освіторія», вчителька української літератури у проекті «Всеукраїнська школа онлайн», кураторка мистецьких проектів, критикиня літератури і медіа.
  • Дмитро Зозуля, навчається в магістратурі Інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка за спеціальністю «Літературно-мистецька аналітика та західноєвропейська мова», Лауреат міжнародної українсько-німецької премії ім. Олеся Гончара в номінації «Мала проза» (2019 р.).
  • Януш Панченко, етнограф, спеціаліст з культури і мови ромів-сервів та волохів, голова ГО «Суспільство циган південного краю «Романо Тхан», соціальний педагог, актор озвучування, поет, автор навчального посібника для ромських дітей.
  • Едуард Пап, виріс у відомій родині ромських музикантів Пап, Ужгородське державне музичне училище ім. Д.Є. Задора, Ужгородський факультет Київського національного університету культури та мистецтв за напрямком «Музичне мистецтво», керівник гуртків «Основи гри на музичних інструментах», «Фортепіано» при Закарпатському обласному Палаці Дитячої та Юнацької Творчості «ПАДІЮН».
  • Єва Райська (Маріанна Максимова), закінчила факультет французької мови та літератури Дрогобицького державного педагогічного університету. Письменниця, репортерка, культурна менеджера, координаторка фестивалю «Місяць авторських читань» у Львові. Фіналістка конкурсу «Кримський інжир»-2018. Одна з авторок антології «Кримський Інжир/Qirim Inciri.
  • Петро Русанєнко, закінчив Київський Національний Університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого за спеціальністю Актор театру та кіно, нині навчається у Центрально-Європейському Університеті, працює в театрах «На Печерську» та театрі «Актор», куратор та менеджер мистецьких проектів, продюсер театральних та кіно робіт.
  • Наталі Томенко, студентка Центрально-Європейського Університету у Відні за напрямом Cultural Heritage, співзасновниця та креативна директорка молодіжної ромської організації «АРКА».
  • Анастасія Холявка, мистецтвознавиця, закінчила аспірантуру Львівської національної академії мистецтв, досліджує дизайн предметно-просторового середовища психіатричних закладів.
  • Віктор Човка, журналіст, голова громадської організації «Гідність», раніше працював журналістом та ведучим редакції програм національних меншин над ромською програмою «Романо Джівіпен» на державному телеканалі UA:ЗАКАРПАТТЯ, а у 2019 р. створив власний телевізійний проект «Романо Лав», (Ромське Слово) на «TV 21 Ungvar».

«Зрештою, проект «CultuROM» про інтелектуальну подорож, яка обіцяє бути захопливою, і я щиро запрошую всіх і кожного доєднуватись – слідкувати за подіями проекту і допомагати власними критичними рефлексіями і коментарями», – закликає Сергій Пономарьов. А відповісти на цей заклик можна підписавшись на сторінку проекту у Facebook (https://www.facebook.com/irf.culturom) та першими дізнаватися найактуальнішу інформацію.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: