Благодійники занепокоєні законодавчими пропозиціями Кабміну

За словами фахівців, якщо буде ухвалено законопроект №3100, це створить значні перешкоди для благодійності в Україні

Якщо буде ухвалено законопроект Кабміну №3100, який вимагає нотаріально посвідчувати благодійні пожертви, це створить значні перешкоди для благодійності в Україні. Про це 5 вересня заявили учасники прес-конференції в Києві, яку провів Український форум благодійників.

За словами учасників заходу, українська влада замість сприяти розвитку благодійності в Україні намагається запровадити в українське законодавство норми, які суттєво вплинуть на зменшення кількості пожертв від фізичних осіб і бізнес-компаній для підтримки людей, що опинилися у складних життєвих обставинах, дискримінують діяльність благодійних неприбуткових інституцій, обмежують Інтернет- і банківські благодійні пожертви, унеможливлюють міжнародні благодійні пожертви, сприяють розвитку корупції та дискримінації благодійного сектору.

Експерти застерігають, що ухвалення законопроекту призведе до таких наслідків:
– необхідність відвідування нотаріуса стане вагомим чинником зменшення кількості й обсягу пожертв від фізичних осіб і бізнес-компаній для підтримки людей, що опинилися у складних життєвих обставинах;
– буде заблоковано всі міжнародні благодійні пожертви від нерезидентів України – чи то приватні, чи то у вигляді грантів або договорів про благодійну допомогу;
– стане неможливо використовувати Інтернет, банківські платіжні картки й інші електронні засоби як сучасні та прозорі засоби залучення благодійних пожертв;
– зменшиться програмний бюджет і зростуть адміністративні витрати благодійних фондів та організацій на оплату послуг нотаріусів – без підвищення якості й ефективності самої благодійної допомоги;
– дохід нотаріуса (150-200 грн. за посвідчення кожного договору) непропорційний доходу державного бюджету (наприклад, із пожертви в 1500 грн. державне мито становитиме 17 грн.).

Учасники прес-конференції оприлюднили відкритий лист до спікера парламенту з закликом не включати до порядку денного Верховної Ради законопроекту Кабінету Міністрів №3100 “Про внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні від організації»”, який пропонує на кожну благодійну пожертву на суму понад 850 грн. укладати письмовий договір і завіряти його в нотаріуса.

“Щорічно в Україні здійснюють десятки тисяч благодійних пожертв від приватних осіб і бізнес-компаній, що йдуть на підтримку людей у кризових життєвих ситуаціях. Благодійні фонди й організації укладають сотні тисяч договорів про благодійне надання валютних цінностей, спрямованих на лікування, харчування та соціальне обслуговування соціально незахищених громадян, підтримку діяльності митців, освіту студентів, впровадження інноваційних моделей соціальної роботи, надання соціальних послуг тощо. Запровадження норми щодо нотаріального посвідчення договорів про благодійну пожертву валютних цінностей не лише спровокує суперечність між українським законодавством про благодійну діяльність і благодійні організації та наявними міжнародними та європейськими стандартами благодійної діяльності, а й стане суттєвим кроком назад у реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства та Стратегії реформування системи соціальних послуг”, – наголосила Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників.

“Упродовж червня-липня 2013 року громадськість активно обговорювала цей законопроект, представники благодійних фондів надсилали уряду свої зауваження та застереження, проте жодного не було враховано. При цьому Міністерство юстиції та Кабінет Міністрів відмовилися вступати в діалог із громадськістю з цього питання”, – додав Максим Лациба, керівник Програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень.

Зі свого боку, Ольга Кудіненко, засновниця благодійного проекту “Таблеточки”, член опікунської ради Охматдиту, розповіла: “За два роки наша організація зібрала 2,5 млн. грн. З них 10% благодійних пожертв були більшими за 850 грн. Але в грошах це становить 1,9 млн. грн., тобто 82% зібраних коштів. Законопроект №3100 залишить 82% нужденних людей без допомоги, або 26 дітей із 32 не зможуть виїхати на трансплантацію кісткового мозку від нерідного донора, яких не проводять в Україні. Вони будуть приречені. Ми вимагаємо скасування цього законопроекту”.

Крім цього, як відзначають учасники прес-конференції, іншою загрозою законопроекту є норма, яка пропонує в частині першій статті 8 слова “за умови їх використання для цілей благодійної діяльності” виключити. Сама стаття сьогодні є такою: “Благодійники мають право встановлювати сервітути земельних ділянок або іншого нерухомого майна на користь благодійних організацій або інших бенефіціарів за умови їх використання для цілей благодійної діяльності”. Отже, за словами фахівців, уряд свідомо створює корупційні схеми на базі благодійних організацій для зловживань нерухомістю.

Портрет благодійника

Як Кабмін вбиває благодійність

Контакти:
Український форум благодійників
Дар’я Непочатова
066 767 63 51
(044) 425 92 94
dasha.nepochatova@ufb.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: