Більшість активних громадських організацій України чули про Міжнародний фонд “Відродження”, а багато тисяч із них – отримували від нас гранти. Значно менше організацій знають, що гранти – це один з інструментів, за допомогою яких ми допомагаємо розвивати громадянське суспільство в Україні. І що ці інструменти доступні як тим, хто є грантерами Фонду, так і тим, кому пощастило менше.
Ми щиро віримо, що розвиток відкритого суспільства можливий завдяки партнерствам, менторству та навчань, які роблять наших партнерів кращими. Тому інвестуємо не лише в проєкти, а й у розвиток організацій, команд і лідерів.
Для нас важливо не просто видати грант, а допомогти організаціям стати сильнішими й впливовішими, щоб разом розвивати відкрите суспільство для вільної України. Для цього проводимо навчання, допомагаємо налагодити потрібні звʼязки і знайти виходи на міжнародну аудиторію. А ще – розповідаємо нашим читачам та партнерам про проєкти, історії успіху, що підтримуємо.
У цьому матеріалі ви дізнаєтесь про 5 способів, як Фонд може допомогти вашій громадській організації, окрім грантів.

1. Навчання
Ми віримо, що успішними можуть стати лише ті організації, які постійно навчаються і шукають нові способи змінювати світ. Тому залежно від типу грантового проєкту та конкурсу ми пропонуємо різні навчальні можливості: проводимо тренінги, семінари, консультації, воркшопи або ж надаємо доступ до їхніх записів.
Ці навчання дають змогу підвищити спроможність організацій, розширити знання та отримати практичні навички в актуальних для громадського сектору темах.
Серед тем, з якими працюємо:
- підготовка якісних грантових заявок;
- стратегічне планування діяльності;
- фінансовий супровід проєктів;
- ефективна комунікація та промоція проєктів;
- розвиток команд;
Подібні навчання доступні для наших інституційних грантерів і є для них обов’язковими. Проте, якщо вам цікаво взяти участь в онлайн-навчаннях з певної тематики, просто напишіть нам і спробуємо зв’язатися з вами, коли проходитимуть наступні навчальні сесії.
Якщо ж організація вже є нашим грантером або пише заявку на грант, варто пам’ятати, що невеликий відсоток проєкту можуть складати активності, пов’язані з навчанням команди. Тобто ви самі можете знайти навчальні програми, щоб отримати потрібні для реалізації знання, і ми просто узгодимо з вами ці витрати.
А ще Фонд відкритий до ініціатив. Якщо велика кількість грантерів та партнерів матиме запит на певне специфічне навчання, ми можемо організувати певні навчання спеціально, щоб задовольнити цей запит. Для нас важливо “виховувати” та “вирощувати” свідоме громадянське суспільство, а навчання – один із ключових інструментів цього процесу.
Урешті протягом останніх 5 років Фонд накопичив велетенську базу різних навчальних матеріалів, які доступні та ютуб-каналі Фонду та на нашому сайті. Лише їх вже вистачить, що здійснити квантовий стрибок у розвитку.

2. Менторство та експертиза
Ми віримо, що підтримка досвідчених менторів дає змогу грантерам розвиватися та спільно зростати. У деяких програмах Фонду, таких як Імпульс або Лабораторія стійкості, менторство є обов’язковим і тривалим. Ментори та менторки діляться знаннями, інструментами та власним досвідом, щоб допомогти побудувати чіткі цілі та знайти ефективні рішення у складних або нестандартних ситуаціях. Це особливо цінно не лише для організацій, які починають свій шлях у громадському секторі, а й для досвідчених команд, що знайомляться з новими підходами.
Проте на цьому можливості для організацій не вичерпуються. Програмні працівники Фонду є не просто адміністраторами грантів. За своєю природою, Фонд не лише надає гранти, а й веде власну операційну діяльність: проводить дослідження, події та свої кампанії. Кожен з них має багаторічний досвід роботи у своїй сфері експертній сфері: для когось це інструменти громадської участі, для когось – європейська інтеграція, для когось – ветеранська політика.
Тож якщо вам потрібна порада щодо сфер діяльності фонду (тобто усього, що міститься у нашій стратегії), ви можете писати працівникам з відповідних програм і ми спробуємо допомогти з вашим запитом.

3. Мережування та фасилітація діалогу
Ми віримо в силу співпраці і прагнемо бути простором, де вона народжується. Тому надаємо майданчик для знайомств, обміну досвідом та пошуку нових партнерств. Фонду важливо обʼєднувати організації, які працюють у різних сферах, але мають спільні цінності і можуть підсилити одна одну.
Фонд допомагає грантерам знайти однодумців, експертів та експерток, потенційних партнерів або майбутніх донорів. Таке мережування підсилює як окремі організації, так і громадянське суспільство в цілому. До нас звертаються аналітичні центри, природоохоронні організації, локальні ініціативи з різних куточків України. Ми допомагаємо їм познайомитися, об’єднати зусилля, обмінятися досвідом і створити потенційні партнерства.
Інколи ми виступаємо майданчиком для діалогу з представниками влади та організаціями, проводячи секторальні зустрічі. Завдяки 35-річній роботі з розвитку відкритого суспільства, Фонд має репутацію як серед громадянського суспільства, так і серед представників влади. Це дозволяє створювати безпечні, конструктивні майданчики для розмов і переговорів. У таких ситуаціях Фонд не виступає стороною конфлікту чи тиску, а забезпечує простір для взаєморозуміння, що особливо важливо в тематиках, де напруга є високою.

4. Комунікаційна підтримка
Фонд допомагає грантерам розповідати про свої досягнення так, щоб їх почули. З одного боку, ми публікуємо новини про ініціативи, готуємо спільні історії успіху, запрошуємо представників і представниць організацій до участі в публічних заходах, медійних проєктах і тематичних кампаніях.
Серед наших підписників та читачів – представники інших громадських організацій, донорських структур та органів влади. Відтак, навіть коротка згадка про вашу історію успіху може допомогти стати більш помітними для важливих цільових аудиторій, посилити звучання не лише в межах вашої громади та
Окрім того, будучи частиною Міжнародної мережі, ми допомагаємо нашим партнерам знаходити контакти закордоном, в тому числі – й публічні майданчики. Наші колеги з Нью-Йорку, Лондона та Берліну допомагають нашим партнерам у просуванні своїх значимих досліджень закордоном, особливо, якщо проєкт української організації стосується ширшого контексту, ніж локальний український.

5. Досвід та пам’ять сектору
Фонд працює в Україні вже 35 років, більше за будь-яку іншу донорську структуру і входить до числа найстаріших організацій громадянського суспільства. За цей час ми працювали з десятками тисяч організацій, тисячами ідей та підходів, сотнями реформ. Все це допомагає зберігати розуміння, які ідеї спрацювали, а які не виправдали очікувань. За нами – 35 років набивання гуль, засвоєння уроків та пошуків методів, які справді можуть спрацювати.
Подекуди молоді або й досвідчені організації приходять з ідеями, які здаються їм новаторськими і одночасно не знають, що роки тому подібні ініціативи вже реалізовувались. Фонд може порадити, до кого можна звернутись, щоб обмінятись досвідом, і розповісти про висновки, які ми винесли з того чи іншого проєкту. Це дає змогу глибше розуміти контекст проєкту і уникнути помилок, які хтось вже зробив замість вас.
У цьому сенсі Фонд є носієм пам’яті громадянського суспільства, але не у вигляді музею, а у форматі живого досвіду, дієвого і корисного діалогу.
Ці 5 інструментів — це лише частина того, чим Фонд може допомогти. За ними — щира віра в потенціал громадських ініціатив і в те, що партнерство — найефективніший шлях до змін. Ми поруч, щоб підтримувати не лише проєкти, а й тих, хто за ними стоїть. Тож ми завжди раді поділитися досвідом, яким би задавненим у роки він не був.