30–31 серпня в Одесі відбудеться перший літературний фестиваль PORT. Про це повідомили у соцмережах фестивалю.
Фестиваль стане новим культурним майданчиком на Півдні України. Його організовує команда ГО «Вишиванковий фестиваль», яка вже понад 16 років проводить великі культурні події в місті, зокрема святкування Дня Незалежності.
«Дорогі друзі, хто любить український Південь усім серцем, хочу вам сказати, що дуже зворушливо і відповідально запускати новий фестиваль в країні, яка перебуває у повномасштабній війні. В місті, що знаходиться за 100 кілометрів від лінії фронту. Але ми вирішили однозначно — це необхідно. Громада півдня України потребує віднайти свою особливу формулу набуття оновленої ідентичності. … Фестиваль PORT буде про сучасний літературний процес і Південь нашої країни у текстах», — розповіла Наталя Мажарова, керівниця ГО «Вишиванковий фестиваль» та операційна директорка PORT.
Програмний директор фестивалю Андрій Хаєцький зазначає, що PORT має на меті створити можливість для оновлення культурного звучання Півдня: «Мені особисто ця ідея здається настільки ж амбітною, наскільки і необхідною, адже ми перебуваємо в процесі виборювання власного голосу. І що як не слово є вкрай важливим для його звучання? Нашим прагненням є створення такої точки на узбережжі, яка стала би сенсотворчим джерелом українського Півдня. Адже наше узбережжя заслуговує на те, щоби бути літературним героєм у сучасній українській культурі».
До участі в PORT організатори запрошують не лише тих, хто давно стежить за сучасною українською літературою, а й тих, хто лише починає знайомство з нею. У програмі обіцяють дискусії, музичні виступи, зустрічі з авторами і крафтовий маркет.
Фінансову підтримку фестивалю надав Міжнародний фонд «Відродження». Як зазначає команда, це стало «визнанням важливості ініціативи, а також підтвердженням, що голос Півдня України має лунати гучно — і в Одесі, і по всій країні».
У коментарі Читомо оргнізатори фестивалю розповіли, що PORT покликаний дати новий імпульс культурному життю Півдня. Вони наголошують: «Протягом кількох десятків років український літературний процес стрімко розвивається у Києві, Львові, Харкові. Тим часом в Одесі і на Півдні загалом письменницький сегмент доволі повільно розвивався, зокрема через сильний російський вплив на культурні ініціативи. Ми прагнемо це змінити. Голоси Півдня та південні тексти зможуть збагатити український літературний процес та зробити його насиченішим».
.
У центрі першого фестивалю — фокусна тема «Узбережжя свободи». Організатори пояснюють: «Ми прагнемо зробити акцент на літературі, народженій на Півдні та в якій йдеться про Південь — від Одещини до Криму. Ллануємо і поетичні читання, і проведення слему, а також навчальні воркшопи для молодих авторів. Детальніше розкривати програму ще трохи зарано, але поступово будемо висвітлювати її у соціальних мережах». Водночас PORT не обмежується лише локальним контентом — у програмі візьмуть участь автори й авторки з інших регіонів України.
.
Книжковий ярмарок стане однією з локацій фестивалю, утім команда зазначає, що це не буде класичний формат книжкової виставки: «Ми зосереджуємо книжковий ярмарок довкола незалежних ініціатив та локальних представництв. Прагнемо постати не просто як книжкова виставка, а як літературна точка. Але для відвідувачів обов’язково буде надана можливість придбати книжки».
.
У фокусі також і міжнародна складова. Організатори ведуть переговори щодо участі гостей з діаспори: «Ведемо переговори з декількома представниками діаспори та спікерами з США через нашого партнера America House Odesa. Але не можемо розкривати їхні імена, поки не отримаємо остаточного підтвердження».
.
Фестиваль PORT виріс із середовища локальних культурних менеджерів і наразі об’єднує навколо себе цілу низку партнерів. Серед організаційних партнерів PEN Ukraine, America House Odesa, краудфандингова платформа «Моє місто», Одеська національна наукова бібліотека, департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОВА, а також департамент культури та туризму Одеської міської ради.
.
«Між собою жартуємо, що проводимо перший ювілейний літературний фестиваль. Але сподіваємось, що жарт стане реальністю, і PORT буде щорічною літературною подією на Півдні. Адже вже зараз очевидно, що в перший рік ми не зможемо представити усе, що хотіли би підсвітити», — підсумували в команді фестивалю.
Джерело: Читомо