21-24 червня 2025 року відбулася 34-та літературно-волонтерська поїздка Українського ПЕН на Дніпровщину. Учасники поїздки передали україномовні та англомовні книжки бібліотекам міста і провели низку подій.
Участь у подорожі взяли Володимир Єрмоленко, Тетяна Огаркова, Богдана Романцова, Вахтанґ Кебуладзе, Марина Пономаренко, Світлана Поваляєва, Катерина Калитко, Леся Мандзевич, Андрій Хаєцький, Максим Ситніков, Анна Вовченко, Галина Горешняк, а також бельгійські журналісти Ульрих Хугвельде та Тома Кокс.

Дорогою заїхали на Полтавщину у “Смарт Простір” Козельщини, де презентували книгу “Життя на межі: Україна, культура, війна”. Наступна зупинка – Кременчук. У книгарні-кав’ярні “Крапля” провели дискусію “Публічний вимір деколонізації: від філософії до дитячого майданчика”. Поговорили про те, чому деколонізація важлива для нас з вами, і як це формує майбутнє. Продовжили вечір поетичними читаннями.
На Дніпровщині найперше заїхали у Петриківку передати книжки для дітей та дорослих у Петриківську публічну бібліотеку. Директорка закладу Оксана Насонова розказала, що зараз надзвичайно важко залучати нові надходження до бібліотеки, тому благодійному вантажу від Українського ПЕН та Book Aid Internetional вони дуже раді.
“У нас фонди дуже старі. Тому ми всюди намагаємося подати заявки на отримання книжок. Ми дуже вам дякуємо за книжки. Ми дуже задоволені”, — сказала пані Оксана.

І ось ми вже у місті Дніпро. Завітали на Міжнародний книжковий фестиваль Book Space. Востаннє його проводили до повномасштабного вторгнення, а у 2025 році, фестиваль відродився! У Центрі сучасної культури, де проходив захід, наша команда мала насичену програму: презентували книги; говорили про те, як змінюється ситуація з перекладами з української мови за кордоном; розказали про книжки війни; обговорили, якими бачать українців у світі, як подолати непорозуміння і якого іміджу нам прагнути.
Закривав фестиваль літературно-музичний квартирник Українського ПЕН. Попри зливу, послухати музику та вірші залишилися багато відвідувачів фестивалю. Андрій Хаєцький, Катерина Калитко, Світлана Поваляєва, Марина Пономаренко, Богдана Романцова читали вірші та прозу, а Володимир Єрмоленко та Вахтанг Кебуладзе їм акомпанували на музичних інструментах. Це була синергія природи та мистецтва: текстів, музики, світла.

На наступний день завітали у Павлоград, де у Центральній міській бібліотеці ім. Ганни Світличної презентували книги, які привезли у подарунок бібліотеці та провели поетичні читання. Ця бібліотека одна з перших у 2022 році взяла участь у нашій програмі “Незламні бібліотеки” і з того часу отримала вже кілька тисяч книг.
Далі заїхали до селищ Петропавлівка та Шахтарське, що на Дніпровщині. Від них до лінії фронту, що постійно наближається, 70-100 кілометрів. Однак люди тут продовжують підтримувати культурне життя та читати книжки. Книги сучасних українських авторів, а також англомовні книжки для дітей та дорослих отримали бібліотека Шахтарського ліцею №5 та Петропавлівська районна центральна бібліотека.

Завідувачка бібліотеки Шахтарського ліцею №5, Софія Малютіна, розказала, що, оскільки вони є шкільною, а не публічною чи міською бібліотекою, то не можуть отримати видання від Українського інституту книги. Тому дуже радіють волонтерській допомозі.
“Наші діти чекають з нетерпінням нові книги. Вони вже питали в мене, що нам привезуть. Ці книги, що ви нам подарували, дуже класні. Впевнена, вони будуть цікаві нашим дітям. Дякуємо!” – поділилася Софія Малютіна.
А ще в цей день встигли передати автівку військовому, філософу та другу Українського ПЕН Олександру Комарову. Вона одразу поїхала на Лиманський напрямок, допомагати боронити нашу країну.

В останній день літературно-волонтерської поїздки Українського ПЕН Дніпровщиною на нас чекало місто Жовті води. Видання сучасних українських авторів, а також англомовні книжки для дітей та дорослих ми привезли Жовтоводську центральну бібліотеку. Провели там обговорення та поетичні читання. Також всі присутні мали змогу поставити свої запитання митцям.
Дякуємо всім, хто долучився до цієї поїздки! Всім, хто чекав та зустрічав команду Українського ПЕН! Ми вже плануємо наступні подорожі до бібліотек прифронтових регіонів!
Поїздка стала можливою завдяки підтримці Book Aid International та Міжнародного фонду “Відродження” та LIVE Magazine.
Джерело: ПЕН Україна