Майбутнє євроінтеграційних довкіллєвих реформ: старт роботи діалогового майданчика при підкомітеті ВРУ

Учора, 18 червня, відбулося перше засідання діалогового майданчику представників неурядових організацій з підкомітетом ВРУ з питань лісових ресурсів, біорізноманіття, природних ландшафтів, об’єктів природно-заповідного фонду та адаптації законодавства України до положень права ЄС.

У засідання взяли участь близько 40 учасників.

Ганна Голубовська-Онісімова ознайомила з концепцією діалогового майданчика як спільної ініціативи організацій громадянського суспільства та парламентського підкомітету. За її словами, майданчик створюється для співпраці Комітету ВРУ, Міндовкілля, профільних робочих груп євроінтеграційних платформ громадянського суспільства та експертної екологічної громадськості з метою спільного вирішення проблемних питань у процесі реформування системи захисту довкілля. Така модель роботи прискорить роботу з розробки та адвокатування проєктів нормативних актів, ухвалення яких є важливою умовою вступу України до Європейського Союзу.

Це – перший напрямок роботи діалогового майданчику. Другий – посилення парламентського контролю для ефективного здійснення екологічної політики та впровадження законодавства, і пошук спільних рішень складних проблем, реформування екологічної політики та природоохоронного врядування на шляху до вступу України до Європейського Союзу, наголосила Ганна Голубовська-Онісімова.

Робота майданчика базуватиметься на трьох основних принципах – прозорості, підзвітності і незалежності організації громадянського суспільства.

Голова підкомітету ВРУ Юлія Овчинникова у свою чергу відзначила готовність вислухати різні точки зору на ті чи інші проблеми. “Зараз за рівнем залученості представників різних громадських організацій наша робота виглядає дуже експертно, дуже фахово. Будемо вдячні за обмін думками щодо функціонування майданчика і вироблення спільного бачення”, – сказала вона.

Директор ЕПЛ Олена Кравченко запропонувала скласти календарний план роботи з огляду на плани роботи Міндовкілля, порядку денного Верховної Ради, щоб робота майданчика була органічною й відбувалася в контексті транспонування українського законодавства до норм ЄС. Крім цього вона висловилася про потребу проводити додаткові засідання для обговорення “гарячих” питань, як-от нещодавні події на Свидовці, розібратися, що робить там бізнес, за якими процедурами допоки ті чи інші цінні території не знищені.

Провідний юрисконсульт, еколог ЕПЛ Анатолій Павелко у своєму виступі застеріг від ухвалення законопроєкту 13277-1 «Про ринок деревини» у частині обмеження функціоналу оцінки впливу на довкілля (ОВД). Запропоновані зміни щодо процедур ОВД, які закладені в перехідні положення проєкту закону, суперечать предмету правового регулювання та йдуть врозріз з євроінтеграційними зобов’язаннями України, наголосив він. Учасники діалогового майданчика вирішили позицію з даного питання відправити і в ЄК.

Інші учасники зустрічі висловили свої пропозиції щодо формату роботи. Пропозицій справді було багато і наразі готується узгоджений план дій щодо кожного з питань, які вчора озвучували представники НУО.

Варто окремо відзначити, що учасники зустрічі неодноразово наголошували на потребі змін у пріоритетах чи підходах до довкіллєвих реформ.З деяких питань Україна стоїть на місці уже 5 і більше років, хоч законопроєкти підготовлені, надані експертні висновки тощо, а це – оселещна і пташина директиви ЄС – базові, оскільки інші кроки реформи є похідними від впровадження цих директив в українське законодавство. Це – екологічна відповідальність, криміналізація законодавства щодо вчинення тяжких злочинів проти природи. Про це наголошував Дмитро Скрильніков.

Так чи інакше, ми, в ЕПЛ, як співорганізатори обговорення, задоволені тональністю спілкування, висловленими пропозиціями та поглядами. Сподіваємося, що спільними зусиллями нам вдасться зрушити з місця довкіллєві реформи.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Вступаємо в ЄС разом». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Джерело: Екологія-Право-Людина

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: