Експерт: Україна отримала шанс на цивілізовану наркополітику

Коментар Олени Кучерук, менеджера програми “Громадське здоров’я”, стосовно Стратегії державної політики щодо наркотиків

Нещодавнє ухвалення Стратегії державної політики щодо наркотиків – це перший крок до цивілізованої наркополітики в Україні. Про це заявила Олена Кучерук, менеджер програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експерта, Стратегія є першим українським документом, у якому встановлено баланс між покаранням за незаконний обіг наркотиків і забезпеченням доступності нарковмісних лікарських засобів у медичних цілях.

“Попередні документи такого рівня мали переважно “міліцейський” підхід, тобто передбачали контроль, обмеження, покарання, що в цілому мало репресивний характер щодо хронічно хворих наркозалежних. Натомість нинішня Стратегія містить цілу низку розділів, які спрямовано на профілактику й лікування наркозалежних, подолання їх дискримінації та забезпечення їхніх прав, розширення доступу до медичного застосування нарковмісних лікарських засобів”, – наголосила фахівець.

Олена Кучерук відзначила ще низку прогресивних змін у документі. За її словами, Стратегія містить розділ зі зменшення шкоди від уживання наркотиків, що передбачає обмін шприців і запровадження програм замісної підтримувальної терапії.

Також, за інформацією експерта, у документі заявлено про необхідність збільшити обсяг наркотичних засобів, за які настає кримінальна відповідальність. За її словами, це нововведення спрямовує увагу міліції на боротьбу з системним наркобізнесом, а не з окремими наркозалежними. “Наркозалежні – це хворі, яких потрібно лікувати, а не злочинці, яких слід ув’язнювати”, – наголошує Олена Кучерук. Вона зауважила, що сьогодні кримінальну відповідальність передбачено за обсяг наркотиків, який менший від звичайної “дози”, тому українські тюрми переповнено наркозалежними.

Крім того, як відзначила експерт, у документі задекларовано допологову допомогу вагітним наркозалежним.

Також вона наголосила, що доступ до нарковмісних лікарських засобів надаватимуть через первинну ланку медичного обслуговування – сімейних лікарів, що має важливе значення, наприклад, для забезпечення адекватного знеболення та замісної підтримувальної терапії.

Ще одним позитивом, за словами Олени Кучерук, є те, що в пенітенціарних закладах передбачено лікування наркозалежності, що включає програми замісної підтримувальної терапії чи принаймні детоксикації.

Як відомо, 28 серпня 2013 року Кабінет Міністрів України ухвалив Стратегію державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року. Розробку документу ініціювала та здійснювала Державна служба з контролю за наркотиками. Міжнародний фонд “Відродження” спільно з іншими міжнародними й українськими неурядовими організаціями сприяв розробці й ухваленню документу. Зокрема, у 2011-2012 роках фонд підтримав серію громадських обговорень проекту Стратегії (Львів, Харків, Одеса, Київ), забезпечив національну й міжнародну експертизу документу. Експерти фонду долучилися до написання окремих розділів документу. Крім того, спільно з польськими партнерами фонд провів міжнародну конференцію з наркополітики в червні 2013 року, яка також сприяла процесу затвердження Стратегії.

Контакти:
“Громадське здоров’я”
Олена Кучерук
(044) 461 97 09
kucheruk@irf.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: