Журі визначило переможців першого конкурсу воєнної літератури «4.5.0.», який Міжнародний фонд «Відродження» проводив у співпраці з Видавництвом Старого Лева.
Для участі в конкурсі літератори з числа військових та ветеранів подали 271 заявку в 4 номінаціях. Усі роботи були анонімізовані, журі не знали імен авторів та оцінювали твори лише зважаючи на його художню цінність.
Організатори та члени журі відзначили надзвичайну силу поданих робіт. Попри те, що майже кожна з робіт заслуговувала стати переможною, а розрив у оцінках був невеликий, журі змушене було обрати тільки частину творів як такі, що перемогли у своїх номінаціях або увійдуть до друкованої збірки.
Переможцями першого конкурсу «4.5.0.» стали :
Для жанру «Оповідань»:
- 1 місце – Аліна Сарнацька;
- 2 місце – Віктор Шепелєв;
- 3 місце – Валерій Пузік.
Для жанру «Поезія»:
- 1 місце – Павло Вишебаба;
- 2 місце – Валерій Пузік;
- 3 місце – Надія Гарань та Ігор Мітров.
Для жанру «Есе»:
- 1 місце – Антон Дробович;
- 2 місце – Олексій Юрченко;
- 3 місце – Олег Андрос.
Для жанру «Щоденники»:
- 1 місце – Артем Попик;
- 2 місце – Ігор Семак;
- 3 місце – Олександр Жуган та Юлія Матвієнко.
Також журі визначили твори фіналістів, що увійдуть до друкованої збірки на основі конкурсу.
У жанрі «Оповідання» фіналістами стали: Роман Онищенко, Ірина Бобик, Євген Степаненко, Олег Листопад, Сергій Лоскот, Тамара Довгич, Григорій Цимбалюк, Василь Черенков, Артем Сова, Андрій Фомін, Віталій Запека, Дмитро Мрачник, Артур-Дмитро Бахмат, Богдан Волинський, Юрій Власішен, Владислав Руденко.
У жанрі «Поезія» фіналістами стали: Ярослав Корнєв, Євген Шибалов, Данило Ткаленко, Олександр Кудь, Михайло Грязнов, Сергій Пантюк, Єлизавета Жарікова, Ян Гуцул, Майя Москвич, Дмитро Гарман, Федір Рудий, Віктор Заякін, Валентина Афанасьєва, Макс Грабовський, Роман Онищенко, Денис Гранчак, Андрій Несміян, Андрій Ільїн, Юрій Ліфшиць, Олег Клюфас, Олексій Зубенко, Сашко Негрич, Олександр Шенькарук, Тетяна Хіміон, Дені Альфард, Сергій Анодін, Андрій Витвицький, Тетяна Ноніашвілі, Юрій Калінін, Сергій Коломієць, Володимир Бендрик, Косінова Ганна, Володимир Криницький, Ростислав Балема, Євген Курносенко, Олексій Юрченко, Андрій Кириченко, Артур-Дмитро Бахмат, Антон Полунін, Назарій Парійчук, Сергій Журило, Микола Пісенко, Попик Артем, Тарас Грабовецький.
У жанрі «Есе» фіналістами стали: Олександр Бондар, Олег Шебалков, Арсеній Приліпка, Артем Попик, Олександр Жуган, Богдан Макогін, Дмитро Ніколенко, Роман Онищенко, Олена Мокренчук, Валерій Корюненко, Валерій Пузік, Владислав Руденко, Іван Гарапко.
У жанрі «Щоденники» фіналістами стали: Аліна Сарнацька, Микола Ніколаєв, Ігор Ганненко, Аліна Логвиненко, Олег Андрос, Богдан Волинський, Олег Бородай, Тамара Довгич, Марія Смірнова, Артем Антонюк, Максим Станкевич, Владислав Коновалов, Марина Ланівська, Надія Гарань, Тарас Матвіїв.
Збірка, що включатиме роботи фіналістів та переможців вийде друком у Видавництві Старого Лева у 2025 році.
Ми дякуємо кожному та кожній, хто подав свою роботу на конкурс і закликаємо усіх, хто не потрапив до короткого списку та числа переможців продовжувати писати, фіксувати реальність та шукати способи передати все, що відбувається в Україні, через літературу. Це лише перший конкурс, що буде неодмінно продовжений у наступному році. Прийом робіт для наступної ітерації конкурсу очікувано розпочнеться у травні 2025 року.
Усі конкурсанти також отримають відзнаки від Міжнародного фонду «Відродження», а видавництво «Смолоскип» подарує кожному учаснику примірник книги «Як писати про війну».
Організатори зв’яжуться з учасниками та переможцями через вказану електронну пошту протягом наступних тижнів.
На жаль, принаймні шестеро літераторів з-поміж фіналістів загинули від рук росіян. Це ще одне свідчення геноцидальної природи російсько-української війни, у якій росія робить все, щоб знищити нашу ідентичність та пам’ять.
Нагадуємо, що до складу журі входили Володимир Єрмоленко, письменник, філософ, волонтер; Павло ПАШТЕТ Белянський, письменник, військовослужбовець; Євген Лір, письменник, військовослужбовець, волонтер; Олена Лотоцька, письменниця, військовослужбовиця; Олена Герасим’юк, письменниця, парамедикиня; Ростислав Семків, літературознавець, письменник.