Зволікання з електронізацією торгів коштує країні мільйони гривень щороку

В Україні тривають суттєві реформи у сфері державних закупівель. Урядовий законопроект про внесення змін у державні закупівлі, який невдовзі буде розглядатися у другому читанні, має вирішити ряд корупційних ризиків під час тендерів, спростить участь бізнесу в закупівлях і приведе проведення торгів у відповідність до світових стандартів.

В Україні тривають суттєві реформи у сфері державних закупівель. Урядовий законопроект про внесення змін у державні закупівлі, який невдовзі буде розглядатися у другому читанні, має вирішити ряд корупційних ризиків під час тендерів, спростить участь бізнесу в закупівлях і приведе проведення торгів у відповідність до світових стандартів. Про це представники державних органів, депутати, громадськість та підприємці заявили в ході круглого столу «Реформа державних закупівель: досягнення та перспективи», що був організований Тransparency International Україна, Центром політичних студій та аналітики за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». Під час заходу було презентовано аналітичний інструмент для електронних закупівель ВI на основі рішення всесвітньо відомої корпорації Qlik Tech. Завдяки цій системі кожен українець може отримати он-лайн усі дані про державні електронні торги, які відбуваються в Україні, дізнатися про їх організаторів, учасників, статус, переможців, суми, на які буде закуплено товар чи послугу та багато іншого. Також була презентована концепція електронного оскарження державних торгів. До кінця року всі центральні органи влади будуть проводити частину закупівель з використанням електронного аукціону, а тендерний веб-портал планується інтегрувати з ключовими державними базами даних.

Виступаючи на круглому столі, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов заявив, що законопроект про тендерні закупівлі №2087а виправляє ті вади, які нині існують у законодавстві. «Закон отримав високу оцінку під час його розгляду в першому читані у Верховній Раді. Ми вводимо таку норму, як перевірка кінцевого бенефіціара компанії, що бере участь у торгах. Також уся інформація про ціни на товари і послуги має демонструватися під час процедури розкриття. Це значно знизить корупційні ризики при державних закупівлях. Вкрай важливим є рішення ускладнити блокування торгів через процедуру оскарження – тепер тендерну документацію можна буде оскаржити тільки один раз. Недоброчесні скаржники більше не зможуть оскаржити перше речення документації, зупинити торги, оскаржити друге речення і так далі впродовж кількох місяців. Окрім того, закон вирішує проблему зарегульованості участі бізнесу в торгах. У нас зазвичай  всі проблеми вирішуються через покарання і  штрафи. Таким чином, тендер стає настільки незручним для бізнесу,  що мало хто з приватних компаній хоче брати в ньому участь. Новий  закон знімає цей тиск перевірок з боку наглядачів.  Нарешті українські параметри проведення тендерів починають наближатися до найкращих світових стандартів», – наголосив замміністра.

За оцінкою помічника-консультанта народного депутата Альони Кошелєвой (РПЛ) Сергія Яременка, новий законопроект – не є революційним, але вирішує багато практичних питань. «Документ враховує інтереси всіх спеціалістів у сфері держзакупівель. Зараз у нього внесли багато поправок, і наша задача – відхилити ті з них, які не є ефективними, відкидають нас на крок назад».

За словами урядовців, в Україні за рік укладається близько 1,5 мільйони тендерних контрактів. Інформація про торги має публікуватися у «Віснику державних закупівель», а проводити моніторинг закупівель має Міністерство економіки. Утім, за словами Нефьодова, відслідкувати всі тендери технічно неможливо, оскільки мова йде про опрацювання терабайтів інформації. Аналізувати тендери і шукати статистичні закономірності там дуже складно, і на це немає ресурсів. Тому назріла необхідність перевести дані про торги і державні закупівлі в електронну площину.

Майданчиком для аналізу  має стати інструмент Вusiness Intelligence на основі рішення всесвітньо відомої корпорації Qlik Tech. Презентацію платформи проводив Антон Порєцков – управляючий партнер RBC Group – компанії-розробника рішення. «Система буде корисна для будь-кого, хто цікавиться державними закупівлями. Згідно концепції, система настільки проста та інтуїтивно зрозуміла, що нею може користуватися і бабуся, і дитина. У ній можна задати параметри для фільтрації інформації і спостерігати, які тендери відбувалися у певному регіоні, за певний період часу. Можна ранжувати інформацію за цінами, учасниками, організаторами та багатьма іншими критеріями». За інформацією Порєцкова, компанія Qlik Tech надала 300 безкоштовних ліцензій на потреби проекту. Їхнім правовласником є ТІ Україна. У найближчий час організація разом з Міністерством економіки й ДП «Зовнішторгвидав Україна» розробить регламент безкоштовного розподілу ліцензій між державними органами, контролюючими та громадськими організаціями. 

Під час презентації нової концепції реформування процедури оскарження представник департамент регулювання державних закупівель МЕРТ Юрій Бугай наголосив, що у ХХІ столітті оскарження повинно бути електронним і проводитися так само прозоро, як і тендерні закупівлі. «Ми маємо чимало прикладів блокування тендеру через його багаторазове оскарження. Для того, щоб такі інциденти не повторювалися, ця процедура буде спрощена і триватиме тільки десять днів. Плата за оскарження має надходити не до державного бюджету, а у бюджет Антимонопольного комітету. Таким чином, ми підвищимо незалежність АМКУ», – зазначив експерт. Присутня на конференції депутат від Об’єднання «Самопоміч» Вікторія Пташник заявила, що загалом позитивно оцінює нову концепцію і запевнила, але має деякі конструктивні поради та зауваження, які доцільно врахувати при підготовці змін до закону.

Також політики та експерти відмітили необхідність послідовної електронізації усіх органів державної влади, зокрема обов’язкова система електронних закупівель та інтеграція тендерного порталу з ключовими базами даних держави. І локомотивом цих процесів стане Міністерство економіки.

Директор Департаменту регулювання державних закупівель МЕРТ Олександр Стародубцев зазначив, що сьогодні департамент активно співпрацює у питанні електронізації напряму з міністром економіки. «ВІ на основі рішення Qlik Tech був запущений. Це чудово. Зараз ми домовляємося з провідною ініціативою Open Contracting, гілкою Світового банку, стосовно того, щоб приєднатися до них. Вони на нашій базі будуть вибудовувати систему, яка має запрацювати загалом по всій країні».

Експерти наголосили на блискавичному розвитку системи електронних закупівель Prozorro, який ТI Україна реалізує разом із громадськими активістами і приватними електронними торговими майданчиками.

Олександр Наход, в.о. директора ДП «Зовнішторгвидав України», яке є офіційним адміністратором загальнодержавного порталу державних закупівель tender.me.gov.ua, заявив: «Наші програмні продукти розроблялися в 2008-2010 роках. З тих пір вони принципово не змінювалися. Весь документообіг підприємства нині перебуває у паперовому вигляді. За минулий рік ми маємо 1 млн грн збитків, а за 5 місяців цього року – вже 750 тис. грн. Тому на сьогодні ми проводимо процеси оптимізації і інтегруємося із системою електронних закупівель Prozorro. До 1 січня 2016 року ми маємо повністю підготуватися до вступу в дію нового закону про електронні закупівлі». 

Проектний менеджер ЦКР державних закупівель при Національній раді реформ, координатор ProZorro Кристина Гуцалова підкреслила, що на сьогоднішній день система Prozorro зростає з геометричною прогресією. «Кожні 2 тижні додається 40 організаторів, 200 нових постачальників, у нас є можливість відслідковувати найактивніших організаторів. За останні 2 тижні в системі оголошувалося близько 80-ти нових закупівель кожного дня. Проект постійно набирає обертів».

У свою чергу, заступник директора Департаменту держзакупівель Міністерства оборони Неллі Стельмах повідомила про позитивний досвід використання цієї системи при закупівлях для української армії. «Завдяки використанню Prozorro ми змогли підвищити конкуренцію в окремих тендерах, що дало змогу зекономити на закупівлях близько 20% коштів. Це, звісно, заслуга не тільки системи, а й волонтерів. Утім, Prozorro відіграло у цих заощадженнях немалу роль».

Держзакупівлі довгий час вважалися одними із найкорумпованіших сфер української економіки. Один з інструментів, покликаних подолати практику відкатів при держзакупівлях – це впровадження системи проведення електронних торгів, а також електронізація даних. Поступове ґрунтовне запровадження систем електронних аукціонів у державних системах всіх рівнів допоможе мало-помалу досягти максимальної прозорості при закупівлях, а також заощаджувати значні бюджетні кошти та заохочувати підприємців до співпраці з державою.

Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Контакти: Ольга Тимченко, 050-352-96-18, tymchenko@ti-ukraine.org

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: