Звернення з приводу приєднання України до “Декади Ромського Включення”

Конгрес національних громад України звернувся до Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з закликом активізувати приєднання України до міжнародної ініціативи "Декада Ромського Включення"

Конгрес національних громад України звернувся до Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з закликом активізувати приєднання України до міжнародної ініціативи “Декада Ромського Включення”. Відповідну адвокацію підтримує й Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду “Відродження”.

Звернення Конгресу національних громад України
до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка
з приводу приєднання України до “Декади Ромського Включення”

Шановний пане Прем’єр-міністре,

упродовж останніх двадцяти п’яти років ромська громада України спромоглася створити структурований рух національного самовизначення, участі у політичному, економічному, соціальному та культурному житті країни. За ці роки сформувалася ромська інтелігенція – вчителі, юристи, лікарі, вчені, журналісти, які взяли на себе відповідальність за виведення цілого народу із занепаду, відродження та закріплення у свідомості пересічних громадян загальнолюдських і загальнодержавних цінностей.

Великою мірою цьому поступовому, складному, суперечливому й часом болючому громадянському та етнічному становленню сприяли підтримка міжнародних організацій та установ, зокрема Ромського освітнього фонду, Міжнародного фонду “Відродження”, Вишеградського фонду, програм “Матра” Посольства Нідерландів тощо.

Із жалем доводиться констатувати, що наша держава лише на словах підтримує становлення ромського народу в Україні як повноправного суб’єкта суспільного життя. Є два українські документи, що безпосередньо стосуються ромів. Це цільова галузева Програма соціально-духовного відродження ромів на період до 2006 р. від 2003 р. та Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 р. з Планом заходів на її виконання від 2013 р.

Цільова програма не була затверджена Кабінетом Міністрів України, відповідно не мала фінансування й відповідно не була виконана, що й було констатоване на слуханнях, проведених парламентським Комітетом з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин у квітні 2005 р.

Така сама доля очікує й План заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 р., затверджений розпорядженням КМУ від 11.09.2013 р. №701, бо фінансування заходів також не передбачене.

Усі критичні зауваження та пропозиції, висловлені під час підготовки Стратегії та Плану заходів ромськими фахівцями, рекомендації Європейської Комісії, висловлені у Третій доповіді про прогрес України у виконанні Плану дій з лібералізації візового режиму з Європейським Союзом, залишилися поза увагою «папєрєдніків». Тож План заходів не виконується, що й констатували учасники Всеукраїнської ромської конференції «Консолідація заради прогресу» (Українська Стратегія та “Декада Ромського Включення”) 29 липня 2014 р.

З іншого боку, вже впродовж багатьох років ромська громада України через свої організації, у тому числі з підтримкою міжнаціональних організацій, зокрема Конгресу національних громад України, наполягає на приєднанні України до європейської “Декади Ромського Включення” 2005-2015 (яка буде продовжена і після 2015 р., про що є рішення Міжнародного керівного комітету Декади).

За сучасного економічного стану в державі, в умовах окупації та відторгнення Криму, війни Російської Федерації проти українського народу, потреби створення фактично нових Збройних Сил України, нагальності відновлення зруйнованих Донеччини та Луганщини, нагальності вирішення питань енергетичної безпеки держави тощо роми, як вони підкреслили на згаданій конференції, “не мають морального права вимагати від уряду державного фінансування для виконання Стратегії”.

Тож приєднання України до “Декади Ромського Включення” є єдиним засобом залучення коштів для виконання урядового та місцевих Планів заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 р.

Ми вимагаємо невідкладного приєднання України до “Декади Ромського Включення” і вважаємо неприпустимим подальше зволікання з прийняттям такого рішення: Україна обрала європейський шлях розвитку, тому приєднання до “Декади” є цілком виправданим і з політичної, і з економічної точок зору.

Пане Прем’єр-міністре, ромський народ України, міжнародна співдружність чекає від України позитивного рішення цього питання, відтак ми сподіваємося на Вашу особисту підтримку.

Контакти:
Конгрес національних громад України
(044) 248 36 70
knou@ukr.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: