Інтеграція первинної і вторинної безоплатної правової допомоги: зустріч організацій

Впродовж 16 та 17 лютого у столиці пройшла установча зустріч організацій-переможців грантового конкурсу «Інтеграція первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні територіальних громад».

Впродовж 16 та 17 лютого у столиці пройшла установча зустріч організацій-переможців грантового конкурсу «Інтеграція первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні територіальних громад». Захід організовано за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади, та Міжнародного фонду «Відродження».

Серед учасників зустрічі – представники 36 громадських організацій із 20 регіонів України, які перемогли у конкурсі, а також інтегратори місцевих центрів, які будуть залучені до реалізації підтриманих проектів.

Зустріч мала на меті обмін ідеями та думками щодо посилення правової спроможності територіальних громад та напрацювання практичних спільних кроків у цьому напрямку між усіма провайдерами правової допомоги на місцевому рівні (місцевими центрами з надання БВПД, громадськими організаціями) та органами місцевого самоврядування/місцевої влади. На важливості такої співпраці наголосив директор програмної ініціативи «Правова людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов: «Тому що саме ви можете показати, якою має бути децентралізація, в чому вона має полягати і який потенціал та ресурс є у громадах для того, аби вирішувати питання місцевого значення самостійно, і яка допомога потрібна, щоб вони вирішувались».

Про важливість спільних, скоординованих дій між усіма провайдерами правової допомоги та представниками місцевої влади зауважила і Оксана Кікоть, менеджер проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні: «Для нас інтеграція – це співпраця між трьома основними сторонами –громадськими організаціями, системою БПД в особі місцевих центрів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та органами місцевого самоврядування». Вона повідомила, що проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні» спрямований в першу чергу на підтримку системи безоплатної правової допомоги в Україні, але окремим і дуже важливим компонентом для команди проекту є підтримка громадських ініціатив і проектів громадських організацій: «Ми у Проекті переконані в тому, що саме громадські організації є тією ключовою ланкою, яка може забезпечити доступ людей до правосуддя, зокрема, до правової допомоги».

Про ресурси і можливості посилання співпраці між усіма сторонами говорив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський: «Система безоплатної правової допомоги, яка з’явилася три роки тому, сьогодні здобула значний рівень суспільної довіри, підтримку Уряду та наших іноземних партнерів. Сьогодні ми маємо унікальні можливості до співпраці з місцевою громадою за рахунок масштабування державних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Наразі мережа системи налічує 100 місцевих центрів, однак в найближчі місяці планується її розширення на понад 400 точок доступу – бюро правової допомоги, що створює для людей реальні можливості реалізувати свої права безпосередньо там, де вони живуть». Він повідомив, що в бюро його клієнти матимуть змогу отримати електронні сервіси Міністерства юстиції, а також фахівці бюро надаватимуть первинну правову допомогу (юридичні консультації) громадянам.

Звертаючись до присутніх, Андрій Вишневський окреслив головну мету спільних дій всіх учасників процесу інтеграції правової допомоги на територіальному рівні: «Це посилення правової спроможності територіальних громад – починаючи з інформування людей про їхнє право, переконання їх у тому, що це право можна реалізувати, і створенні інституціональної спроможності для реалізації цього права».

Перший день зустрічі мав насичену програму. Мирослав Лаврінок, перший заступник директора Координаційного центру, більш детально розповів про інституційний розвиток системи безоплатної правової допомоги, роботу мережі інтеграторів, ініціативи Координаційного центру зі спрощення до безоплатної правової допомоги та вплив системи БПД у контексті судової реформи.

Директори місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь Ковальчук (Ковель) та Максим Ільчишин (Кам’янець-Подільський) розказали учасникам заходу про уже наявний досвід співпраці місцевих центрів із громадськими організаціями у регіонах.

Керівник групи експертів проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Іванна Ібрагімова, представила проекти організацій-переможців грантового конкурсу. У рамках модерованої нею роботи у групах учасники заходу спільно визначали для себе «для кого ми працюємо? що ми робимо? хто є нашим партнерами і якими є їх ролі? якою буде користь для громади від реалізації проектів?». 

У другій половині дня учасники зустрічі обговорювали інструменти впливу та посилення ролі через об’єднання зусиль та інтеграцію від низки експертів. Так, Олена Матвійчук, яка представляла Волинську обласну громадську організацію «Центр правової допомоги», розповіла про розробки, просування та прийняття цільових місцевих програм з правової допомоги; Максим Ільчишен, директор Кам’янець-Подільського місцевого центру – про форми діяльності центрів та інших суб’єктів правової допомоги, що створені або функціонують за підтримки органів місцевого самоврядування; Директор Інформаційного ресурсного центру «Правовий простір» Наталя Бімбірайте та представниця ГО «Центр правової інформації» у м. Львів Зоряна Христина розповіли про роботу та сервіси порталу «Правовий простір», а також можливості співпраці із порталом.

Координатор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Гальченко та регіональний координатор/адміністратор грантового фонду проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Аліна Гладка розповіли учасникам про інформаційно-комунікаційну політику та звітування у рамках реалізації проекту.

Другого дня учасники зустрічі працювали у групах, де обмінювалися досвідом та своїми ідеями щодо інтеграції правової допомоги на рівні територіальних громад.

Нагадаємо, конкурс проектів з інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги проходив впродовж жовтня – листопада минулого року. Мета конкурсу – сприяння інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні територіальних громад шляхом налагодження та розгортання співпраці між місцевими центрами, громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування/місцевої влади. За його результатами конкурсною комісією рекомендовано до підтримки 36 грантових проектів з 20 регіонів України.

Серед ключових цільових аудиторій проектів: учасники АТО, внутрішньо переміщені особи, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, пенсіонери/люди похилого віку, люди з обмеженими можливостями, національні меншини, жителі віддалених сільських громад тощо.

Контакти: Координаційний центр з надання правової допомоги

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: