#ЗнімайРожевіОкуляри в Сумах

19-го квітня в Сумах презентували інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри. Вона покликана пояснити пацієнтам та лікарям, що знеболення - це право кожного. Кампанію реалізовуватиме програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з ГО «Інститут правових досліджень та стратегій», МБФ «Соборність», БФ допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза», ГО «Клуб Шанс», ГО «Інститут соціального розвитку», ГО «Українські правові ініціативи», БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

19-го квітня в Сумах презентували інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри. Вона покликана пояснити пацієнтам та лікарям, що знеболення – це право кожного. Кампанію реалізовуватиме програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з ГО «Інститут правових досліджень та стратегій», МБФ «Соборність», БФ допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза», ГО «Клуб Шанс», ГО «Інститут соціального розвитку», ГО «Українські правові ініціативи», БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне». 

Міжнародний фонд «Відродження» продовжує сприяти формуванню системи паліативної допомоги в Україні й зміні медичних практик відповідно до міжнародних стандартів, навчаючи медичних працівників наданню адекватного знеболення пацієнтам. Ще у 2013 року в Україні з’явився таблетований морфін і законодавство в сфері обігу сильнодіючих знеболювальних у закладах охорони здоров’я значно лібералізувалися. Проте питання забезпечення адекватного знеболення пацієнтів, як права на доступ до життєво-необхідних лікарських засобів та гідне завершення життя, на сьогодні потребує негайного вирішення.

«В Україні існують всі необхідні нормативно-правові інструменти та ліки для забезпечення адекватного знеболення для пацієнтів, які потерпають від болю. Ми можемо пишатися однією з найпрогресивніших стратегій з наркополітики на пострадянському просторі. Але наразі ми не можемо переконати медичних працівників ставитися з повагою до пацієнта – розуміти, що йому боляче та брати на себе відповідальність за надання знеболення», – наголошує Ксенія Шаповал, менеджер програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Інформаційній кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри передувало дослідження, яке провели експерти громадської організації «Клуб Шанс». Вони дослідили стан надання паліативної і хоспісної допомоги у Сумській області, а також проаналізували ціни, за якими медичні установи закуповують «підконтрольні препарати» для знеболення пацієнтів.

Олексій Загребельний, керівник громадської організації «Клуб «Шанс» каже: «В сумській області з’являється все більше закладів із вивіскою «хоспіс» або «паліативне відділення», проте умов для якісного надання паліативної допомоги зазвичай в них бракує. Тому потрібно запроваджувати служби паліативної допомоги вдома (виїзні мультидисциплінарні бригади), створювати денні стаціонари тощо. Окрім цього, дуже важливо систематично проводити навчальні семінари для медичних, соціальних  працівників щодо надання паліативної допомоги та здійснення догляду: знеболення, лікування, медична, соціальна допомога».

В свою чергу експерт громадської організації «Українські правові ініціативи» Ігор Шпитяк представив результати дослідження, яке окреслило проблему відсутності доступу до знеболення під час лікування військовослужбовців.

«До серпня 2014 року не був затверджений склад індивідуальних військових аптечок. Всі медичні аптечки були ще радянських часів. У 2016 році МОЗ затвердило склад аптечок для військових у зоні АТО. З них були вилучені опіоїдні анальгетики: морфін і налбуфін, які до 2017 року були тільки у наплічнику військових посадових осіб та молодших медичних працівників. У січні поточного року вийшов наказ МОЗ, у якому затверджено новий склад препаратів в індивідуальних аптечках, до складу яких входять й налбуфін і парацетамол, морфін відсутній», – наголосив Ігор Шпиляк.

Олена Темченко, заступник керівника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини презентувала результати моніторингу понад 70-х візитів до установ соціальної сфери. Згідно даних моніторингу, неможливість застосування сильнодіючих препаратів для зняття больового синдрому – одне з основних порушень в медичних закладах. «Європейський суд з прав людини чітко визначив, що ненадання паліативної допомоги є катуванням. Лікарі – люди, які мають допомагати втамувати біль, а не навпаки», – каже Олена Темченко.

Також результати моніторингу вказують на відсутність необхіодних умов життя для паліативних пацієнтів. Зокрема, більшість палат у відділеннях розраховані на 6-7 осіб, у лікарнях відсутні умови для людей з обмеженими фізичними можливостями, не виконуються санітарно-гігієнічні вимоги, немає можливості гуляти на свіжому повітрі тощо.

Варто також зазначити, що вже більше року на Сумщині існує проект Обласної програми розвитку паліативної допомоги на 2016-2020 роки. Наразі він не є затвердженим. Проте найближчим часом планується зібрання фахівців, які мають безпосередній стосунок до паліативної допомоги і зможуть якісно доопрацювати вже наявний документ, внести до нього певні корективи й підлаштувати під потреби пацієнтів.

Інформаційна кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри охопить більшість регіонів України. Експерти представлятимуть результати досліджень в цих регіонах, а також особисті анонімні історії пацієнтів, які не отримали адекватного знеболення. Організатори закликають медичних працівників зняти рожеві окуляри й почати ставитися з повагою до пацієнтів!

Найближча презентація відбудеться в Рівному 27 квітня.

Більше про паліативну допомогу в Україні й заплановані події можна дізнатися на сторінці Facebook.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: