#ЗнімайРожевіОкуляри в Кропивницькому

5 липня у Кропивницькому відбулася презентація інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри, яка покликана пояснювати пацієнтам, лікарям і фармацевтам, що знеболення для важкохворих людей, які страждають від больового синдрому - це право кожної людини. Також експерти провели семінар з обігу підконтрольних препаратів та наданню паліативної допомоги.

5 липня у Кропивницькому відбулася презентація інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри, яка покликана пояснювати пацієнтам, лікарям і фармацевтам, що знеболення для важкохворих людей,  які страждають від больового синдрому – це право кожної людини. Також експерти провели семінар з обігу підконтрольних препаратів та наданню паліативної допомоги.

Програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з Інститутом правових досліджень та стратегійблагодійним фондом «Соборність»благодійним фондом допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза»громадською організацією «Клуб «Шанс», Інститутом соціального розвитку, Українськими правовими ініціативами, благодійною організацією «Мережа 100 відсотків життя Рівне» продовжує реалізовувати інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри, що стартувала у квітні 2017 року, і яка покликана актуалізувати в суспільстві розуміння поняття поваги до людської гідності у медичній сфері та захисту прав пацієнтів, коли мова йде про право на доступ до знеболення.

Ксенія Шапавол, менеджера програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження», поснює: «#ЗнімайРожевіОкуляри – це заклик до медиків відкрити очі на реальний стан речей щодо знеболення в Україні. Ми бачимо міста, де на семінарах не вистачає місць – бо люди хочуть вчитися. А є міста, де лікарі кажуть: «Нам нічого не треба, ми все знаємо». Така реакція – це ознака неготвності визнати, що існує проблема з доступом до знеболення в місті та області».

За словами представника Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІДВолодимира Бочарова-Туза, на Кіровоградщині майже 2 500 людей потребують паліативної допомоги: «Серед них 84 людини – це діти. Цифра велика і це говорить про те, що проблеми цих людей заслуговують уваги. Потреба в паліативних ліжках забезпечена лише на 46%, а в 11 районах їх немає взагалі. Лікарі не казали, що не можуть виписати морфін. Тому адміністративних перепон для призначення знеболюючих у нашій області немає,  ми їх не виявили під час моніторингу. Але існує системна проблема відсутності ліків для хворих, які страждають від болю. В області діє лише одна лікарня у якій продають морфін».

Експерти констатують вражаючу тенденцію – двоє з трьох паліативних хворих не отримують якісної допомоги, хоча відсутність знеболення під час хронічного больового синдрому конвенція ООН прирівнює до тортур. «Не призначати адекватне знеболення – це лікарський злочин. Це тортури і жорстоке ставлення до людини. В Україні лише від 5 до 15 % пацієнтів з больовим синдромом умовно досягнули стану життя без болю», – каже Андрій Роханський, директор громадської організації «Інститут правових досліджень та стратегій».

Юля Бочарова-Туз, дочка важко хворого і, на жаль, вже померлого пацієнта розповіла свою, до сліз, проникливу історію про те, які «кола пекла» довелося пройти її сім’ї, аби хоч трохи знеболити свого батька, який був на 4-ій стадії онкології, коли лікарі відмовлялися призначати рятівний морфін. Реакція місцевих лікарів шокує: «Це все байки й неправда!».

Леся Брацюнь, радник в.о. міністра охорони здоров’я України з паліативної допомоги реагуючи на подібні «випади» лікарів констатує: «Страх чи спосіб мислення на свій лад призводить до того, що лікар, побоюючись отримати несхвальну оцінку керівництва, просто не виконує своїх обов’язків щодо призначення знеболення. 86% управлінців галузі надання медичної допомоги первинної ланки послуговуються старими методиками, які не дозволяли пацієнтам отримувати допомогу своєчасно і в повному обсязі»

Для додаткових коментарів щодо питань доступу до знеболення і паліативної допомоги, журналісти можуть звернутись до менеджерки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Ксенії Шаповал, надіславши свій запит на pr@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: