Зміна клімату, окупація та екоцид: чому були присвячені події Кримськотатарського Ресурсного Центру на кліматичній конференції СОР28

Вже другий рік поспіль на СОР28 діє Український павільйон, а українські активісти мають можливість проводити власні події і привертати увагу до проблем довкілля в Україні. І вже другий рік поспіль ми вимушені акцентувати саме на тих проблемах, що є наслідком російської повномасштабної агресії. 

Серед учасників цьогорічної Кліматичної конференції (СОР28) були присутні інституційні грантери нашої Екологічної Ініціативи (EPAIU). Зокрема Ініціатива підтримала безпосередню участь команди Кримськотатарського Ресурсного Центру, яка відвідала Конференцію в ОАЕ та провела три окремі події. 

“Цього року EPAIU підтримала безпосередню участь фахівців із ГО “Кримськотатарський ресурсний центр”, оскільки ця організація має статус спостерігача при Конвенції ООН з питань клімату за свою моніторингову діяльність в Криму, а також бере активну участь у просуванні питання визнання екоциду як воєнного злочину на рівні Римського права.”, – говорить керівниця Ініціативи EPAIU Тетяна Кухаренко.

***

Кримськотатарський Ресурсний Центр – єдина українська організація корінного народу, яка має статус спостерігача при Рамковій Конвенції ООН зі змін клімату. 

Цей статут організація отримала два роки тому, завдяки чому, представники делегації мали можливість повноцінно брати участь у всіх заходах та засіданнях Конференції і проводити власні події. 

НА СОР28 Кримськотатарський Ресурсний Центр ставив перед собою декілька задач:

  • розкриття питання шкоди окупації Криму та російської збройної агресії довкіллю Криму;
  • висвітлення впливу російської збройної агресії на корінні народи України, зокрема порушення прав на території, землі, ресурси, традиційне господарювання та ін.;
  • обговорення з міжнародними партнерами та експертами міжнародного визначення поняття екоциду, яке розвинули експерти Кримськотатарського Ресурсного Центру, а також можливість та виклики розслідування цього злочину як на національному, так і міжнародному рівнях;
  • просування бачення зеленого відновлення України в цілому і Криму зокрема, з урахуванням прав корінних народів України, вивчення помилок минулого та міжнародних стандартів і принципів, таких як цілі сталого розвитку та ін.;
  • підсилення офіційної позиції України, зокрема у частині міжнародного співробітництва та залучення міжнародної допомоги і підтримки, у тому числі з боку корінних народів світу;
  • налагодження нових контактів для реалізації спільних ініціатив.

“Здебільшого нам вдалось досягнути більшості з цих пунктів, зокрема повернулись з низкою пропозицій для співпраці та ідей щодо подальшої діяльності.”, – говорять експерти КРЦ.

Спільно з іншими грантерами Екологічної ініціативи нашого Фонду – ГО “Екоклуб” – КРЦ провів 2 грудня сайд-івент  “Відновлювальні джерела енергії та вплив клімату: екоцид, зелена реконструкція, права корінних народів у постраждалій від війни Україні”. Подія відбувалась в рамках основної програми СОР. 

Спікери події висвітлили найгостріші ризики, пов’язані з окупацією Криму, повномасштабною агресією росії проти України та відповідними активними військовими діями, а також процесом відновлення звільненої території України, визначаючи ступінь впливу цих ризиків для основних прав корінних народів. Також була презентована юридична кваліфікація “екоциду” як міжнародного злочину та дослідницький і адвокаційний досвід Кримськотатарського Ресурсного Центру у цьому напрямку. Захід відвідали десятки учасників Конференції, активно ставили питання та розвивали жваву дискусію, в першу чергу щодо визначення екоциду та розслідування злочинів проти довкілля, вчинених росією в Україні.

Іншою подією КРЦ був сайд-івент “Вплив на зміну клімату: Крим, корінні народи та міжнародні злочини”, який вони проводили в рамках програми українського павільйону, організованого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. 

Під час події розповідали про проблеми та наслідки, які спричинила окупація Криму у 2014 році, а також про повномасштабну агресію росії проти України. Зокрема експерти зазначили що унікальні кримські екосистеми системно деградували ще з радянських часів з розвитком хімічної промисловості, для забезпечення якої десятиліттями знищувалися гірська вершина Агармиш і Сиваш, а нинішня російська окупація призводить до їх системного руйнування. 

“Ми наголошували на необхідності адаптації до кліматичних змін і реагування на них з боку цілеспрямованої послідовної політики. Підкреслили, що росія використовує глобальне потепління як інструмент, а також обмеженості жителів Криму в базовому праві на обмін інформацією, що призвело до того, що Крим залишається поза межами таких міжнародних програм, як “Кліматичні дії” та “Збереження біорізноманіття”. – пояснює команда. 

Крім цього, 8-9 грудня КРЦ також провів виставку, присвячену впливу окупації Криму та початку повномасштабного вторгнення рф в Україну на навколишнє середовище, корінні народи України та екоциду. У рамках заходу був продемонстрований також ролик, підготовлений експертами центру, який розповідає про те, яку шкоду заподіяла рф екології в окупованому Криму, починаючи із 2014 року. 

“Десятки експертів, активістів та журналістів з усього світу підходили і прагнули дізнатись більше про положення корінних народів, ситуацію з кримськими татарами та яким ми бачимо відновлення Криму та в цілому України у контексті боротьби зі зміною клімату.”, – розповідає команда КРЦ. 

***

Матеріал підготовлено Міжнародним фондом “Відродження” спільно з Кримськотатарським Ресурсним Центром, в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, за сприяння Швеції. 

Фото: Кримськотатарський Ресурсний Центр.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: